ΑΕΚ

Αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά η ΑΕΚ

Το ευρωπαϊκό ταξίδι της Πετρολίνα ΑΕΚ έφτασε στο τέλος του, με την κυπριακή ομάδα να χάνει στο “Κίτιον” από την γερμανική Σκάιλαϊνερς με 56-44 και να αποχαιρετάει με το κεφάλι ψηλά το FIBA Europe Cup μετά από μία εξαιρετική πορεία που την έφερε μέχρι και την φάση των “16”. Η ομάδα της Λάρνακας είδε στα μάτια τους γερμανούς, πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, όμως ηττήθηκε και αποκλείστηκε από την συνέχεια του θεσμού. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τζόρνταν Θίοντορ της Σκάιλαϊνερς που σημείωσε 22 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ). Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Κάλβιν Λέσλι με 16 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Θάντους Μακφάντεν με 15 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, και να δείχνουν κάποια νευρικότητα. Με την συμπλήρωση έξι λεπτών σημειώθηκαν δέκα πόντοι συνολικά, με το σκορ να είναι στο 5-5. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και με πέντε πόντους από τον Λέσλι έκανε το 10-5. H Σκάιλαϊνερς μείωσε με τρίποντο του Θίοντορ (10-8), με τον Λέσλι να απαντάει με λέι απ και να φέρνει το σκορ στο 12-8 για την κυπριακή ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι τελικά ισοφάρισαν σε 12-12 με την λήξη της πρώτης περιόδου.
CACHE_846X3000_ANALOG_MEDIUM_39499_455477
Με ένα σερί έξι πόντων ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο οι γερμανοί, παίρνοντας προβάδισμα με 18-12 στο 13:00 του αγώνα. Έπειτα η ΑΕΚ με πέντε ελεύθερες βολές και ένα τρίποντο από τον Μακφάντεν πήρε προβάδισμα με 20-18! Οι φιλοξενούμενοι όμως σημείωσαν άλλους εννέα πόντους πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου και πήραν προβάδισμα με 27-20 με την λήξη του ημιχρόνου.

Μπράουν, Λέσλι και Μακφάντεν σημείωσαν οκτώ πόντους με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ με 28-27. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τέσσερις πόντους, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 31-28. Για την ΑΕΚ μείωσε η Μπόουμαν με ελεύθερη βολή (31-29) όμως οι γερμανοί με κάρφωμα του Μόρισον πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (33-29). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Σκάιλαϊνερς να προηγείται με 35-29.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τρεις πόντους του Μπόουμαν, μειώνοντας σε 35-32, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια σημείωσαν έξι πόντους και έφεραν την διαφορά στους εννέα (41-32). Η κυπριακή ομάδα δεν τα έβαλε κάτω, και με έξι ακόμα πόντους έφερε ξανά την διαφορά στους τρεις, πέντε λεπτά πριν το φινάλε (41-38). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους με το σκορ να οδηγείται στο 43-40 για τους γερμανούς. Η Σκάιλαϊνερς αργότερα πέτυχε επτά πόντους, με την ΑΕΚ να σημειώνει δύο και το σκορ να φθάνει στο 50-42, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.  Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Σκάιλαϊνερς πήρε την νίκη με 56-44.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 20-27, 29-35, 44-56

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Παλάλας 2, Μπράουν 2, Μπρέζετς 3, Πέτροβιτς, Μακφάντεν 15 (2), Λέσλι 16, Τρισόκκας, Μπόουμαν 6, Παντελή.

Σκάϊνέρς Φρανκφούρτης (Γκόρντον Χέρμπερτ): Κλέιν, Λιτλ, Βόιτμαν 8, Μπάρθελ 5, Ρόμπερτσον 7 (1), Μόρισον 8, Θίοντορ 22 (1), Σκράμπ 5 (1), Ντούρνεκαμπ 1.