Breaking News

Σπουδαίο διπλό μέσα στο Παπαδόπουλος

Μεγάλο ντέρμπι το σημερινό στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”, με τον Απόλλωνα να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο (1-3), επί της Ανόρθωσης και θα υποδεχθεί με φόρα την ερχόμενη Τετάρτη τη Λεχ Πόζναν για τον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λίγκ. Η Ανόρθωση αν και ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, στη διαχείρηση δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, με τον Απόλλωνα να κάνει την ανατροπή από το ημίχρονο (1-3). Το τρίτο γκολ ήρθε από τον Λάρσον που έκανε ντεμπούτο στον αγώνα, μπαίνοντας ως αλλαγή στη θέση του Γιαννιώτα.

Έντονος προβληματισμός για τον Τιμούρ, που τα είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με τους παίκτες του, πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα του. Στην κορυφή μετά από αυτή τη μεγάλη νίκη ο Απόλλωνας με +1 από τη 2η ΑΕΛ.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Ένα ημίχρονο πραγματικού ντέρμπι είδαμε στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”, με τον Πίττα στις καθυστερήσεις του αγώνα με μακρινό δυνατό σουτ, να πετυχαίνει την ανατροπή, στέλνοντας την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια. 1-2 για τον Απόλλωνα στο πρώτο 45λεπτο της αναμετρήσεις με αντίπαλο την Ανόρθωση, με τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένο το παιχνίδι, με αρκετά καλά διαστήματα και για τις δύο.

Η Ανόρθωση με τη συμπλήρωση του 20λεπτου άνοιξε το σκορ με τον Οκριασβίλι, μετά από όμορφο συνδυασμό που είχαν οι παίκτες της, ο Κορέια έδωσε τη πάσα στον Κβιλιτάια και ακολούθως ο ίδιος στον Οκριασβίλι για το 1-0 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”. Η επόμενη τελική στο ντέρμπι ήρθε στο μισάωρο με μακρινή βολίδα του Μαργκάσα και τον Δημητρίου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, με τον Απόλλωνα να μπαίνει σε δύσκολη θέση, αφού μετά από ένα νεκρό διάστημα βρέθηκε σε θέση βολής και ο Κβιλιτάια, χωρίς όμως να έρθει ένα δεύτερο γκολ.

Στο 35’ και αφού ο Απόλλωνας κέρδισε χώρους στο παιχνίδι, κέρδισε και ένα πέναλτι με τον Νταμπό στην περιοχή. Ο Μπένσοπ ήταν ο εκτελεστής και το παιχνίδι μπήκε ξανά σε τροχιά… έναρξης, αφού είχαμε την ισοφάριση για το 1-1.  Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Αυγουστή που στο 40’ είχαν μία μεγάλη ευκαιρία για ανατροπή. Ο Νταμπό έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Βασιλείου που είχε ελεύθερο πεδίο για κάτι καλό, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα όμως πήρε ύψος.

Απάντησε η Ανόρθωση με κεφαλιά του Γκαλίτσιου, η οποία όμως του στοίχισε αφού αποχώρησε τραυματίας. Εκεί όπου όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγούνταν στα αποδυτήρια με το 1-1, ο Πίττας το έφερε τούμπα και με μακρινό σουτ στην εκπνοή του ημιχρόνου, έκανε την ανατροπή για τον Απόλλωνα για το 1-2.

Στο 47′ και στο 55′ της Ανόρθωσης με πρωταγωνιστή τον Οκριασβίλι, η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ, όμως και στις δύο καλές στιγμές για τη γηπεδούχο, ο Δημητρίου από πλευράς Απόλλωνα, δήλωσε παρών!

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Απόλλωνα, ο Λάρσον στο 73’ έκανε το σουτ, απέκρουσε με σταθερότητα όμως ο Λόρια. Η πίεση του Απόλλωνα έφερε αποτελέσματα, με τον Λάρσον να πετυχαίνει και τρίτο γκολ για την ομάδα του στο ντεμπούτο του, μετά από άψογη συνεργασία που είχε με τον Νταμπό και μετά από λάθος του Οκριασβίλι.

Στο 88′ μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν και κεφαλιά του Κβιλιτάια, ο Δημητρίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ σε μία προσπάθεια να μειώσει στο σκορ η Ανόρθωση. Ο Σωφρόνης Αυγουστή είδε την ομάδα του ν’ ανταποκρίνεται μετά τη πρόκριση επί του ΟΦΗ και να παίρνει το πρώτο του ντέρμπι της χρονιάς με απόλυτη μαεστρία.

Κίτρινες: Νταουσβίλι, Χούσμπαουερ / Βασιλείου

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος (45’ Αμπαρτζουμιάν), Κορέια, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κ. Αρτυματάς (62’ Ελουντού), Νταουσβίλι, Μαργκάσα (46’ Χουσμπάουερ), Χριστοφή, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

Απόλλων: Δημητρίου, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Βασιλείου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Πίττας, Γιαννιώτας (71’ Λάρσον), Μπένσοπ (58’ Ντιγκινί), Νταμπό (81’ Σακέτι)

Κανένα σχόλιο από Τιμούρ!

Κανένα σχόλιο από τον Τιμούρ Κετσπάγια. Μερικά δευτερόλεπτα κράτησε η διάσκεψη μετά τον αγώνα με τον Απόλλωνα, με τον Γεωργιανό τεχνικό να είναι αρκετά λακωνικός: “No comment (κανένα σχόλιο)”, με τον προπονητή της Ανόρθωσης να αποχωρεί μετά από αυτή την ατάκα.

“Ξεπεράστηκαν οι καθυστερήσεις και σκόραρε ο Απόλλων”

Αναφορά με παράπονο για το δεύτερο τέρμα του Απόλλωνα, στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, έκανε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ανόρθωσης, Σάββας Πηλακούτας.

Οι δηλώσεις

“Περιμέναμε αυτό το παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες. Είχαμε καλό ξεκίνημα, προηγήθηκαμε κιόλας, θα μπορούσαμε για το 2-0, δεν ήρθε όμως και ακολούθως δεχθήκαμε την ισοφάριση και μετά την ανατροπή από τον Απόλλωνα. Το γκολ επιτεύχθηκε αφού ξεπεράστηκαν τα λεπτά καθυστέρησεις που έδειξε ο διαιτητής. Στο β’ ημίχρόνο χάσαμε ευκαιρίες, έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις ο Δημητρίου. Ανοιχτήκαμε και δεχθήκαμε ένα τρίτο γκολ. Γεννά ερωτηματικά η συμπεριφορά του διαιτητή ως προς τον πειθαρχικό τομέα. Θα ψάξουμε την υπέρβαση με Βασιλεία, δεν έχουμε εύκολο έργο”