Breaking News

«Ξύπνησε» η Κυρία…

Στις νίκες επέστρεψε η Ανόρθωση επικρατώντας του Απόλλωνα για δεύτερη φορά φέτος με 1-0 στερώντας από τους γαλάζιους την κορυφή. Η Κυρία με γκολ του Ντούρις πήρε την νίκη και έφτασε τους 30 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση έχοντας παιχνίδι περισσότερο από ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα. Από την άλλη έκανε ένα μεγάλο βήμα για να κλειδώσει την θέση της στην εξάδα.

Από την άλλη ο Απόλλωνας οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία σήμερα έμεινε στους 40 βαθμούς δυο λιγότερους από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Είχε δυο δοκάρια με Ζελάγια και Παπουλή ενώ χάνουν το ντέρμπι με την ΑΕΛ Σακέτι και Ρομπέρζ που συμπλήρωσαν κίτρινες κάρτες. Τρίτη ήττα για τους γαλάζιους και οι δυο από την Ανόρθωση.

Γνωρίζοντας ήδη το αποτέλεσμα στο ΓΣΠ και την ήττα του ΑΠΟΕΛ από την Πάφο με 2-1 ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στον αγώνα με την Ανόρθωση και έψαξε το γρήγορο τέρμα το οποίο θα έκανε πιο εύκολο το έργο του στην συνέχεια της αναμέτρησης. Οι γαλάζιοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού έφτιαξαν κάποιες προϋποθέσεις με τον Περέιρα ήρθε η πρώτη κλασική στο 22ο λεπτό.
Ο Ζελάγια έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 30′ λεπτό σουτ του Περέιρα  ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Κυρίας Ουζόχο να πραγματοποιήσει εκπληκτική επέμβαση διώχνοντας με το ένα χέρι στερώντας του Αργεντινού του γκολ

Πρώτη ευκαιρία και 1-0
Ουσιαστικά στην πρώτη της καλή ευκαιρία η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ και κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 39ο λεπτό ο Στεφανέλι έδωσε την ωραία κάθετη μπαλιά στον Ντούρις ο οποίος πέρασε και τον Βάλε και με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.

Κλασική στις καθυστερήσεις

Ο Απόλλωνας έχασε την δική του καλή ευκαιρία για να φέρει τον αγώνα στα ίσια με τον Περέιρα με σουτ του επιχείρησε από πολύ κοντά η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Βίκτορ ο οποίος έπεσε σωτήρια στα πόδια του με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.
Δυνατά μπήκε και στο β’ μέρος ο Απόλλωνας με τον Αυγουστή να περνά στη θέση του Σαρδινέρο τον Παπουλή. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 47ο λεπτό με το σουτ του Μπρού να περνά λίγο έξω. Στο 58ο λεπτό ο Πέδρο έκανε το σουτ χωρίς κανένα πρόβλημα μάζεψε την μπάλα ο πολύ καλός σήμερα Ουζόχο.

Δεύτερο δοκάρι με Παπουλή
Άτυχος για δεύτερη φορά στάθηκε ο Απόλλωνας αφού στο 59ο λεπτό ο Παπουλής με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακας της Κυρίας.

Η πίεση του Απόλλωνα ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές να βγούν αρκετά πάνω με αποτέλεσμα στην άμυνα να ήταν ευάλωτοι και σε μια αντεπίθεση της Ανόρθωσης λίγο έλειψαν να το πληρώσουν. Στο 78ο λεπτό ο Κοφί μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ με τον Βάλε όμως να κρατά τον Απόλλωνα στο παιχνίδι.

Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με την Κυριά να παίρνει μια σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη.

Ανόρθωση: Ουζόχο, Κόφι, Αρτυματάς, Σίλντελφελντ, Στρούνα, Εγγλέζου, Ντούρις (65’ Μικαλντάτζε), Βίκτορ, Πράνιτς, Ιωάννου (86’ Οικονομίδης), Στεφανέλι (76’ Κυριάκου)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Κατσιαράβα, Ράγιος, Μπουφ, Λαβόρδε.

Απόλλωνας : Βάλε, Πέδρο, Χ. Κυριάκου, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μπρου, Περέιρα (66’ Σκέμπρι), Σαρδινέρο (46 Παπουλής), Μάγκλιτσα (80’ Καραγιόλ), Ζελάγια.

Στον πάγκοι οι: Κίσσας, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Στυλιανού, Ψύχας και Ντανίλο Σπόλιαριτς.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
Κίτρινες: Αρτυματάς, Βίκτορ, Πράνιτς/Ρομπέρζ, Σακέτι, Βάλε
Κόκκινες:

«Δεν γνωρίζετε τίποτα»

Διαβάστε τι δήλωσε ο τεχνικός της Ανόρθωσης Γιούργκεν Στρέπελ για τη νίκη επί του Απόλλωνα και όχι μόνο.

«Έγραψα κάτι πριν από τον αγώνα. Είχα ακούσει και διαβάσει πολλά για τον σύλλογο από τους δημοσιογράφους. Ήταν σαν να τα γνωρίζετε όλα. Αλλά δεν τα γνωρίζετε τίποτα. Δουλεύομε σκληρά. Σίγουρα οι συνθήκες δεν είναι οι τέλειες αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο όλοι γνωρίζουν τι θέλω. Είμαι περήφανος που δουλεύω για την Ανόρθωση»