ΑΕΚ

Ανόρθωση – ΑΕΚ 0-0: «Χ»άλασε στις αποβολές και «κόλλησε» στο μηδέν (vid)

Πάθος, ένταση, δύο αποβολές (μία σε κάθε ομάδα), προσωπικές μονομαχίες, ελάχιστες ευκαιρίες και η… μπίλια έκατσε στο «Χ». Ανόρθωση και ΑΕΚ «κόλλησαν» στο ισόπαλο 0-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα πλάνα των δύο προπονητών χάλασαν από νωρίς, αφού μόλις στο 11’ της αναμέτρησης αποβλήθηκαν οι Τσίκο Μπάνζα και Τόμοβιτς. Ο Ιταλός διαιτητής Λούκα Τσουφέρλι απέβαλε με απευθείας κόκκινη τους δύο ποδοσφαιριστές, κι έτσι οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές. Μετά από φάουλ του Τιουνκού στον Τσίκο, ο Αγκολέζος επιθετικός της «Κυρίας» κτύπησε στο πρόσωπο τον αντίπαλό του. Ο Τόμοβιτς έτρεξε με ορμή να ζητήσει τα… ρέστα από τον Τσίκο και με το κεφάλι τον έριξε στο έδαφος. Αδικαιολόγητη η συμπεριφορά και των δύο παικτών, οι οποίοι άφησαν εκτεθειμένες τις ομάδες τους.

Οι μόλις τρεις τελικές προσπάθειες για κάθε ομάδα σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο αντικατοπτρίζουν την εικόνα της αναμέτρησης. Η Ανόρθωση -δεύτερη πιο παραγωγική ομάδα σε ευκαιρίες του πρωταθλήματος πίσω από την Πάφος FC- δεν είχε ούτε μία προσπάθεια στον στόχο σε όλο το ματς, ενώ η ΑΕΚ μπορεί να ήταν πιο επικίνδυνη σε προϋποθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο και να έφθασε πιο κοντά στο γκολ, όμως δεν ανάγκασε τον Αρμπολέδα σε καμία απόκρουση.

Παρέμεινε στην 4η θέση με 25 βαθμούς η Ανόρθωση, δεν μπόρεσε να πετύχει τρίτη σερί νίκη για πρώτη φορά στη σεζόν και έχασε την ευκαιρία να κάνει σαββατόβραδο στην κορυφή. Στην 6η θέση με 20 βαθμούς η ΑΕΚ που δείχνει να συνέρχεται, όμως χρειάζεται να κάνει ακόμα πολλά για να φθάσει εκεί που την θέλει ο προπονητής και πρωτίστως η διοίκηση της ομάδας.

Γκαγιέγο: «Μας κόστισε η αποβολή, όχι από τον αντίπαλο αλλά για εμάς»

Μπεν Σιμόν: «Τις ευκαιρίες που έπρεπε να κάνουμε, τις κάναμε»

Τραυματίστηκε οπαδός της ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια (79′ Κίκο), Τεχέρα, Τιουνέ (79′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα (79′ Μουσοντά), Γουαρίς (66′ Παρούτης), Τσίκο, Γκασαμά (66′ Καστέλ).

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Ντιονκού, Λέντες, Πονς, Γκαρσία, Φαράζ (62′ Tόνγκια), Ντίμερς (68′ Γκιούρτσο), Σολ (85′ Σάντος).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο με πολλά ρολά από χαρτί να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Έναρξη αγώνα.

3′ Φωνές για χέρι – πέναλτι από τον Γκασαμά μετά από προσπάθεια του φορ της Ανόρθωσης η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Τιουνκού, αλλά ήταν σε φυσική θέση. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

5′ Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι, καθώς έπεσαν πολλά καπνογόνα από τους οπαδούς της ΑΕΚ στο γήπεδο.

8′ Επαναρχίζει το παιχνίδι μετά από σχεδόν τρίλεπτη διακοπή.

11′ Κόκκινη κάρτα σε Τσίκο Μπάνζα και Τόμοβιτς! Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης κτύπησε με το χέρι τον Τιουνκού στο πρόσωπο μετά από φάουλ του παίκτη της ΑΕΚ. Ο Τόμοβιτς πήγε να ζητήσει τα… ρέστα και με επιθετικό τρόπο έριξε με το κεφάλι τον Τσίκο στο έδαφος. Ο Ιταλός διαιτητής Λούκα Τσουφέρλι απέβαλε αμέσως τους δύο παίκτες.

– Νέα δεδομένα στο παιχνίδι, από πολύ νωρίς, πριν καν πάρει ρυθμό ο αγώνας.

18′ Πρώτη τελική προσπάθεια στο ντέρμπι. Σουτ του Γκασαμά εκτός περιοχής, μετά από κλέψιμο μπάλας από τον Τιουνέ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21′ Δεύτερη διακοπή στο παιχνίδι, ξανά για καπνογόνο που έριξαν στο γήπεδο οι οπαδοί της ΑΕΚ.

30′ Η ΑΕΚ κερδίζει μέτρα στο γήπεδο τα τελευταία λεπτά και ισορροπεί την αναμέτρηση.

33΄Κίτρινη στον Κορέια, προηγήθηκε (διπλό) δυνατό φάουλ του Σολ στον Γουαρίς που δεν τιμωρήθηκε με κάρτα από τον Ιταλό διαιτητή.

35′ Φάουλ του Κορέια, κεφαλιά του Μαρμούκ η μπάλα έξω.

36΄Εξαιρετική ευκαιρία για την ΑΕΚ, η καλύτερη στο παιχνίδι. Γρήγορη αντεπίθεση από τους Λαρνακείς, ο Φαράζ βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε αλλά ο Αρμπολέδα απέκρουσε σταθερά.

40′ Πολύ δυνατό παιχνίδι, προσωπικές μονομαχίες και σκληρά φάουλ το χαρακτηρίζουν, χωρίς καμία εκ των δύο ομάδων να επιβάλλεται.

45′ Έξι λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

49′ Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, μετά από ολιγωρία του Ουαγκέ, ο Σολ έκλεψε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Ανόρθωσης, έκανε παράλληλη πάσα προς τον Πονς, ο οποίος για εκατοστά δεν πρόλαβε να αγγίξει τη μπάλα και να της δώσει τροχιά προς την εστία.

59′ O Oυαγκέ προωθήθηκε, έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και αφού ελευθερώθηκε έκανε το σουτ με δυσκολία, η μπάλα έξω.

73′ Φάση με καλές προϋποθέσεις για την ΑΕΚ στην περιοχή της Ανόρθωσης, αλλά δεν καταγράφηκε τελική προσπάθεια.

90’+1 Η ΑΕΚ φθάνει κοντά στο γκολ, αλλά ο Σάντος από δεξιά προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Φωνές από τον Μπεν Σιμόν, καθώς υπήρχαν αμαρκάριστοι συμπαίκτες του.