Τεράστια νίκη για τον Απόλλωνα με ολική ανατροπή κόντρα στην Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Mατσάρα με τα όλα της και… νικητή τον Απόλλωνα!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με σούπερ ανατροπή 3-2 της Ανόρθωσης στο Τσίρειο, παίρνοντας μια τεράστια νίκη και ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή.

«Αυτοκτονία» μπορεί να χαρακτηριστεί η παρουσία της «Κυρίας» που είχε γερό προβάδισμα και εξαιρετική εικόνα στο πρώτο μέρος και τα χάλασε όλα στο δεύτερο, δεχόμενη άλλη μια ήττα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν η κυρίαρχος της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος, έχοντας εξαιρετική εικόνα και με τους Κβιλιτάια (10′) και Χουσμπάουερ (29′) πήγε στα αποδυτήρια με ένα ισχυρό προβάδισμα.

Οι ρόλοι όμως αντιστράφηκαν μετά την ανάπαυλα, με την ομάδα της Λεμεσού να ανεβάζει στροφές και να φτάνει σε μια ολική ανατροπή με δύο γκολ του Ντιγκινί (52′, 73′) και ένα του Ματέϊ (61′) για να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην πρώτη θέση με 36 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τετάρτη (6/1, 18:00) στο ΓΣΠ από την Ομόνοια.

Η Ανόρθωση μετά τη νέα ήττα έπεσε στην 4η θέση και παρέμεινε στους 30 βαθμούς, ενώ την ερχόμενη Τετάρτη (6/1, 16:00) υποδέχεται τον Εθνικό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Πρώτο Ημίχρονο
Με το «καλησπέρα» του αγώνα και στο 1ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Σάλαϊ μετά από σουτ του Χουσμπάουερ, το οποίο ακυρώθηκε μετά από τον Λούκα Σωτηρίου με τη χρήση του VAR.

Στο 10′ η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Ο Κβιλιτάια μετά από πάσα του Καλτσά και λάθος υπολογισμό του Ρομπέρζ, βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Δημητρίου και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

Εννιά λεπτά μετά η «Κυρία» έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Χουσμπάουερ να γυρίζει στην περιοχή για τον Κβιλιτάια που έκανε την προβολή από κοντά και ο Δημητρίου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση βρήκε και δεύτερο γκολ στο 29ο λεπτό. Ο Καλτσάς βρήκε τον Μίχα που μπήκε έξυπνα στην περιοχή και γύρισε για τον Χουσμπάουερ, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 42′ η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε διπλή ευκαιρία με τον Καλτσά αρχικά από τη δεξιά γωνιά να πλασάρει και να διώχνει σε κόρνερ ο Δημητρίου και στην εκτέλεση ο Βργκοτς έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα σε νέα απόκρουση.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Γιούστε έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, με τον Λόρια να μπλοκάρει.

Δεύτερο Ημίχρονο
Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στο 47′, η Ανόρθωση είχε διπλή ευκαιρία. Ο Καλτσάς βρήκε τετ α τετ με τον Δημητρίου και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, ωστόσο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, με τη μπάλα να πηγαίνει στον Κβιλιτάια που με πλασέ την έστειλε λίγο έξω.

Στο 52ο λεπτό όμως ο Απόλλωνας σκόραρε. Ο Νταμπό σέντραρε στην περιοχή για τον Ντιγκινί, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Λόρια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Οκτώ λεπτά μετά η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Πέδρο γύρισε στην περιοχή για τον Ματέϊ που με τη μια έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Η ολική ανατροπή ήρθε στο 73′ και από το σημείο του πέναλτι. Ο Βργκοτς στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Νταμπό βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο Λούκας Σωτηρίου υπέδειξε την άσπρη βούλα μέσω του VAR. Στην εκτέλεση ο Ντιγκινί που ήταν εύστοχος και έφερε τούμπα το ματς για το 3-2.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Βργκοτς που βρέθηκε στην περιοχή και από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Ενδεκάδες
Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Ντένιτς (38′ Νταμπό), Κυριάκου, Ματέι (85′ Κατελάρης), Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί (78′ Βασιλείου).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (66′ Μαργκάσα), Βρκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (84′ Ελουντού), Μίχα (78′ Μανιάς), Καλτσάς (84′ Χριστοφή), Κβιλιτάια.

1

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Θέλω να ζητήσω συγγνώμη για την φωνή αλλά φαίνεται πως φωνάζω πολύ στην προπόνηση, όχι στο παιχνίδι. Καλή χρονιά με υγεία. Πετύχαμε μια σπουδαία νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς. Είναι πιο σπουδαία νίκη. Είχαμε δύο ημίχρονα. Στο πρώτο πιστεύω πως δεν θα εμφανιστεί ξανά έτσι η ομάδα, δεν είναι η ομάδα που θέλω να έχω. Δίκαια η Ανόρθωση ήταν μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ήμασταν κοντά σε αυτό που θέλουμε. Υπάρχει πίστη και πήραμε μια σπουδαία νίκη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Δεν έχουμε χρόνο να χαρούμε, έχουμε παιχνίδι την Τετάρτη με μια πολύ καλή ομάδα. Το μυαλό είναι εκεί».

Για το τι είπε στους παίκτες του: «Δεν μου αρέσει να μεταφέρω τι λέω στα παιδιά. Είναι μεταξύ μας. Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση».

Για τα μεταγραφικά: «Ξέρουμε τι θέλουμε. Προσπαθούμε να βρούμε τον καλύτερο, δεν είναι εύκολο αυτό. Τους καλούς τους ψάχνουν κι άλλοι. Δεν πρέπει να κάνουμε λάθος τώρα. Πιστεύω πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, να πάρουμε παίκτες που θα βοηθήσουν αυτούς που ήδη έχουμε. Για να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί. Πιστεύω και εκτιμώ στον Μαλεκκίδη, θα δούμε. Τον έχω στο μυαλό μου. Ο Παπουνασβίλι προπονείται μόνος του, όταν συμμετέχει στις προπονήσεις θα ξέρω σε ποιο επίπεδο βρίσκεται. Από φυσική κατάσταση είναι αρκετά καλά».

Για τον Νταμπό: «Όταν ήρθα ο Νταμπό ήταν δύο μήνες εκτός. Όταν δεν μπορούσε να ανταποκριθεί, δοκίμασα άλλα παιδιά. Δεν είναι άνθρωπος που μηδενίζω ή εξυψώνω. Θέλω ισορροπία στην ομάδα, να έχει υπομονή να μπει στο παιχνίδι σιγά σιγά. Το θεωρώ άδικο να χάσει κάποιος την θέση του επειδή επέστρεψε ο άλλος. Είμαι χαρούμενος που πλέον είναι έτοιμος ο Νταμπό».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Χρόνια πολλά σε όλους. Δεν ξέρω τι να πω. Ενάμιση χρόνο που είμαι εδώ κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι. Κάναμε ευκαιρίες, πετύχαμε δύο γκολ, αλλά δυστυχώς αυτό το πρόβλημα που έχουμε φέτος ότι μπαίνει στην περιοχή μας γίνεται γκολ. Όταν δεν μαρκάρεις και αφήνεις τον άλλο να βάλει γκολ οποιοσδήποτε μπορεί να σκοράρει. Για αυτό το λόγο κάποιοι θα φύγουν και κάποιοι άλλοι θα έρθουν».

Που οφείλεται η καθίζηση της Ανόρθωσης στο δεύτερο ημίχρονο; «Δεν είχαμε καθίζηση. Μπορούσαμε να σκοράρουμε και το δεύτερο ημίχρονο. Δεν μας έκαναν ευκαιρία. Τρεις φάσεις μας έκαναν και πέτυχαν τρία γκολ. Δεν ήταν καθίζηση, ήταν άλλο πράγμα. Για αυτό θα έρθουν κάποιοι άλλοι που να κάνουν τη δουλειά, αμυντικοί. Εμείς είχαμε δύο ημίχρονα καλά. Σας το είπα, τρεις φορές μας έκαναν σέντρα και πέτυχαν τρία τέρματα. Μπράβο τους.

Η διαφορά από τον Απόλλωνα αλλάζει τα δεδομένα; «Όχι, δεν αλλάζει κάτι. Τίποτα».

Υπάρχει κάποιο νεότερο με τον Νινούα; «Όχι, δεν έχουμε τίποτα».

Είπατε ότι θα φύγουν παίκτες. Ποιοι θα φύγουν; Πόσοι θα φύγουν μπορούμε να πούμε; «Όχι, δεν μπορούμε. Θα μάθετε».

Νικολά Ντιγκινί (Απόλλωνας): «Είχαμε δύο πρόσωπα. Είναι μεγάλη νίκη σήμερα. Δεν ήμασταν καλοί, η Ανόρθωση μας μπέρδεψε και δεν μπορούσαμε να το αντιμετωπίσουμε. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι, βοήθησε το πρώτο γκολ και ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι. Το 2-0 ξέραμε πως μπορεί να ανατραπεί. Πιέσαμε ψηλά, ανεβήκαμε και μας βοήθησε για να έρθει η σπουδαία νίκη. Δεν έχω πρόβλημα που θα αγωνιστώ, θέλω απλά να βοηθάω την ομάδα».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Σίγουρα ξεκινήσαμε άσχημα. Ήμασταν κοιμισμένοι και μείναμε πίσω στο σκορ με 0-2. Κρατάμε την ανατροπή, μόνο μεγάλες ομάδες που πάνε για τίτλο κάνουν τέτοιες ανατροπές και αυτό κρατάμε σήμερα. Είμαι πολύ περήφανος. Ακούσαμε τις οδηγίες του προπονητή μας και τα αποθέματα που δείξαμε είναι στοιχείο ομάδας. Ήταν σημαντικό το γρήγορο γκολ που πετύχαμε στο δεύτερο ημίχρονο και θεωρώ ότι ήταν θέμα χρόνου να το γυρίσουμε».

Γκόρντον Σίλντενφελντ (Ανόρθωση): «Δεν ξέρω τι να πω, πώς να το εξηγήσω. Η ομάδα δούλεψε σκληρά. Τρία σουτ, τρία γκολ. Δουλεύουμε σκληρά, δεν ξέρω τι να πω. Σε κάθε ευκαιρία τους δεχθήκαμε γκολ, είναι απίστευτο. Είναι μέρος του ποδοσφαίρου; Τύχης; Ξέρουμε πως δεν είναι αρκετό, όμως προσπαθούμε να το αλλάξουμε. Πρέπει να το φτιάξουμε αυτό στην άμυνα, είναι άδικο, προσπαθούμε όλοι μαζί. Δεν μπορώ να πω τι κρατάμε. Κάναμε καλό πρώτο μέρος, στη συνέχεια δεχθήκαμε πίεση. Διαφωνώ με το πέναλτι, τα χέρια του Βργκοτς ήταν πίσω. Πρέπει να συνεχίσουμε».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Ένα παιχνίδι τελειώνει στο 90’. Μας είχαν ξεγραμμένους στο ημίχρονο και το πλήρωσαν, δείξαμε ψυχικά αποθέματα. Κρατάμε τη νίκη και βλέπουμε το ντέρμπι με την Ομόνοια. Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο και σε αυτούς που ήταν στο σπίτι και αυτούς που ήταν έξω από το γήπεδο και μας στήριξαν και όλοι μαζί ενωμένοι να παλέψουμε σε κάθε παιχνίδι μέχρι το Μάη που θα γίνει ο απολογισμός. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές ανέβασαν την απόδοσή τους. Σημείο κλειδί ήταν το γρήγορο γκολ που μειώσαμε. Όταν σκοράραμε και το δεύτερο νιώθαμε 100% σίγουροι ότι θα κερδίζαμε. Ήταν τέτοια η δυναμική που πήραμε που το έβλεπες. Ήταν σημαντική νίκη απέναντι σε ένα ανταγωνιστή μας για τον τίτλο. Είναι εξίσου μεγάλη ομάδα η Ανόρθωση. Η χαρά είναι στον κόσμο, εμείς σκεφτόμαστε το ντέρμπι με την Ομόνοια».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Είναι από εκείνα τα ματς που τελειώνουν και αναρωτιέσαι πως και δεν κέρδισες. Έπρεπε να το είχαμε καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος ή με την ευκαιρία στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Δεν συνέβη. Είμαστε στο ξεκίνημα μιας νέας χρονιάς τίποτα δεν έχει χαθεί για εμάς. Θα υπάρχουν πολλά παιχνίδια ανάμεσα στις ομάδες που διεκδικούν τα ίδια πράγματα. Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να συγκεντρωθούμε για να πάρουμε τους βαθμούς που χάσαμε σε παιχνίδια που έγιναν σήμερα.Σε ότι αφορά στις μεταγραφές ο προπονητής μίλησε ποδοσφαιρικά και απάντησε σε σχετικά ερωτήματα. Από εκεί και πέραν είναι ο αρμόδιος και όσα είπε είναι και η επίσημη θέση».