Breaking News

2 ανατροπές, 3 πέναλτυ και ήττα για την Ανόρθωση

Πέντε βαθμούς σε πέντε αγωνιστικές και τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη, αποτελεί ένα πολύ κακό απολογισμό για την Ανόρθωση.

Ο προβληματισμός μεγαλώνει για την Ανόρθωση που αν και καταφέρνει να δημιουργεί ευκαρίες, δεν μπορεί να τις εκμεταλλευτεί και να πάρει το ζητούμενο που είναι φυσικά το τρίποντο. Οι δυο ήττες στα ντέρμπι με ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ πλήγωσαν στην ομάδα που παραμένει με μια νίκη στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Η διοίκηση Παντελή περιμένει τον Ίγκορ Μπίσκαν να δουλέψει πάνω στις αδυναμίες και να καταφέρει να… αναγεννήσει την Ανόρθωση. Ο προβληματισμός ναι μεν μεγαλώνει στην Κυρία, ωστόσο υπάρχει αισιοδοξία ότι με την έλευση του Κροάτη θα αλλάξει το κλίμα και η Ανόρθωση θα πάρει τον δρόμο προς τα ψηλά της βαθμολογίας.

Εικόνα αγώνα:
Ένα πολύ γεμάτο πρώτο ημίχρονο είχαμε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ, ένα ημίχρονο που άνοιξε και έκλεισε με πέναλτι. Τέσσερα γκολ σε 45 λεπτά, τα τρία από τα 11 βήματα. Το πρώτο μέρος στην Λάρνακα πρόσφερε συγκινήσεις και ανταλλαγή συναισθημάτων ανάμεσα στους δύο πάγκους, με το πρώτο και τελευταίο γκολ του ημιχρόνου ν’ ανήκουν στον ΑΠΟΕΛ.

Στο 8’ του αγώνα και πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν το πρώτο πέναλτι του αγώνα μετά από παράβαση του Ιγκεμπόρ στον Τάμαρι, ο αρχηγός της ομάδας ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 1-0, ενώ να σημειώσουμε ότι η πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι ήρθε στο 6’ με τον Τάμαρι να κάνει το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Η Ανόρθωση αν και δυσκολεύτηκε για λίγα λεπτά, εντούτοις έβγαλε αντίδραση και έφερε σε σύντομο χρονικό διάστημα το παιχνίδι στα ίσα με την άπιαστη κεφαλιά του Ντουγκλάο για το 1-1. Ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός της «Κυρίας» σημάδεψε στη σωστή γωνία τον Ρόμο για το πρώτο γκολ της Ανόρθωσης στο παιχνίδι και πρώτο φετινό της ομάδας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Ένα γκολ που έφερε αισιοδοξία στην ομάδα, με την Ανόρθωση να είναι πιο σίγουρη στις μεταβιβάσεις της, έχοντας την κατοχή. Στο 32’ του αγώνα ο Τιμόθεος Χριστοφή καταλόγισε πέναλτι αυτή τη φορά υπερ της ομάδας του Σίμου Ταραπουλούζη σε ανατροπή του Ράγιος από τον Πραξιτέλη Βούρο. Ο Ντάνιελ Πράνιτς με δυνατή εκτέλεση, νίκησε τον Ρόμο και έφερε τα πάνω-κάτω για το 2-1. Να πούμε ότι ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έπεσε στη σωστή γωνία όμως η εκτέλεση του Πράνιτς ήταν τόσο δυνατή που ήταν αδύνατο να την αποκρούσει.
Αυτό δεν ήταν το τελευταίο γκολ του πρώτου μέρους, αφού έξι λεπτά αργότερα (τόσο κράτησε το προβάδισμα της Ανόρθωσης), δόθηκε νέο πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, με Πράνιτς ν’ ανατρέπει καθαρά τον Τάμαρι και τον Μοράις ν’ αναλαμβάνει όπως και στο πρώτο την εκτέλεση για το 2-2 του ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιγκεμπόρ ν’ ανοίγει τον… κύκλο των φάσεων στην επανάληψη μ’ ένα δυνατό σουτ που αν είχε λίγο περισσότερη τύχη θα κατέληγε στα δίχτυα. Στο 53’ είδαμε μία εντυπωσιακή απόκρουση από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ σε μία ατομική ενέργεια του Ράγιος με σουτ έξω από την περιοχή, όμως δεν είχε την κατάληξη που ήθελε ο Ισπανός.

Ένας από τους παίκτες που ξεχώρισε σήμερα για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο Τάμαρι, με τον Ιορδανό να βάζει και αυτός τ’ όνομα του στους σκόρερ, κάνοντας τη νέα ανατροπή στο παιχνίδι για το 2-3. Μπήκε φιλόδοξα στην περιοχή ο Τάμαρι και μ’ ένα αριστερό κεραυνό ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ άφησε άγαλμα τον Βάργκιτς.

Άφαντος ο Ντούρις για την Ανόρθωση που σε άλλο ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ η κούραση που είχε η Ανόρθωση φάνηκε στην επανάληψη, αφού μετά το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ κατέρρευσε.

Οι συνθέσεις
Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Μικελτάτζε (72’ Λαβόρδε), Μπεσάτ (57’ Εγγλέζου), Ντούρις (83’ Κατσαράβα)

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Καρλάο (70’ Μερκής), Ιωάννου, Βούρος, Αλωνεύτης (81’ Κασίνι), Ζαχίντ (85’ Αρτυματάς), Μοράις, Γκέντζογλου, Σόουζα, Τάμαρι, Ρέζα