ΑΕΛ – ΑΕΚ 2-3: Χτύπησαν από αέρος και έφυγαν με διπλό (vid)

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της από τον Απόλλωνα, επικρατώντας 3-2 της ΑΕΛ στο Στάδιο «Αλφαμέγα». Έτσι έφτασε τους 49’ βαθμούς, μείωσε στους τέσσερις βαθμούς από τους πρωτοπόρους Άρη και ΑΠΟΕΛ (53’), και θα ελπίζει σε ισοπαλία στο αυριανό μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής.

Οι κιτρινοπράσινοι αξιοποίησαν δύο στατικές φάσεις, σκοράροντας από αέρος με κεφαλιές των Τόνγκια (66’) και Γκαρσία (74’), μετά την προσωρινή ισοφάριση των γηπεδούχων με τον Μορέιρα (55’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Λένες στο 8’, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι μείωσαν στο 90’+10 με τον Τζάλμα.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Λέντες στο 8ο λεπτό, μετά από πάσα του Τόνγκια.

Από το σημείο αυτό και έπειτα, η ομάδα της Λάρνακας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερνε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της δίχως να απειληθεί για περίπου ένα 20λεπτο .

Παρόλα αυτά, η αντίστοιχη της Λεμεσού δεν παραιτήθηκε και δοκίμασε να απειλήσει την εστία της αντιπάλου. Ο Φιλίποβιτς στο 27′ και ο Σέρνιτς στο 28′ είχαν μακρινές προσπάθειες που όμως δεν κατέληξαν σε γκολ. Στο 29′, ο Παπαφώτης στειλε τη μπάλα στο δοκάρι με ένα εντός περιοχής σουτ, ενώ στο 31’ ο Σέρνιτς παραλίγο να πετύχει σπουδαίο γκολ με τακουνάκι, ύστερα από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από πλευράς της ομάδας της Λεμεσού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να διατηρήσει το προβάδισμα. Στο 48ο λεπτό, ο Ντίμερς επιχείρησε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 55ο λεπτό, όμως, η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μορέιρα, ο οποίος αξιοποίησε λάθος του Ντίμερς και τη σέντρα του Μεντόσα για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, αντέδρασε γρήγορα. Στο 66ο λεπτό, ο Τόνγκια πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέντες και κεφαλιά-πάσα του Μιλίτσεβιτς.

Στο 74ο λεπτό, ο Γκαρσία αύξησε το προβάδισμα της ΑΕΚ σε 3-1, αξιοποώντας την εκτέλεση φάουλ του Λέντες από αριστερά με μια κεφαλιά.

Η ΑΕΛ δεν παραιτήθηκε και στο 90’+10, ο Τζάλμα με ένα μακρινό σουτ μείωσε το σκορ για την ομάδα του σε 3-2, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστης, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Ντζάλμα, Τσούκα, Παπαφώτης, Μεντόσα, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μίντσεφ.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιούνκου, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Ντίμερς (64′ Λόπες), Τόνγκια, Φαράζ (64′ Σάντος), Σολ (72′ Μάμας).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Δίχως φάσεις στο πεντάλεπτο.

8′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Λέντες πήρε πάσα από τον Τόνγκια, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

20′ Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο της μπάλας, η ΑΕΛ δεν αντέδρασε μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκε, τουλάχιστον για την ώρα.

21′ Ο Γκιούρτσο μπήκε στην περιοχή και σούταρε από αριστερά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

27′ Μακρινό σουτ του Φιλίποβιτς, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

28′ Νέο μακρινό σουτ, αυτή τη φορά από τον Σέρνιτς, ίδια κατάληξη.

29′ Δοκάρι σε εντός περιοχής σουτ του Παπαφώτη.

31′ Πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από την ΑΕΛ και τακουνάκι του Σέρνιτς, η μπάλα μόλις άουτ.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Σουτ του Ντίμερς, η μπάλα λίγο άουτ.

55′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μορέιρα με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Προηγήθηκε λάθος του Ντίμερς και κλέψιμο του Μεντόσα, ο οποίος έκανε τη σέντρα από αριστερά για να σκοράρει ο εξτρέμ της ΑΕΛ.

59′ Κακό σουτ του Λέντες, η μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

66′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Τόνγκια έδωσε νέο προβάδισμα στην ΑΕΚ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λέντες και κεφαλιά-πάσα του Μιλίτσεβιτς.

74′ ΓΚΟΛ 1-3! O Γαρσία με κεφαλιά αξιοποίησε την εκτέλεση φάουλ του Λέντες από αριστερά.

90′ Δέκα λεπτά καθυστέρηση.

90’+10 ΓΚΟΛ 2-3! Ο Τζάλμα με μακρινό σουτ μείωσε για την ΑΕΛ.