ΑΕΚ – Ανόρθωση 1-0: Ο Πονς έβαλε πίεση σε ΑΠΟΕΛ και Άρη (vid)

Συνέχεια στις επιτυχίες της έδωσε η ΑΕΚ, που νίκησε την Ανόρθωση στην τελευταία αγωνιστική της α’ φάσης με 1-0 στην «Αρένα» της Λάρνακας. Ήρωας της νικήτριας ο Πονς, ο οποίος πέτυχε στο 48’ το μοναδικό γκολ του ματς.

Μπεν Σιμόν: «Δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα, είχαμε περισσότερες ευκαιρίες»

Έτσι μείωσε στους τέσσερις βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και στον έναν από τον δεύτερο Άρη (αγωνίζονται την Κυριακή με Δόξα και ΑΕΛ αντιστοίχως).

Αντιθέτως η «Μεγάλη Κυρία» χάνει έδαφος στη μάχη για τα εισιτήρια του Κόνφερενς Λιγκ, παραμένοντας στην έκτη θέση με 44 βαθμούς. Πλέον η διαφορά είναι στους πέντε βαθμούς από την τέταρτη Ομόνοια και την πέμπτη Πάφος FC (αγωνίζεται τη Δευτέρα με τη Νέα Σαλαμίνα).

Γκιαγιέγο: «Όποια ομάδα το έβαζε θα κέρδιζε»

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και δημιούργησαν από δύο φάσεις για γκολ.

Οι γηπεδούχοι απείλησε με άστοχη κεφαλιά του Σολ (26’) και σουτ του Γκιούρτσο (43’) στα χέρια του Αρμπολέγα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με σουτ των Τσίκο (13’) και Γκασάμα. Τον πρώτο πρόλαβε και παρενέβη τελευταία στιγμή ο Ρομπέρζ βάζοντας κόντρα και ο δεύτερος αστόχησε.

Η ΑΕΚ ωστόσο μπήκε με γκολ από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Πονς αξιοποίησε το στρώσιμο-ασίστ του Γκιούρτσο και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ. Κάτι που της έδωσε ώθηση για να ακολουθήσουν χαμένες ευκαιρίες από τους ποδοσφαιριστές της, αν και ο Τσίκο παραλίγο να ισοφαρίσει αμέσως μετά το τέρμα του Ισπανού, αλλά το σουτ του είχε όφελος ένα κόρνερ (49’).

Ακολούθησαν το άστοχο σουτ του Σολ (53’), η άστοχη κεφαλιά του Γκιούρτσο (55’) και τα σουτ των Γκιούρτσο και Τόνγκια στο 59’, που εξουδετέρωσε ο Αρμπολέδα.

Η Ανόρθωση βρήκε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με κοντινή κεφαλιά του Χρυσοστόμου στο 78’ μετά από σέντρα του Κίκο.

AEK (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιούνκου, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Σάντσες (75′ Τόμοβιτς), Λέντες, Πονς, Ντίμερς (86′ Λόπες), Τόνγκια, Γκιούρτσο (69′ Φαράζ), Σολ (75′ Σάντος).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο):Αρμπολέδα, Αντωνίου (86′ Τζούλιους), Κορρέα (74′ Φερέιρα), Μαρμούκ, Κορέια (61′ Κίκο), Ιωάννου (88′ Χρυσοστόμου), Μακούν, Τεχέρα, Τσίκο, Περέα, Γκασάμα.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

9′ Σουτ του Τσίκο, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

13′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Τσίκο έκλεψε την μπάλα από τον Σάντσες, μπήκε στην περιοχή, άδειασε αμυντικούς, σούταρε, αλλά τελευταία στιγμή παρενέβη ο Ρομπέρζ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

25′ Πέραν της ευκαιρίες των φιλοξενουμένων με τον Τσίκο, δεν υπάρχει άλλη φάση. Ελαφρώς καλύτερη η Ανόρθωση έως τώρα.

26′ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο σέντραρε και ο Σολ με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

27′ Η Ανόρθωση προσπάθησε να απαντήσει, αλλά το σουτ του Γκασαμά δεν ήταν καλό.

34′ Ο Ντίμερς επιχείρησε εκτός περιοχής σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μακούν και έφυγε κόρνερ.

43′ Σουτ του Γκιούρτσο, μπλόκαρε ο Αρμπολέδα.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Πονς άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής μετά από ασίστ του Γκιούρτσο και σέντρα του Σάντσες.

49′ Προσπάθησε να απαντήσει αμέσως η Ανόρθωση με πλάγιο σουτ του Τσίκο και όφελος ένα κόρνερ.

53′ Άστοχο σουτ του Σολ.

55′ Σέντρα του Σάντσες, άστοχη κεφαλιά του Γκιούρτσο.

59′ Ο Αρμπολέδα με δύο αποκρούσεις στο ίδιο λεπτό σώζει την Ανόρθωση από δεύτερο γκολ. Πρώτα σε σουτ του Γκιούρτσο από δεξιά και ύστερα σε σουτ του Τόνγκια από δεξιά.

78′ Σέντρα του Κίκο, άστοχη κοντινή κεφαλιά του Χρυσοστόμου και χαμένη μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση.

81′ Ο Τόνγκια σούταρε, απέκρουσε ο Αρμπολέδα.

90′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.