Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 0-0: Μοιρασιά που τη «Χ»άρηκαν άλλοι!

Μοιρασιά που δεν άρεσε σε κανένα ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία με 0-0, για την πρεμιέρα της β’ φάσης και μοιράστηκαν από έναν ανεπιθύμητο βαθμό. Αντιθέτως, σίγουρα θα χάρηκαν για το τελικό αποτέλεσμα οι ανταγωνιστές των δύο.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν έδαφος στη μάχη που δίνουν για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ανέβηκαν στους 60 βαθμούς, όμως κινδυνεύουν να δουν τη διαφορά από τους διώκτες τους να μειώνεται. Ο Άρης που ακολουθεί με 56 υποδέχεται την Ομόνοια, ενώ η ΑΕΚ που είναι στην τρίτη θέση με 52 φιλοξενείται από την Πάφος FC.

Από την άλλη, σημαντικό έδαφος στη δική της μάχη για διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου έχασε η Ανόρθωση. Με 48 βαθμούς παρέμεινε στην 6η θέση και δεδομένα θα δει τη διαφορά από τις ομάδες που προπορεύονται να αυξάνεται.

Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ιδιαίτερα στα 15 τελευταία λεπτά του. Αντίστοιχα, πατούσαν καλύτερα στο τελευταίο κομμάτι της επανάληψης οι γηπεδούχοι. Οι δύο ομάδες έφτασαν κοντά στο γκολ στα καλά διαστήματα που είχαν, όμως καμία δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει κάποια από τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης, η Ανόρθωση φιλοξενείται από την Ομόνοια (Δευτέρα, 4/3), ενώ ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Πάφος FC (Κυριακή, 3/3). Για τους κυανόλευκους μεσολαβεί ο αγώνας κυπέλλου κόντρα στον Άρη (Πέμπτη, 29/2).

Περισσότερα σε λίγο…

Το ματς

Ελάχιστες οι καλές στιγμές στα πρώτα 30 λεπτά του ντέρμπι. Η Ανόρθωση ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, η οποία άγγιξε το 70%, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπέλετς. Οι κυανόλευκοι δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις, όμως τα… χαλούσαν στην τελική πάσα. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα, έκανε αρκετά λάθη και αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη, τα οποία έγιναν εντονότερα μετά την έξοδο του Κοσταντίνοφ από το ματς.

Στα τελευταία 15 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άσκησαν περισσότερη πίεση, ήταν πιο επιθετικοί και βρήκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 33’ ο Ουαγκέ από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα σε πλάγιο άουτ, ενώ στο 45’ το κοντινό σουτ του Τσίκο πήγε στο δοκάρι, μετά από παρέμβαση του Μπέλετς με τα πόδια. Έξι τελικές προσπάθειες (τέσσερις στον στόχο) είχαν συνολικά οι παίκτες του Γκιαγέγο στο πρώτο ημίχρονο, έναντι δύο (καμίας στον στόχο) των γαλαζοκιτρίνων.

B9439a9d A5bd 4c1b 9d27 7067e09b0417

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορρέα, Μακούν, Τιουνέ (74′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (81′ Γκασαμά), Περέα, Τσίκο, Καστέλ.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο):Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ (28′ Τσεπάκ), Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (70′ Σαρφό), Δώνης (85′ Τομανέ), Μαρκίνιος (85′ Εφραίμ), Κβιλιτάια (70′ Εντονγκαλά).

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Κορρέα, Μακούν, Αρμπολέδα / Τσεπάκ

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Τζέικομπ Αλεξάντερ Σούντμπεργκ (Δανία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Πρώτη τελική στο ντέρμπι, είναι για την Ανόρθωση. Καλό εκτός περιοχής σουτ του Τεχέρα, λίγο έξω.

5′ Απαντά ο ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Δώνη στην κίνηση, κόντραρε. Ο Ντάλσιο έγινε αποδέκτης της μπάλας και σούταρε άστοχα.

8′ Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες της Ανόρθωσης. Για μαρκάρισμα του Ζέφτε στον Τεχέρα. Καμία παράβαση σύμφωνα με τον Δανό διαιτητή, Σούντμπεργκ.

– Συμφωνεί και ο Χριστοφόρου στο VAR, ο οποίος δεν παρενέβη.

12′ Στο έδαφος ο Κοσταντίνοφ μετά από φάουλ που έκανε στον Περέα. Σφαδάζει ο Βούλγαρος, που φάνηκε να στραβοπατά στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον αντίπαλο.

– Όλα καλά με τον Κοσταντίνοφ, επέστρεψε στο γήπεδο.

20′ Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ σε πολύ καλό σημείο. Και κίτρινη κάρτα στον Κορρέα.

21′ Πολύ άστοχη εκτέλεση του Μαρκίνιος.

26′ Ξανά στο έδαφος ο Κοσταντίνοφ, δεν μπορεί να συνεχίσει. Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ.

28′ Ο Τσεπάκ στη θέση του Κοσταντίνοφ. Και εσωτερικές αλλαγές στον ΑΠΟΕΛ. Ο Τσεπάκ πάει στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Σούσιτς στο κέντρο της ως παρτενέρ του Ντβάλι. Ο Πέτροβιτς μετακινείται στη μεσαία γραμμή.

– Στο 70% η κατοχή της μπάλας για την Ανόρθωση, έναντι 30% του ΑΠΟΕΛ.

33′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση, πρώτη στο ματς. Μετά από σέντρα που έγινε και λανθασμένη απομάκρυνση του Τσεπάκ, ο Ουαγκέ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση. Πέρασε παράλληλα η μπάλα.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Τσεπάκ για φάουλ στον Περέα. Πρώτη σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

43′ Μακρινό σουτ του Τιουνέ, κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

44′ Επικίνδυνο μπάσιμο του Τσίκο στην περιοχή, την τελευταία στιγμή απομάκρυνε με τάκλιν σε κόρνερ ο Τσεπάκ.

45′ Τεράστια δίπλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τεχέρα, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς την κεφαλιά του Μακούν. Ο Τσίκο από πλάγια θέση πήρε το ριμπάουντ, σούταρε, η μπάλα αρχικά χτύπησε στα πόδια του Σλοβένου κίπερ και μετά στο δοκάρι.

45’+2 Καλό συρτό σουτ του Περέα, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπέλετς.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46′ Κίτρινη στον Μακούν για φάουλ στον Βιγιαφάνιες.

54′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης πέρασε από τον Μαρμούκ, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, λίγο έξω.

– Άναρχο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Πολλά φάουλ, διακοπές και λάθη συνθέτουν το σκηνικό.

59′ Κεφαλιά του Τσίκο μετά από σέντρα του Φερέιρα, πάνω από τα δοκάρια.

60′ Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

64′ Δεύτερη τελική για τον ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη, ξανά με τον Δώνη, ξανά άστοχο το σουτ.

67′ Σουτ του Τσίκο, δεν ήταν καλό.

69′ Στο έδαφος ο Μαρκίνιος, ζήτησε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Κορρέα. Συνέχεια στο παιχνίδι από τον Σούντμπεργκ.

70′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Σαρφό και Εντονγκαλά αντί των Βιγιαφάνιες και Κβιλιτάια.

72′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από σέντρα του Φερέιρα, ο Καστέλ με σουτ στην κίνηση αστόχησε.

74′ Εκτός περιοχή σουτ του Ντάλσιο, δεν ήταν καλό. Έξω.

74′ Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Ιωάννου αντί του Τιουνέ.

79′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Εντονγκαλά βρήκε τον Δώνη στον χώρο, αυτός βρέθηκε σε θέση βολής όμως τον νίκησε ο Αρμπολέδα, που έδιωξε σε κόρνερ.

79′ Σουτ του Σαρφό από το ύψος της περιοχής, νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από ασταθή απόκρουση του Αρμπολέδα.

81′ Γκασαμά στη θέση του Φερέιρα.

85′ Πολύ άστοχο μακρινό σουτ του Τεχέρα.

85′ Νέα διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ αντί του Μαρκίνιος, Τομανέ αντί του Δώνη.

89′ Εντός περιοχής σουτ του Εφραίμ, κόντραρε στον Μαρμούκ και έφυγε κόρνερ.

90′ Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

– Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90’+2 Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Γύρισμα του Εντονγκαλά, πέρασε παράλληλα. Δεν μπόρεσε ο Εφραίμ να βάλει την προβολή.