ΑΕΚ – Ομόνοια 2-1: Το κιτρινοπράσινο τρένο παρέσυρε το τριφύλλι (vid)

ΑΕΚ φτιαγμένη από ατσάλι! Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της Ομόνοιας 2-1 με ανατροπή στο ντέρμπι που έγινε στην «Αρένα», για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έστειλε άλλο ένα ηχηρό μήνυμα για τις δυνατότητές της.

Mπεν Σιμόν: «Δείξαμε χαρακτήρα – Ξέρω πως θα πάμε στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ»

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με γκολ από τα… αποδυτήρια του Φράνσον στο 3′, όμως οι κιτρινοπράσινοι έφεραν τούμπα το ματς με τέρματα των Λέντες (45’+7) και Σολ (70′). Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν βαδίζει από επιτυχία σε επιτυχία. Έφθασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες, παραμένει αήττητη για 12 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, ενώ μετρά οκτώ επιτυχίες στα τελευταία εννέα παιχνίδια της. Επιδόσεις που επιβεβαιώνουν δικαιολογούν και με το παραπάνω τις δηλώσεις του Άντρου Καραπατάκη, ο οποίος έθεσε ως στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ έφθασε τους 45 βαθμούς και μείωσε στους τρεις την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ που αγωνίζεται αύριο με την Καρμιώτισσα.

Η Ομόνοια δεν μπόρεσε να κτίσει πάνω στο προβάδισμα που πήρε νωρίς στο ματς με το πλασέ το Φράνσον (πρώτο γκολ), μετά τη σέντρα του Λέτσγιακς. Το τριφύλλι ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον… κεραυνό του Λέντες εκτός περιοχής, έχασε με τραυματισμό τον Σίμιτς και εμφανίστηκε με άσχημο πρόσωπο στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο.

Μια στιγμή αδράνεις στο 70′ ήταν αρκετή για να ματώσουν τα πράσινα δίχτυα. Ο Παναγιώτου μάρκαρε με τα μάτια τον Σολ, σε εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς και ο Ισπανός φορ τιμώρησε την Ομόνοια. Με κοντινό πλασέ πέτυχε το 13ο τέρμα του, το οποίο χάρισε μία σπουδαία επιτυχία στην ΑΕΚ. Το τριφύλλι είχε τη μοναδική ευκαιρία του στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναγιώτου στο 90’+3. Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ομόνοια, η οποία μετρά δύο αποτυχίες, μία ισοπαλία και μόλις μία νίκη με τον Τσέτιλ Ρέιχνταλ στον πάγκο της και μοιραία παρέμεινε στην 6η θέση με 39 βαθμούς.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (68′ Γκιούρτσο), Τόνγκια (84′ Τόμοβιτς), Φαράζ (68′ Γκάμα, 74′ Μάμας), Ντίμερς, Σολ (84′ Λόπες).

Ομόνοια (Τσέτιλ Ρέιχνταλ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Φράνσον, Σίμιτς (32’΄Κακουλλής), Λέτσγιακς (81′ Αμού), Στεπίνσκι (67′ Μπάκιτς).

Έναρξη αγώνα

3′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 1-0 με τον Φράνσον! Σέντρα του Λέτσγιακς παράλληλα της εστίας, η μπάλα πέρασε από αρκετά σώματα και ο Σουηδός στο δεύτερο δοκάρι με προβολή έβαλε την Ομόνοια σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

8′ Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την ΑΕΚ, η μπάλα κτύπησε σε σώματα αμυντικών και έφυγε κόρνερ.

14′ Φάουλ του Γκαρσία από καλό σημείο η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.

24′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Λέντες να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον Φαμπιάνο. Πήρε ύψος η μπάλα και κατέληξε στην αγκαλιά του Βραζιλιάνου.

30′ Δοκάρι για την ΑΕΚ! Τεράστια ευαιρία για τους Λαρνακείς να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Φαράζ να αποφεύγει το μαρκάρισμα του Λανγκ, σούταρε με δύναμη ο Φαμπιάνο άγγιξε ελαφρώς τη μπάλα που κτύπησε στο δεξί δοκάρι.

32′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Σίμιτς. Πάει για αναγκαστική αλλαγή η Ομόνοια. Στη θέση του ο Κακουλλής.

33′ Απειλεί με την είσοδό του στο ματς ο Κακουλλής. Διαγώνιο σουτ η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς.

45’+1 Πέναλτι για την ΑΕΚ δίνει ο Δανός διαιτητής Γιάκομπ Σούνμπεργκ για χέρι του Μίλετιτς σε σέντρα του Γκαρσία.

45’+2 Ο VARίστας Μάριος Χριστοφόρου καλεί τον διαιτητή να πάει στο on field review και αυτός αλλάζει την απόφασή του. Η μπάλα κτύπησε στο μαζεμένο χέρι του Μίλετιτς, σωστή η απόφαση του διαιτητή να μην καταλογίσει πέναλτι.

45’+7 ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1 με τον Λέντες! Φοβερό σουτ εκτός περιοχής του Βραζιλιάνου η μπάλα στο… παραθυράκι της εστίας του Φαμπιάνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΣΧΟΛΙΟ: Δύο γκολ στην αρχή και στο τέλος του ημιχρόνου καθορίζουν το ισόπαλο αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, ολοκλήρωσε το σαρανταπεντάλεπτο με πέντε τελικές (τρεις στον στόχο) και κατοχή μπάλας στο 69%. Τρεις τελικές για την Ομόνοια (μία στον στόχο).

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Τόνγκια σούταρε η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Λανγκ.

57′ Πολλά αβίαστα λάθη από τις δύο ομάδες, η ΑΕΚ έχει την υπεροχή, χωρίς όμως να γίνεται απειλητική.

62′ Μπαλιά του Γκαρισά, ο Σολ φάτσα με τον Φαμπιάνο έκανε το σουτ ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ.

70′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1 με τον Σολ! Φάουλ του Ντίμερς εκτελεσμένο στο δεύτερο δοκάρι, ο Ισπανός φορ έπιασε στον ύπνο τον Παναγιώτου και με πλασέ έφερε τούμπα το ματς με το 13ο του γκολ.

82′ Ευκαιρια για την ΑΕΚ να “σκοτώσει” το ματς, όμως ο Τόνγκια από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι.

88′ Σουτ του Ντίμερς η μπάλα έξω.

90’+3 Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια να ισοφαρίσει, με τον Παναγιώτου να σουτάρει τον Πίριτς να διωχνει με ακροδάχτυλα σε κόρνερ.