ΑΕΚ

ΑΕΚ – Παραλίμνι 3-1: Ο Τρισκόφσκι την πήρε από το χέρι ξανά στην κορυφή

Η ΑΕΚ προερχόταν από τρία ματς δίχως νίκη και ήθελε διακαώς να βάλει τέλος. Και το έπραξε με 3-1 εις βάρος του Παραλιμνίου στην «Αρένα» επιστρέφοντας στην κορυφή με ήρωα του Τρισκόφσκι, ο οποίος ήταν ο σκόρερ και των τριών τερμάτων της. Πλέον περιμένει το δευτεριάτικο ματς του ΑΠΟΕΛ με τη Νέα Σαλαμίνα για να δει εάν θα μπει στα πλέι οφ πρώτη ή δεύτερη.

Οι κιτρινοπράσινοι ανέβηκαν στους 57 βαθμούς, έχοντας έναν περισσότερο από τους γαλαζοκίτρινους. Όσο για τους βυσσινί, παραμένουν στη 12η θέση με 18 πόντου.

Όλτρα: «Γιατί όχι και πρόκριση με Γουέστ Χαμ;»

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το ματς
Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα για να βάλει τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα. Σε 13 λεπτά σκόραρε τρεις φορές, ακυρώθηκε η μία και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το ακυρωθέν ήταν από σουτ του Εγγλέζου, αλλά το VAR (Θεουλή) κάλεσε τον Αθανασίου στο on field review και αυτός αποφάσισε πως όντως ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων ήταν σε θέση οφσάιντ και επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Πίριτς.

Ανάλεβε δράση ο Τρισκόφσκι, όμως, ο οποίος είδε δίχτυα στο 8’ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γιάκολις και στο 13’ με εκτός περιοχής σουτ (η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό).

Στη συνέχεια βελτιωνόταν σταδιακά το Παραλίμνι, ενώ η ΑΕΚ έριχνε στροφές. Με την έναρξη μάλιστα του δεύτερου ημιχρόνου, οι βυσσινί μπήκαν πιο δυνατά και στο 48’ μείωσαν με σουτ του Έχμαν από πλάγια θέση.

Τελικά, το πέναλτι που κέρδισε ο Ναούμ για ανατροπή του από τον Πολυκάρπου, έδωσε την ευκαιρία στον Τρισκόφσκι να φτάσει σε χατ τρικ, αφού νίκησε από τα 11 βήματα τον Κόστιτς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Γκονθάλεθ, Εγγλέζου, Φαράζ, Λέντες (84′ Μάμας), Πονς, Γιάκολις (68′ Νίκολιτς), Λόπες (68′ Ναούμ), Τρισκόφσκι (84′ Άλτμαν).

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Πολυκάρπου (84′ Κοτσώνης), Σίλβα, Ντρέκσα, Ντζαβέ (46′ Ντιαβαρά), Λουσέρο, Μέιρα (84′ Γαβριήλ), Έχμαν, Φερνάντεζ (60′ Βουτσένοβιτς), Ρουσιάς, Βούκσεβιτς.

Σκόρερ: Τρισκόφσκι 8′ , 13, 82′ (πεν.) / Έχμαν 48′

Κίτρινες: – / Λουσέρο

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «ΑΕΚ Αρένα».

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.