ΑΕΚ – ΑΕΛ 3-0: Τριάρα στην επιστροφή του Ραν Μπεν Σιμόν

Με δύο γκολ στα αρχικά στάδια κάθε ημιχρόνου και ένα λίγο πριν το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ επικράτησε της ΑΕΛ με 3-0 στην Αρένα, σε παιχνίδι για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Λαρνακείς, με τέρματα των Γκαρσία (6′), Τόνγκια (55′) και Λόπες (86’) πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική νίκη μόλις για δεύτερη φορά στη σεζόν.

Η δεύτερη θητεία του Ραν Μπεν Σιμόν στον πάγκο της ΑΕΚ συνδυάστηκε με επιτυχία, γεγονός που φέρνει τους Λαρνακείς στον προθάλαμο της πρώτης εξάδας. Για την ακρίβεια, οι κιτρινοπράσινοι «έπιασαν» τη Νέα Σαλαμίνα στην 6η θέση με 19 βαθμούς (οι ερυθρόλευκοι υπερτερούν στην ισοβαθμία), ενώ ξεπέρασαν τον Απόλλωνα που υποχώρησε στην 8ηθέση με 18 βαθμούς.

Στον αντίποδα, η ΑΕΛ ήταν απογοητευτική, δέχθηκε την έβδομη ήττα της και με 13 βαθμούς έμεινε στο -6 από την πρώτη εξάδα. Το συγκρότημα του Τόνι Κόσκελα δεν είχε «απάντηση» στα δύο γκολ της ΑΕΚ στην αρχή κάθε ημιχρόνου, παρά το γεγονός πως οι Λαρνακείς δεν έφτασαν σε ψηλά επίπεδα απόδοσης, κάτι άλλωστε που επιβεβαιώνουν και τα αρκετά παράπονα του Ραν Μπεν Σιμόν.

Περισσότερα σε λίγο…

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Φαράζ (76′ Λόπες), Τόνγκια (64′ Καπτούμ), Ντίμερς (64′ Μιλίτσεβιτς), Σολ (81′ Γκιούρτσο).

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μούριελ, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Ντέγοεστ (65′ Ντζάλμα), Τσούκα (46′ Φραντζής), Μεντόγεβιτς (65′ Τσέρνιχ), Παπαφώτης, Σέρνιτς, Μορέιρα (80′ Κα), Ανδρέου (65′ Μακρής), Χέντι.

Έναρξη αγώνα.

6′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0 με τον Γκαρσία! Ο Ισπανός με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Ντίμερς στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

9′ Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΛ από αριστερά ο Μορέιρα έκανε το γύρισμα προς τον Χέντι, ο Γκαρσία έβαλε το πόδι σωτήρια και ακολούθως απομάκρυνε τη μπάλα.

15′ Η ΑΕΚ πέτυχε το ζητούμενο νωρίς στο παιχνίδι και δίνει χώρο στην ΑΕΛ που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν έχει τρόπους να γίνει απειλητική.

19′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μούριελ.

34′ Ευκαιρία μετά από ώρα στο παιχνίδι. Ο Φαράζ μετά από φάση διαρκείας έκανε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

44′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, μοναδική! Ο Χέντι έδωσε έβγαλε μόνο τον Κύπριο εξτρέμ απέναντι στον Πίριτς, αυτός σταμάτησε τη μπάλα και παρά το γεγονός ότι είχε τον χρόνο για να σκοράρει δεν πλάσαρε σωστά και αστόχησε.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Σε ένα ημίχρονο με λίγες φάσεις η ΑΕΚ προηγείται 1-0 με γκολ του Γκαρσία σε μια στατική φάση. Οι Λαρνακείς δεν έθελξαν (τρεις τελικές, μία στον στόχο), ούτε καν υποχρέωσαν την ΑΕΛ σε παθητικό ρόλο, όμως από την άλλη οι γαλαζοκίτρινοι ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά για 44′. Στο τελευταίο λεπτό ο Ανδρέου σπατάλησε τεράστια ευκαιρία, τη μοναδική της ΑΕΛ στα 45 λεπτά αγώνα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Γύρισμα του Χέντι από αριστερά, η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Τόμοβιτς και κατέληξε στα χέρια του Πίριτς.

55′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0 με σκόρερ τον Τόνγκια. Πάτημα της μπάλας από τον Σολ στον Φαράζ, αυτός σούταρε ο Μούριελ απέκρουσε ασταθώς και ο Τόνγκια πήρε το… ριμπάουντ για να εδραιώσει το προβάδισμα της ΑΕΚ. Πρώτο γκολ του Τόνγκια με τη φανέλα των κιτρινοπράσινων.

70′ Έπεσε πολύ ο ρυθμός του αγώνα. Μοιάζει να μην έχει απάντηση η ΑΕΛ, παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ δεν έφτασε σε… ψηλές πτήσεις.

86′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0 με τον Λόπες. Λάθος στη μεσαία γραμμή της ΑΕΛ, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Γκιούρτσο έδωσε γκολ στο… πιάτο στον Πορτογάλο που απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

90′ Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.