ΑΕΚ – Οθέλλος 3-2: Βρήκε το… κλειδί του Σολ (vid)

Η ΑΕΚ πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας 3-2 του Οθέλλου, αφού προηγήθηκε η αντίστοιχη εις βάρος της Δόξας. Μια αγχωτική επικράτηση, που πήγε να θυμίσει κάτι από το 5-5 με τον Εθνικό, καθώς οι Λαρνακείς δεν μπόρεσαν να πάρουν σκορ ασφαλείας και η αγωνία κράτησε έως το τέλος.

Πρωταγωνιστής ο νέος πρώτος του πρωταθλήματος. Ο Σολ έφτασε τα έξι γκολ, σκοράροντας δύο φορές απέναντι στους νεοφώτιστους. Τραβά έτσι το κουπί στο σκοράρισμα για τους κιτρινοπράσινους, δίνοντας συνέχεια μετά τα τέσσερα που πέτυχε απέναντι στην ομάδα της Άχνας.

Το ματς
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Σολ με κοντινό σουτ. Σταδιακά όμως ο Οθέλλος άρχισε να ανεβαίνει και να απειλεί.

Τελικά, έκανε.. πράξη την απειλή στο 26’ με τον Γκαρσία, ο οποίος σκόραρε μετά από ασταθή απόκρουση του Πίριτς.

Οι κιτρινοπράσινοι δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο μετά την ισοφάριση και ο Όλτρα ήταν απογοητευμένος στον πάγκο. Ωστόσο, πήραν το προβάδισμα όταν μετά από σέντρα και κακή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας, ο Τρισκόφσκι βρέθηκε μόνος μπροστά στον Ταουντούλ και δεν συγχώρεσε.

Παίρνοντας ψυχολογία ήρθε και το τρίτο γκολ τους, όταν ο Σολ και πάλι, μετά από κόρνερ του Λέντες, σούταρε στα δίχτυα από κοντά στο τρίτο λεπτό της καθυστέρησης του ημιχρόνου.

Στο 59’, όμως, το ματς πήρε νέα τροπή όταν ο Σαγκαρέ με κοντινό πλασέ μείωσε για τους φιλοξενούμενους. Εξέλιξη που κράτησε σε αγωνία όσους παρακολούθησαν το ματς έως το τελευταίο λεπτό.

Όλτρα: «Από θαύμα γλιτώσαμε»