ΑΕΖ – ΑΕΚ 3-1: «Μπαμ» και κάτω! (vid)

Η ΑΕΖ έκανε το «μπαμ»! Η ομάδα του Ζακακιού επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στη μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι τώρα του πρωταθλήματος. Ρέινολντς (16′), Ντιγκινί (58′) και Χατζηβασίλης (90’+2) πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ για τους κιτρινοπράσινους ισοφάρισε προσωρινά ο Ντίμερς (28′).

Όλτρα: «Υπεύθυνος είμαι εγώ, πρέπει να βρω τις λύσεις»

Οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν τις ευκαιρίες και μπόρεσαν να βρουν άμεσα την απάντηση στο γκολ του Ρέινολντς (16′) με τον Ντίμερς (28′). Κάτι που όμως, δεν κατάφεραν στο γκολ του Ντιγκινί στο 58′. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι παίκτες του Όλτρα δεν συνήλθαν ποτέ, ενώ στο τέλος ο Χατζηβασίλης (90’+2) έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του.

Ήττα πισωγύρισμα της ΑΕΚ μετά από δύο διαδοχικές νίκες κόντρα σε Δόξα και Οθέλλο. Ήταν η δεύτερη στη σεζόν, μετά από αυτή της πρεμιέρας κόντρα στον Άρη, που την αφήνει στους 7 βαθμούς. Από την άλλη, δεύτερη διαδοχική νίκη της ΑΕΖ (προηγήθηκε αυτή απέναντι στη Δόξα), μετά από τρεις σερί ήττες στο ξεκίνημα και ανέβηκε στους 6 βαθμούς.

Για την 6η αγωνιστική, το Σάββατο (30/9) η ΑΕΚ φιλοξενεί τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ η ΑΕΖ υποδέχεται την Πάφος FC τη Δευτέρα (2/10).

ΑΕΚ: Γιούχα, έντονες αποδοκιμασίες και αποχώρηση με σκυμμένα κεφάλια (pics)

Το ματς

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου. Από το ξεκίνημα πήρε τον έλεγχο και έβαλε πίεση στην ΑΕΖ. Ακόμα και όταν έμεινε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό, μετά από φοβερό εκτός περιοχής σουτ του Ρέινολντς, δεν επηρεάστηκε και συνέχισε να έχει την υπεροχή. Οι κιτρινοπράσινοι πατούσαν με σχετική ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και κατάφεραν στο 28’ να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντίμερς, που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο. Στο 31’ ο Μπέκερ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Σάντσες, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε ο αγώνας και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να κυκλοφορήσει μπάλα και να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Μπέκερ. Ξανά όμως, η ΑΕΖ κατάφερε να την αιφνιδιάσει, όταν στο 58’ σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Παστελλής γύρισε στον Ντιγκινί, με τον Γάλλο να τελειώνει ιδανικά τη φάση για το 2-1. Σε αντίθεση με το πρώτο γκολ της ομάδας του Ζακακιού, αυτό φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες του Όλτρα, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν από το σημείο εκείνο και έπειτα.

Οι πολλές διακοπές και καθυστερήσεις δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βρουν ρυθμό, οι φάσεις που δημιούργησαν ήταν ελάχιστες, ενώ στο τέλος, οι παίκτες του Λιάσου Λουκά «εκμεταλλεύτηκαν» το ανέβασμα των αντιπάλων τους βρίσκοντας και τρίτο γκολ. Στο 90’+2 συγκεκριμένα, έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Κάστρο την κατάλληλη στιγμή γύρισε τον Χατζηβασίλη, ο οποίος σκόραρε και «τελείωσε» το ματς.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Ε. Αντωνίου, Ντελμίρο, Ρουίζ, Σλόγκαρ (61′ Χατζηβασίλης), Ρέινολτς, Κάστρο, Σαρφό (61′ Φράγκος), Σιφνέος (35′ Κένι Σάντος), Ντιγκινί (74′ Χρίστου).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Σάντσεθ, Γκαλιόλο (84′ Τρισκόφσκι), Μιλίτσεβιτς, Γκαρσιά, Πονς, Καπτούμ (73′ Λόπες), Ντίμερς (84′ Λέντες), Σάντος (60′ Γκάμα), Φαράζ (73′ Τόνγκια), Σολ.

Σκόρερ: Ρέινολντς 16′, Ντιγκινί 58′, Χατζηβασίλης 90’+3 / Ντίμερς 28′

Κίτρινες: Σλόγκαρ, Ε. Αντωνίου, Λ. Λουκά, Παστελλής / –

Στάδιο: «Αμμοχώστος-Επιστροφή».

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός: Λαζάρου Ιωάννης.

Β’ Βοηθός: Αναστασίου Στέφανος.