Στην Πετρολίνα ΑΕΚ ο πρώτος τίτλος!

Στην ΑΕΚ κατέληξε ο πρώτος τίτλος της φετινής χρονιάς στην Καλαθόσφαιρα Ανδρών. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε του Κεραυνού στο «Ελευθερία» με 79-78 και κατέκτησε το σούπερ καπ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 9-0, ωστόσο σταδιακά ο Κεραυνός ανέβαζε στροφές και μείωσε στον πόντο με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου.
Οι καλαθοσφαιριτές του Λιβαδιώτη συνέχισαν να είναι καλύτεροι, προσπέρασαν την ΑΕΚ και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (39-35).

Στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου ο Κεραυνός δημιούργησε απόσταση 8 πόντων (47-39), ωστόσο η ΑΕΚ επέστρεψε, ισοφάρισε σε 51-51, λίγο μετά πέρασε μπροστά με 56-53 και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 60-56.

Οι κιτρινοπράσινοι μπήκαν καλύτερα στην 4η περίοδο αύξησαν τη διαφορά στους 9 (69-60), αλλά ο Κεραυνός απάντησε με σερί 7 πόντων, μείωσε στο καλάθι και ακολούθως ισοφάρισε σε 71-71.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ο Κεραυνός με τρίποντο 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 78-77, η ΑΕΚ απάντησε με δίποντο και κέρδισε με 79-78.