ΑΕΚ – Άρης 2-1: Έκανε «τούμπα» στην «Αρένα» (vid)

Λιοντάρι στην αρένα της η ΑΕΚ! Οι Λαρνακείς πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση επικράτησαν 2-1 με ανατροπή του Άρη, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και πιστοποίησαν την ανοδική τους πορείας. Οι κιτρινοπράσινοι αν και έμειναν πίσω στο σκορ από νωρίς, με την κεφαλιά του Ουρόσεβιτς στο 6’, έφεραν «τούμπα» το ματς με (περιπετειώδες) πέναλτι του Φραν Σολ στο 57’ και αυτογκόλ του Καζού στο 75’, μετά από συνεργασία Γκάμα – Γκιούρτσο και παράλληλη σέντρα του Ούγγρου.

Μπεν Σιμόν: «Να κερδίζεις είναι το ένα, να κερδίζεις έτσι είναι κάτι άλλο!»

Τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια για την ομάδα του Ραν Μπαν Σιμόν, ο οποίος μεταμόρφωσε προς το καλύτερο την ΑΕΚ. Πρώτη νίκη με ανατροπή για τους Λαρνακείς που υποχρέωσαν τον περσινό πρωταθλητή Άρη σε παθητικό ρόλο, σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι. Αποβλήθηκε στο 58’ ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, μετά την απόφαση του διαιτητή για επανάληψη της εκτέλεσης του πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε η ΑΕΚ. Πάντως, ορθώς ο Δημήτρης Σολωμού υπέδειξε στον διαιτητή να διατάξει επανάληψη της εκτέλεσης, καθώς ο Βανά Άλβες όταν απέκρουσε την πρώτη φορά δεν πατούσε στη γραμμή τέρματος.

Στην 6η θέση με 23 βαθμούς η ΑΕΚ που βλέπει το μέλλον με αισιοδοξία και τον Ραν Μπεν Σιμόν να πιστώνεται την ατομική και ομαδική βελτίωση. Ο Άρης έμεινε στους 29 βαθμούς και κινδυνεύει όχι μόνο να χάσει την πρωτιά στη βαθμολογία, αλλά και να κάνει «βουτιά» δύο θέσεων στον βαθμολογικό πίνακα. Η «Ταξιαρχία» δέχθηκε δύο φθηνά γκολ, με την απροσεξία του Γκομίς στην ανατροπή του Ρομπέρζ εντός περιοχής και το αυτογκόλ του Καζού στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα στο γύρισμα του Γκιούρτσο.

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιονκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαλιόλο (85′ Σάντσες), Λέντες, Πονς, Φαράζ (85′ Τρισκόφσκι), Τόνγκια (64′ Γκιούρτσο), Ντίμερς (64′ Γκάμα), Σολ (74′ Λόπες).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Στρούσκι, Σόκε (73′ Νίκολιτς), Μαγιαμπέλα (78′ Σαβό), Μπένγκτσον (73′ Μοντνόρ), Σουμάνσκι (46′ Γκομίς), Κοκόριν (46′ Στεπίνσκι).

Σκόρερ: Σολ (πεν.) 57′, Καζού (αυτογκόλ) 75′ / Ουρόσεβιτς 6′

Κίτρινες: Μπεν Σιμόν, Μιλίτσεβιτς, Λέντες / Σόκε, Koκόριν, Μπένγκτσον, Καζού, Ουρόσεβιτς

Έναρξη αγώνα.

6′ ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Ουρόσεβιτς! Σκοράρει στην πρώτη του τελική προσπάθεια ο Άρης με τον Σέρβο αμυντικό με κεφαλιά, σε εκτέλεση κόρνερ του Καζού, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

7′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεν Σιμόν για διαμαρτυρίες, καθώς ο Ισραηλινός (όπως και ο Ρομπέρζ) αμφισβήτησε έντονα την απόφαση για καταλογισμό κόρνερ και ζήτησε ελεύθερο για την ΑΕΚ, σε μία φάση που ο Κοκόριν ζήτησε φάουλ.

11′ Tεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ να ισοφαρίσει, με τον Πέρε Πονς να κάνει το γύρισμα και τον Τιουνκού να χάνει στον βηματισμό την πορεία της μπάλας και να μην μπορεί να την στείλει στα δίχτυα του Βανά.

18′ Πολύ καλός ρυθμός στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να επιδιώκει να παίξει παιχνίδι πρωτοβουλίας και να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Βανά και τον Άρη να κάνει επιθετική άμυνα στα 2/3 του γηπέδου για να κλέψει μπάλες και να βγει στην κόντρα.

30′ Ο Πονς προσπάθησε λίγο έλειψε να σκοράρει ένα φοβερό γκολ με σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής μετά τη σέντρα του Τιουνκού από δεξιά. Λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

31′ Φωνές από πλευράς ΑΕΚ για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κοκόριν για φάουλ στη μεσαία γραμή. Έχει διαφορετική άποψη ο Ελβετός διαιτητής Λούκας Φάντριχ. Το VAR δεν έχει δικαίωμα να παρέμβει σε περίπτωση δεύτερης κίτρινης.

40′ Η ΑΕΚ προσπαθεί να ασκήσει πίεση, αλλά δεν μπορεί να φθάσει με αξιώσεις στην εστία του Βανά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Διπλή αλλαγή για τον Άρη, άλλαξε το επιθετικό του δίδυμο ο Σπιλέφσκι. Γκομίς και Στεπίνσκι στις θέσεις των Σουμάνσκι και Κοκόριν.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ Mακρινό σουτ του Μαγιαμπέλα, δεν βρήκε στόχο.

53′ Πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Ρομπέρζ από τον Γκομίς. Απρόσεκτο παίξιμο από τον φορ του Άρη, σωστή η απόφαση του διαιτητή.

55′ Αποκρούει ο Βανά την εκτέλεση πέναλτι του Σολ! Παραμένει το 1-0 για τον Άρη.

56′ Με παρέμβαση του VAR δίνεται επανάληψη στο πέναλτι, καθώς ο Βανά δεν πατούσε τη γραμμή τέρματος.

57′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-1 με τον Σολ, ο οποίος αυτή τη φορά ευστοχεί. Έστειλε τη μπάλα ξανά δεξιά, όμως ο Βανά πήγε αριστερά.

58′ Κόκκινη κάρτα στον Αλεξέι Σπιλέφσκι, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα.

62′ Σουτ του Ντίμερς η μπάλα κτύπησε στον Φαράζ και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βανά.

69′ Πιέζει η ΑΕΚ, σουτ του Λέντες πολύ στόχο.

75′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1 με αυτογκόλ του Καζού! Πάσα του Μπρούνο Γκάμα στον Γκιούρτσο, αυτός έκανε παράλληλη πάσα με τον Καζού στην προσπάθειά του να κάνει άμυνα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

90′ Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.