Ανόρθωση

Πρόκριση δια ποδός… Χριστοφή για την Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή: alphanews.live

Με γκολ του Δημήτρη Χριστοφή στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους, η Ανόρθωση πήρε νίκη-πρόκριση με 1-0 σε βάρος της Πάφου, σε μονό αγώνα Κυπέλλου που έλαβε χώρα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» το απόγευμα της Τετάρτης (4/11).

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά στην Λάρνακα, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία φάση μετά το πρώτο 15λεπτο. Στο 25′ ξεκίνησε πολύ έντονη βροχόπτωση, που επηρέασε την εικόνα του αγώνα. Στην συνέχεια η κάθε ομάδα είχε τις φάσεις της, για να έρθει ο Χριστοφή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, να κάνει το 1-0. Μία μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κύπριο άσο πλάγια εκτός περιοχής, έκανε καλό κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος έβαλε πίεση για το γκολ της ισοφάρισης, έφτιαξε μερικές φάσεις, με την Ανόρθωση να διαχειρίζεται αρκετά καλά το υπέρ της προβάδισμα και να παίρνει στο τέλος την πρόκριση για προημιτελικά του θεσμού.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα (62′ Κ. Αρτυματάς), Οκριασβίλι, Χριστοφή (68′ Ελουντού), Μανιάς (76′ Κβιλιτάια)

Πάφος (Ν. Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Χάτσινσον (83′ Βαλεριάνος), Πάντσεον, Βαλακάρι, Φουρ, Ράκελς (73΄Ακάλε), Μπεριγκό, Βα (85′ Γιάνοβ)