Κορυφή η ΑΕΚ , ασταμάτητος ο Τολμές!

Ήταν θέμα ανωτερότητας. Η ΑΕΚ έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες της, πέτυχε την τρίτη σερί νίκη και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμη μια φορά ο Φλοριάν Τολμές που πέτυχε δυο γκολ(14’, 70’)  και έφτασε τα εννέα στο πρωτάθλημα και είναι ασταμάτητος!. Το άλλο τέρμα για την ΑΕΚ το πέτυχε ο Καταλά στο 53’. Για την Δόξα σκόραρε ο Ασαμόα με σουτ έξω από την περιοχή , όταν ισοφάρισε τον αγώνα.

Η  αναμέτρηση κρίθηκε στην επανάληψη όταν η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μέσα σε 17 λεπτά καθάρισε τον αγώνα. Η Δόξα έμεινε στην 4η θέση με 13 βαθμούς

Από την άλλη η Δόξα έχασε από ένα ανώτερο αντίπαλο και ουσιαστικά μετά το δεύτερο τέρμα  της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και όταν δέχθηκε το τρίτο εκεί όλα τελείωσαν.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας. Κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ όμως  στο 14’ με τον Τολμές όμως δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Η Δόξα που ουσιαστικά ήταν ακίνδυνη και σε παθητικό ρόλο , κατάφερε με σουτ του Ασαμόα έξω από την περιοχή να  φέρει τον αγώνα στα ίσα. Ουσιαστικά στο Ά μέρος έγινε ένα μέτριο παιχνίδι,  με ελάχιστες  φάσεις.

H ΑΕΚ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχε την ευκαιρία όταν ο Χέφελ έκανε το σουτ, άουτ. Η ομάδα της Λάρνακας όμως κατάφερε να σκοράρει στην δεύτερη φάση που δημιούργησε στο 14’  όταν  μετά από σουτ  του Μπόλιεβιτς, ο Φλοριάν μέσα στην περιοχή με  πλασέ  άνοιξε το σκορ. Η αντίδραση από πλευράς   έγινε στο 29 όταν ο  Πίκολι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, δίπλα από το κάθετο δοκάρι

Το  έφερε στα ίσα

Η Δόξα σε μια ανύποπτη θέση  στο 36  έφερε τον αγώνα στα ίσα,με  δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Ασαμόα

Προβάδισμα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με το ξεκίνημα της επανάληψης  στο 53’ μετά από μπαλιά του Μπόλιεβιτς, ο Πίντο δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Καταλά με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στο 70’  μετά από εκτέλεση Φάουλ του Λαμπάν, έγινε η  λανθασμένη απομάκρυνση από τον Πίντο, η μπάλα έφτασε στον Φλοριάν και την έστειλε στα δίκτυα και διαμόρφωσε το 1-3

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Γουίλσον, Πίκολι, Μουχτάρης, Λεάντρο Πίντο, Πουτζιουρής, Γκόμες (69΄ Ντίλαν), Ασαμόα (80΄ Ενινφούλ), Κιφουετί, Παπαφώτης (80΄ Μπα), Λουίς Κάρλος

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ, Καταλά, Νέλσον, Κάσες, Μπόλιεβιτς, Τέτε (67΄ Λαμπάν), Ακοράν, Χέφελ (78΄ Εγγλέζου), Φλοριάν (85΄ Μυτίδης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάρλος (3η) / Τέτε, Μουρίγιο (3η)

Είχαμε και αρκετά προβλήματα, όμως τα καταφέραμε”

Ικανοποιημένος παρουσιάστηκε ο προπονητής της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ιδιακέθ

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, αφού ξέρουμε την ποιότητα της Δόξας τη φετινή περίοδο. Είναι μια σημαντική νίκη για μας. Ξεκινήσαμε καλά, όμως δεχτήκαμε την ισοφάριση και ήταν δύσκολο για μας. Το σημαντικό για μένα είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν και τα κατάφεραν. Πάντα είναι δύσκολα τα παιχνίδια με τη Δόξα. Είχαμε και αρκετά προβλήματα, όμως τα καταφέραμε. Ευχαριστώ τους οπαδούς μας, που μας στήριξαν. Καλή συνέχεια στον κ. Χατζηλούκα και στο έργο που επιτελεί».

Πηγή: sigmalive.com