ΑΕΚ – Απόλλων 1-2: Έσπασε το αήττητο του Μπεν Σιμόν και ελπίζει αμυδρά (vid)

Είναι είδηση: Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα επί Ραν Μπεν Σιμόν μετά από αήττητο 13 παιχνιδιών, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου. Ο Απόλλων επικράτησε 2-1 στην «Αρένα» της Λάρνακας, πλησίασε την Ανόρθωση στους τέσσερις βαθμούς, θα την αντιμετωπίσει στην επόμενη αγωνιστική και ελπίζει σε ένα θαύμα για είσοδο στην εξάδα.

Οι κιτρινοπράσινοι έμειναν στους 46 βαθμούς, εφτά πίσω από τον πρωτοπόρο Άρη (53), ενώ κινδυνεύουν να απομακρυνθούν εννιά πόντους από την κορυφή σε περίπτωση νίκης του ΑΠΟΕΛ την Κυριακή απέναντι στην ΑΕΛ.

Όσο για τους κυανόλευκους της Λεμεσού, ανέβηκαν στους 37 βαθμούς έναντι 41 της «Μεγάλης Κυρίας».

Το ματς
Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα μεταξύ ΑΕΚ και Απόλλωνα, η δράση ήταν έντονη και τα γκολ έπεφταν σαν βροχή, δίνοντας συναρπαστικές στιγμές στους φιλάθλους.

Στο 2′, ο Βαλμπουενά με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα. Η ανταπόκριση της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει με τον Σολ να μετατρέπει σε γκολ ένα πέναλτι στο 30′, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι (η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε αφού το VAR κάλεσε τον Φελλά στο VAR για χέρι του Νταρίκου).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την ισοπαλία, καθώς ο Μπακένγκα σκόραρε με πλασέ για τους φιλοξενούμενους στο 40′, κάνοντας το 1-2 υπέρ της ομάδας του.

Το παιχνίδι παρουσίασε επίσης αρκετές αξιοσημείωτες στιγμές, όπως μια σημαντική απόκρουση του Λέουβενμπεργκ στο 19′ σε κεφαλιά του Γκαρσία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε καθώς και οι ευκαιρίες για γκολ, με τον Απόλλωνα να διατηρεί το προβάδισμα και να καταφέρνει να το διατηρήσει μέχρι τέλους.

Η ΑΕΚ πίεσε επιθετικά, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, Λέουβενμπεργκ, να έχει αξιόλογες αποκρούσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Παράλληλα, ο Απόλλων δημιούργησε κι αυτός ευκαιρίες, συμπεριλαμβανομένου ενός δοκαριού με κεφαλιά του Κρμέτσικ στο 78’.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Σάντσες (46′ Ντιουνκού), Μιλίτσεβιτς (79′ Φαράζ), Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Τόνγκια (87′ Πονς), Ντίμερς, Λόπες (65′ Τρισκόφσκι), Γκιούρτσο (46′ Σάντος), Σολ.

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Σάντος (86′ Άδωνη), Νταρίκουα, Χάμπος Κυριάκου (71′ Σπόλιαριτς), Μαλεκκίδης, Πέρετζ, Αρτεάν, Σαγκάλ (71′ Κρμέτσικ), Βαλμπουενά (86′ Ποντικός), Μάρκες, Μπακένγκα (63′ Φιλώτης).

Σκόρερ: Σολ 30′ / Βαλμπουενά 2′, Μπακένγκα 40′

Κίτρινες: Λέντες, Ντίμερς / Μάρκες (3), Σαγκάλ (3)

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟY

2′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Βαλμπουενά με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα.

13′ Αντεπίθεση του Απόλλωνα με κακό τελείωμα του Μπακένγκα.

19′ Σπουδαία απόκρουση του Λέουβενμπεργκ σε κοντινή κεφαλιά του Γκαρσία μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο.

22′ Άστοχη κεφαλιά του Σολ, δεν ανησύχισε ο Λέουβενμπεργκ.

27′ Ελέγχεται ενδεχόμενο πέναλτι για χέρι του Νταρίκουα.

28′ Στο on field review ο Φελλάς.

28′ Πέναλτι για την ΑΕΚ.

30′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σολ εκτέλεσε το πέναλτι και… έσειλε τον Λέβουνμπερκ στη μία πλευρά και την μπάλα στην άλλη.

40′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Μπακένγκα πήρε πολύ καλή πάσα από τον Σάντος, μπήκε στην περιοχή και παρά την πίεση του Σάντσες, έμεινε όρθιος και πλάσαρε στα δίχτχυα.

45′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

45’+1 Εκτός περιοχής σουτ του Γκιούρτσο δίχως τύχη.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Ο Τόνγκια με πολύ καλό πλασέ υποχρέωσε ο Λέουβενμπέργκ σε δύσκολη απόκρουση.

59′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς από αριστερά, δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ του Λέουβενμπεργκ.

60′ Σουτ του Μαλεκκίδη εκτός περιοχής, δεν ανησυχεί ο Πίριτς.

61′ Ο Σάντος έδωσε πάσα στον Λέντες, ο οποίος πλάσαρε εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αρτεάν.

73′ Σουτ του Γκαρσία από του ύψος της περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

78′ Σουτ του Φιλιώτη, κόντρα σε αμυντικό και η μπάλα μόλις άουτ και κόρνερ.

78′ Δοκάρι σε κεφαλιά του Κρμέτσικ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά.

90′ Έξι λεπτά καθυστέρηση.

90′ Αντεπίθεση με τον Σάντος, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε διαγώνιο σουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Λέουβενπεργκ.