ΑΕΚ

ΑΕΚ – Εθνικός 5-5: Παρτίδα ταβλιού χωρίς νικητή σε ματς που θα μείνει στην ιστορία

Θρίλερ σε σκηνοθεσία ΑΕΚ και Εθνικού στην «Αρένα» με τελικό αποτέλεσμα 5-5! Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά και ταυτόχρονα τρελά ματς που έγιναν ποτέ η μπίλια έκατσε στο «Χ» σε ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι με δέκα γκολ. Οι επιθέσεις έβγαζαν «φωτιά», οι άμυνες έμπαζαν από παντού και το τελικό αποτέλεσμα έφερε τους Λαρνακείς στα σχοινιά, με τον Χοσέ Λουίς Όλτρα να βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο παιχνίδι οι Φραν Σολ της ΑΕΚ και Μάριος Ηλία του Εθνικού. Ο Ισπανός επιθετικός των γηπεδούχων πέτυχε τέσσερα γκολ για πρώτη φορά στην καριέρα του, όμως δεν ήταν αρκετά για να οδηγήσουν τους Λαρνακείς στην επιτυχία. Το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του και μάλιστα σε διάστημα ενός ημιχρόνου πανηγύρισε ο Μάριος Ηλία, ο οποίος ήταν συγκλονιστικός, αφού πιστώθηκε και μία ασιστ. Ο Τρισκόφσκι στο 30′ ισοφάρισε προσωρινά σε 3-3 για την ΑΕΚ, ενώ από πλευράς Εθνικού τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Λίπσκι στο 22′ και ο Λομοτέι στο 86′.

Ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ στο 90′ με τον Γκαρσία, αφού μετά από παρέμβαση του VAR o διαιτητής Μενέλαος Αντωνίου υπέδειξε οφσάιντ καθώς ο Σολ που είχε εμπλοκή στη φάση ήταν σε αντικανονική θέση. Πρώτος βαθμός για τους Λαρνακείς στο πρωτάθλημα και έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο στο τέλος του αγώνα. Πρώτος βαθμός και για τον Εθνικό που μπορεί να προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 όμως ο βαθμός της ισοπαλίας κρίνεται θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Τα 45’ στον αγώνα της ΑΕΚ με τον Εθνικό στην «Αρένα», για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος θέτουν γερή υποψηφιότητα για τον τίτλο του πιο συναρπαστικού ημιχρόνου της σεζόν. Οκτώ τέρματα, εναλλαγή συναισθημάτων και οι δύο ομάδες στην ίδια αφετηρία με το σκορ στο 4-4 και δύο ποδοσφαιριστές (Μάριος Ηλία και Φραν Σολ) να πετυχαίνουν χατ τρικ από το πρώτο ημίχρονο!

Η ομάδα της Άχνας προηγήθηκε 2-0 και 3-1, με δύο τέρματα του Μάριου Ηλία (4’ με πέναλτι και 7′) και ένα του Λίπσκι (22′), όμως η ΑΕΚ παρά την τραγική ανασταλτική της επίδοση κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει!

Ο Φραν Σολ μείωσε σε 2-1 (16΄) και 3-2 (27’ πέναλτι),  με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (3-3) με κεφαλιά στο 30′, έπειτα από σέντρα του Σάντσες. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (4-3) για πρώτη φορά στο παιχνίδι με κεφαλιά του Σολ (45′) μετά από σέντρα του Φαράζ. Ο ασταμάτητος Μάριος Ηλίας, όμως, δεν είπε την τελευταία του λέξη. Ήταν και πάλι στο σωστό σημείο και μετά την σέντρα του Πεχλιβάνη, όπλισε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς.