ΑΕΚ – ΑΕΖ 2-0: Σε απόσταση αναπνοής με δράστες τους Λόπες και Σολ (vid)

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε 2-0 της ΑΕΖ στην «Αρένα», και πλέον βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις που οδηγούν στο Κόνφερενς Λιγκ. Περισσότερα σε λίγο…

Οι Λαρνακείς ανέβηκαν στους 33 βαθμούς και απέχουν μόνο δύο από τους Άρη, Ομόνοια και Πάφος FC, ενώ η απόσταση από τη δεύτερη θέση μειώθηκε στους τέσσερις (Ανόρθωση 37). Όσο για την πρώτη θέση, επανήλθε η διαφορά των εννιά βαθμών από τον ΑΠΟΕΛ.

Αναφορικά με την ομάδα από το Ζακάκι, παρέμεινε στη 12η θέση με 12 βαθμούς.

Πρωταγωνιστές του παιχνιδιού οι Λόπες και Σολ, οι οποίοι πέτυχαν από ένα γκολ. Για την ηττηθείσα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σαρφό στο 42’

Το ματς

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, είχε συντριπτικά την κατοχή της μπάλας και βομβάρδισε την εστία του Μιλοσάβλιεβιτς. Ευτύχισε να σκοράρει με κεφαλιά του Λόπες έπειτα από μπαλιά-λουκούμι του Ντίμερς στο 32’, ενώ στο 45’+1 ο ίδιος με τον ίδιο τρόπο βρήκε το δοκάρι.

Στο διάστημα που μεσολάβησε, η ΑΕΖ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Σαρφό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις καλές στιγμές τους με αντεπιθέσεις, με κυριότερες τα σουτ των Σλόγκαρ (26’) και Παστελή (39’).

Αν και το δεύτερο 45λεπτο άρχισε με τετ α τετ του Σλόγκαρ και του Πίριτς, με νικητή τον δεύτερο, η συνέχεια δεν διέφερε πολύ σε σχέση με ό,τι εκτυλίχθηκε στο πρώτο. Οι κιτρινοπράσινοι έχοντας πλέον και το αριθμητικό πλεονέκτημα συνέχισαν να επιτίθενται, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ.

Κάτι που πέτυχαν με τον συνήθη ύποπτο και πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος. Ο Σολ αξιοποίησε με προβολή τη σέντρα του Φαράζ στο 64’ και πέτυχε το 12ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού (72′ Καπτούμ), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Τόνγκια (56′ Γκιούρτσο), Λέντες, Πονς, Ντίμερς (72′ Σάντσες), Γκάμα (56′ Φαράζ), Λόπες (76′ Μάμας), Σολ.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε. Αντωνίου (76′ Ιωσηφίδης), Ντελμίρο, Ελευθερίου (58′ Κ. Αντωνίου), Ρέινολντς, Σαρφό, Σλόγκαρ (77′ Κάστρο), Χατζηβασίλης (46′ Βάλντι), Ντιγκινί (62′ Γιουσούφ).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

6′ Σέντρα στην περιοχή από τον Ντιουνκού, ο Σολ με προβολή υπό πίεση έβγαλε την μπάλα άουτ.

12′ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκάμα δεν βρήκε την μπάλα σωστά και χάθηκε η ευκαιρία.

15′ Εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

16′ Καλή ενέργεια και ωραίο πλασέ του Τόνγκια, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι και κατέληξε  άουτ.

19′ Ο Γκάμα απείλησε με σουτ από αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

21′ Σέντρα στου Σλόγκαρ από αριστερά, ο Χατζηβασίλης σούταρε αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα.

23′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντίμερς, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

26′ Αντεπίθεση της ΑΕΖ, ο Σλόγκαρ μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και σουτάρει, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

30′ Η καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι. Εκτέλεση κόρνερ του Ντίμερς, κεφαλιά του Σολ, ο Γιαντάλ έδιωξε στη γραμμή.

32′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Λόπες με κεφαλιά ανοίγει το σκορ έπειτα από σέντρα του Ντίμερς.

39′ Ο Παστελής χάνει ευκαιρία, σουτάροντας από κοντά για να βάλει την κόντρα ο Τόμοβιτς και να διώξει σε κόρνερ.

42′ Δεύτερη κίτρινη στον Σαρφό για φάουλ από πίσω στον Ντίμερς. Συνεχίζει με δέκα η ΑΕΖ.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

45’+1 Δοκάρι για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Λόπες μετά από σέντρα του Ντιουνκού.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Ο Σλόγκαρ μπήκε μόνος στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Πίριτς ήταν έτοιμος και απέκρουσε.

51′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Μιλοσάβλιεβιτς σε κεφαλιά του Πονς.

52′ Ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε μετά από σουτ του Λόπες.

57′ Πάλι κεφαλιά από τον Λόπες, νέο όχι του Μιλοσάβλιεβιτς.

58′ Αντεπίθεση με τον Βάλντι, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής για να βάλει την κόντρα ο Τόμοβιτς και η μπάλα να φεύγει κόρνερ.

61′ Πρόβλημα με τον Ντιγκινί, ο οποίος πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Με εννιά η ΑΕΖ ώσπου να μπει ο Γιουσούφ.

62′ Ο Γιουσούφ στη θέση του Ντιγκινί.

64′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Σολ σκόραρε με προβολή μετά από μπαλιά του Φαράζ.

78′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Πίριτς σε κεφαλιά του Ντελμίρο.

90′ Όχι του Μιλοσάβλιεβιτς σε σουτ του Φαράζ. Στη συνέχεια ο Πονς δεν μπόρεσε να σκοράρει.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+1 Καλό σουτ του Γιουσούφ, απέκρουσε ο Πίριτς.