Τη «ξελάσπωσε» ο Οκριασβίλι από το σημείο του πέναλτι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Με 1-0 επικράτησε στην αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής στο «Στέλιος Κυριακίδης» η Ανόρθωση της Πάφου. Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να… ζευγαρώσει τις νίκες της.

Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου ο Οκριασβίλι από το σημείο του πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πιέσει τους γηπεδούχους όμως χωρίς να βρει πολλές μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ρούντκο.

Από την άλλη, η Πάφος, σιγά σιγά κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Λόρια στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος ήταν σαφώς καλύτερη από την «Κυρία» και διεκδίκησε με αξιώσεις το γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Μεγαλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους το χαμένο πέναλτι του Ανγκούλο στο 54ο λεπτό.

Η Ανόρθωση όμως κατάφερε να σκοράρει χωρίς να είναι καλή στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στον Οκριασβίλι ο οποίος δε λάθεψε από το σημείο του πέναλτι.

Την ερχόμενη αγωνιστική μετά τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες η Πάφος πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα ενώ η Ανόρθωση υποδέχεται στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ομόνοια.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο

Φάση διαρκείας στην περιοχή της Πάφου, ο Κατσαράβα βρέθηκε στο έδαφος, όμως ο Γιώργος Νικολάου δεν καταλόγισε παράβαση στο έκτο λεπτό.

Γρήγορη αντεπίθεση για την Πάφος με τον Βα να δίνει κάθετη πάσα στον Μέρφι, ο οποίος έχασε το κοντρόλ σε πρώτη φάση και ακολούθως έκανε το άστοχο σουτ από πλάγια θέση στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτη μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ρούντκο έχασε τη μπάλα από τα χέρια και μετά από πάσα του Οκριασβίλι ο Σίλντενφελντ σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Σουτ του Οκριασβίλι στο 39ο λεπτό όμως ήταν πολύ αδύνατο και ο Ρούντκο δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Πολύ καλό σουτ του Ρενάτο Μαργκάσα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Κυπροποιημένος Πορτογάλος ξεκίνησε από τη μεσαία γραμμή, έφτασε έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο 52ο λεπτό η Πάφος κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Κορέια στον Μέρφι. Έντονες (δικαιολογημένες) διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Ανόρθωσης.Ο Ανγκούλο ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Λόρια έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία του και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα.

Γρήγορη αντεπίθεση για την Πάφο στο 66ο λεπτό, ο Βα έκανε το σουτ αλλά ο Μπεριγκό ήταν ένα βήμα πίσω και δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή με την μπάλα να φεύγει έξω.

Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο στο 71ο λεπτό. Σουτ του Ράκελς από πλάγια θέση αλλά ο Λόρια με το πόδι κράτησε ξανά ανέπαφη την εστία της Ανόρθωσης.

Καλή στιγμή για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 74ο λεπτό. Ο Χριστοφή μετέφερε ταχύτατα την μπάλα, έδωσε πάσα στον Ελουντού, ο οποίος έκανε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Οκριασβίλι να κάνει κεφαλιά παράλληλα της εστίας, ενώ βρισκόταν σε πολύ καλή θέση για να σκοράρει.

Δυνατό σουτ του Μπεριγκό έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Λόρια.

Σουτ του Βα στο 85ο λεπτό, η μπάλα κτύπησε στον Κορέια, με τον παίκτη της Πάφου να ζητά πέναλτι για χέρι. Στο πόδι του Βραζιλιάνου μπακ της Ανόρθωσης κτύπησε όμως η μπάλα.

Πολύ καλό φάουλ του Κορέια στο 88ο λεπτό όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω από την εστία του Ρούντκο.

Πέναλτι για την Ανόρθωση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ανατροπή του Μανιά από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οκριασβίλι ο οποίος δε λάθεψε και έδωσε «χρυσό» προβάδισμα στην ομάδα του.

Ενδεκάδες

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Πανός (Αουρέλιο 80′), Γκβίντα, Σάιθ, Βαλεριάνος, Πάντσεον, Ανγούλο, Βαλακάρι, Βα, Μέρφι (Ράκελς 67′), Μπεριγκό

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορέια, Σίλντενφελντ, Σελίν, Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χούσμπαουερ (Μανιάς 72′), Οκριασβίλι, Καλτσάς (Χριστοφή 46′), Κατσαράβα (Ελουντου 58′)

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση):

Όνι Βαλακάρι (Πάφος):

Τονρίκε Οκριασβίλι (Ανόρθωση):

Ντένις Ράκελς (Πάφο): «Παίξαμε απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Δε σκοράραμε στις ευκαιρίες μας αλλά ο αντίπαλος το έκανε. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, αν δε σκοράρεις δεν κερδίζεις. Ίσως αξίζαμε τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση».

Γκιόργκι Λόρια (Ανόρθωση): «Πάντα τα πέναλτι είναι δύσκολα αλλά πάντα είμαστε προετοιμασμένοι για όλα με τον προπονητή τερματοφυλάκων, έτσι η δουλειά μου ήταν εύκολη. Τώρα έχουμε τη διακοπή, σήμερα ο αντίπαλος ήταν δύσκολος, το ξέραμε αλλά ήμασταν έτοιμοι, είχαμε κάποιες ευκαιρίες και στο τέλος πήραμε ότι έπρεπε». You