Σπουδαίος ο Μάριος Γεωργίου, χρυσός στο Μόναχο!

Μία μεγάλη επιτυχία κατέγραψε ο Μάριος Γεωργίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου, στην ενόργανη Γυμναστική. Αγωνιζόμενος με θλάση, κατέκτησε το χρυσό στο τελικό του μονόζυγου, ανεβάζοντας τη σημαία της Κύπρου στο ψηλότερο σημείο.

Δεν υπάρχουν λόγια για αυτό τον αθλητή. Απέδειξε και πάλι ότι διαθέτει απίστευτα αποθέματα μαγκιάς και είναι ο νέος πρωταθλητής Ευρώπης.

Ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου δίνοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της Κυπριακής Γυμναστικής σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Βαθμολογήθηκε με 14.400, επίδοση που ήταν μακράν καλύτερη από όλων των υπολοίπων, των αθλητών που συμμετείχαν στον τελικό.

Λίγες μέρες μετά τα τρία του χάλκινα στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες, ο Μάριος Γεωργίου συγκίνησε με την παρουσία του και επιστρέφει στην Κύπρο με ένα πολύτιμο έπαθλο στη συλλογή του.

Η ανακοίνωση της ΚΟΕ

Πρωταθλητής Ευρώπης στο Μονόζυγο ο Μάριος Γεωργίου. Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μόναχο, ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου δίνοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της Κυπριακής Γυμναστικής σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Βαθμολογήθηκε με 14.400, επίδοση που ήταν μακράν καλύτερη από όλων των υπολοίπων, των αθλητών που συμμετείχαν στον τελικό