ΑΕΚ

ΑΕΚ: Βαριά ήττα στη Λεμεσό και προβληματισμός

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 3-1 την ΑΕΚ, στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής που έγινε στο Τσίρειο και ανέβηκε στην 3η θέση με 20 βαθμούς. Σκόρερ για τους γαλάζιους οι Πίττας, Ζελάγια και Μάρκοβιτς ενώ για τους κιτρινοπράσινους, που έμειναν στην 6η θέση με 15 βαθμούς, βρήκε δίχτυα ο Φλοριάν.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ, ήταν πιο απειλητικός ενώ είχε με το μέρος του και την κατοχή της μπάλας. Περισσότερα τρεξίματα και δύναμη από τους ποδοσφαιριστές του Αυγουστή, ο οποίος αναγκάστηκε να κάνει δύο αλλαγές πριν καν συμπληρωθεί 20λεπτο στο παιχνίδια.  Στο 13′ πέρασε εκτός ο Γκακμπέ και στ 17′ ο Ενσούε. Αυτή η εξέλιξη άλλαξε και τα πλάνα του τεχνικού του Απόλλωνα, που έμεινε με μια αλλαγή νωρίς στο ντέρμπι.
Από την άλλη η ομάδα της Λάρνακας, ήταν για 35 λεπτά χαμένη στον αγώνα και το μόνο που κατάφερε να κάνει, ήταν στα τελευταία 10 λεπτά να βγει μπροστά, να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μόλ.
Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει προβάδισμα με σκόρερ τον Πίττα που πέρασε ως η 3η αλλαγή στον αγώνα αφού και ο Περέιρα δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Αυτή ήταν η 3η αναγκαστική αλλαγή για τον Αυγουστή.
Το 1-0 για τους γαλάζιους ήρθε στο 52′ όταν ο Ιωάννης Πίττας, βρέθηκε απέναντι από τον Τόνιο μετά από ωραία μπαλιά του Παπουλή και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά μετά, ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ζελάγια ανέβηκε πιο ψηλά από όλους στην περιοχή της ΑΕΚ και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0.
Οι γαλάζιοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στον αγώνα και στο 69′ πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Μάρκοβιτς. Ο Σέρβος μέσος έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο για το 3-0.
Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα της ΑΕΚ, ήταν να μειώσει σε 3-1 σε χρόνο καθυστερήσεων με σκόρερ τον Φλοριάν.

Χιμπανέλ: «Ο Απόλλωνας είναι σε καλή κατάσταση, η ομάδα μας όχι»

Λακωνικός ήταν μετά την ήττα από τον Απόλλωνα ο Μάριο Χιμπανέλ, ο βοηθός του Ιμανόλ Ιδιάκεθ που είχε την ευθύνη του κοουτσαρίσματος λόγω της τιμωρίας του προπονητή της ΑΕΚ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη. Είναι σε καλή κατάσταση, ενώ η ομάδα μας όχι. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, πρέπει να προσπαθούμε για τις νίκες».