«Πεντάστερη» η Ανόρθωση και… ξανά στην κορυφή!

Την ενημέρωση χορηγεί η Megabet Plus

Εύκολο αποδείχθηκε το απόγευμα της Παρασκευής  για την Ανόρθωση η οποία στο τελευταίο ματς της για το 2019 κατάφερε να παίξει ωραίο ποδόσφαιρο με το οποίο μάλιστα το συνδύασε και με μεγάλη νίκη καθώς επικράτησε με 5-1 της ΕΝΠ επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα αλλά και στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το σύνολο του Κετσπάγια άνοιξε το σκορ με τον Καλτσά στο 14ο λεπτό με τον Καλτσά, δέκα λεπτά αργότερα ο Οκριασβίλι διπλασιάσε τα γκολ της ομάδας του και στο 31ο λεπτό ο Κατσιαράβα έκανε το 3-0. Στο 34ο λεπτό η ΕΝΠ μειώσε προσωρινά στο σκορ με τον Αγκίρι, ενώ ο Κατσιαράβα που έκανε ίσως ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια ΄έκανε το 4-1, το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ράγιος μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 80ο λεπτό.

Η εικόνα του αγώνα

Η «Κυρία» όντας καλύτερη και πιο ουσιαστική από την αντίπαλο της κατάφερε στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης να μετουσιώσει την υπεροχή της και έπειτα από ένα όμορφο συνδυασμό του Καλτσά και του Κατσιαράβα ο πρώτος με πλασέ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους «κυανόλευκους» της Αμμοχώστου.

Από εκεί και πέρα το σύνολο του Τίμουρ Κετσπάγια και μετά το γκολ του Ελλαδίτη μεσοεπιθετικού «έβγαζε» φωτιές εντός του αγωνιστικού χώρου του «Αντώνης Παπαδόπουλος», έκανε πραγματικά ότι ήθελε και σε κάθε επίσκεψη του στην περιοχή του Κλέιμαν «μύριζε» και γκολ.

Δέκα λεπτά αργότερα μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος η «Κυρία» κατάφερε να βρει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον  Οκριασβίλι .  Συγκεκριμένα ο Ράγιος με μια εκπληκτική κάθετη πάσα βρήκε τον Γεωργιανό στην πλάτη της άμυνας της ΕΝΠ με τον Οκριασβίλι να μην λαθεύει και να στέλνει την μπάλα για δεύτερη φορά να αναπαυτεί στα δίχτυα του κήπερ των «βυσσινί».

Στο 31ο λεπτό ήταν σειρά του Κατσιαράβα να πάρει το  «όπλο» του και από δημιουργός κατάφερε να χριστεί σκόρερ.  Ο Μαργκάσα ο οποίος έπαιξε σε ένα νέο ρόλο στον αγώνα με την ΕΝΠ (διαβάστε εδώ κατάφερε να βρει με μια ωραία μπαλιά τον Κατσιαράβα ο οποίος κατέβασε όμορφα και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0 για την «Κυρία».

Στο 34ο λεπτό η ΕΝΠ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Αγκίρι να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης και μετά από περιπετειώδη τρόπο κατάφερε να νικήσει τον Λόρια για το 3-1 και την μείωση του σκορ.

Το γκολ ωστόσο δεν επηρέασε την «Κυρία» ή να την αποδιοργανώσει και λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Κατσιαράβα και πάλι εκμεταλλεύτηκε την ωραία μεταβίβαση του Νταουσβίλι , βγήκε μόνος «φάτσα» με τον Κλέιμαν τον οποίο νίκησε για τέταρτη φορά και διαμόρφωσε το 4-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ανάλογη με το πρώτο ημίχρονο  με την «Κυρία» να χάνει αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία αλλά να μην βρίσκει εύκολα το γκολ όπως έκανε στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτό που έψαχνε η Ανόρθωση καθ’ όλη την διάρκεια του δευτέρου ημίχρονου που δεν ήταν άλλο από το γκολ κατάφερε να το βρει στο 80ο λεπτό με τον Ράγιος μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ να κάνει το 5-1 για τον Βαρωσιώτικο σύλλογο.

Μέχρι την λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Ανόρθωση με τη νίκη της κόντρα στην ΕΝΠ κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ανόρθωση: Λόρια, Μαργκάσα, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Ιωάννου, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι (70΄ Βασιλακάκης), Καλτσάς, Κατσαράβα (64΄ Ντούρις)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Πηλέας, Σαντίκ, Μανθάτης, Χατζηβασίλης, Σελίν

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σταρόκιν, Βαρέλα (36΄ Κοσμά), Αγγελή, Θεοδώρου, Ουντότζι (76΄ Ρουσιάς), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι (70΄ Βαλλιάνος), Κουμής, Μαϊσουράτζε

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης,  Σκεπάνιακ, Ροντρίγκεζ, Κυριάκου

Κίτρινες: -/ Σπόλιαριτς, Κοσμά, Αμπατζουρμιάν

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Βοηθοί διαιτητές: Τζιωρτζής Ομηρος, Σάββα Γιώργος
4ος διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

Τα έξι γκολ και οι καλύτερες φάσεις από το παιχνίδι της Ανόρθωσης με την ΕΝΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

«Η ομάδα μπορεί να έπαιξε και το καλύτερο ποδόσφαιρο φέτος»

Ικανοποιημένος παρουσιάστηκε στην διάσκεψη τύπου μετά το παιχνίδι με την ΕΝΠ ο τεχνικός της Ανόρθωσης, Τιμούρ Κετσπάγια.

Οι δηλώσεις του:

«Ευχαριστούμε για τα συγχαρητήρια. Σίγουρα περιμέναμε την αντίδραση της ομάδας μετά το αποτέλεσμα με τον Απόλλωνα, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο εύκολο το παιχνίδι. Αλλά για να γίνει εύκολο, ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι και πολύ σοβαροί από την αρχή του αγώνα.

Η ομάδα μου σήμερα έπαιξε μπορεί και το καλύτερο ποδόσφαιρο φέτος, απέναντι σε μία ομάδα που δυσκολεύει όλες τις ομάδες ειδικά εκτός έδρας. Με χαροποιεί πολύ περισσότερο η νίκη αυτή, γιατί παίξαμε με μία καλή ομάδα, παρόλο που βρίσκεται εκεί που βρίσκεται και θέλει να παίζει καλό ποδόσφαιρο και με όλες τις ομάδες έχει παίξει στα ίσα.

Ήμασταν όμως σοβαροί και πειθαρχημένοι από την αρχή μέχρι το τέλος και δεν αφήσαμε κανένα περιθώριο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στον κόσμο που ήρθε για να συμπαρασταθεί στην ομάδα. Παρασκευή βράδυ, κρύο, δεν ήταν εύκολο.

Τον κόσμο τον έχουμε δίπλα μαζί μας και είναι πάρα πολύ σημαντικό, γιατί έχουμε στόχους και για να τους πετύχουμε, χρειάζονται να είναι όλοι δίπλα στην ομάδα.

Εύχομαι καλά Χριστούγεννα σε όλους. Η συνέχεια είναι πάρα πολύ δύσκολη. Καλή συνέχεια στο Παραλίμνι, έχει καλή ομάδα και εύχομαι να πετύχουν το στόχο τους, όσο δύσκολο κι αν φαίνεται αυτή την στιγμή».

? Οι δηλώσεις του κ. Τιμούρ Κετσπάγια στη δημοσιογραφική διάσκεψη μετά τον αγώνα με την Ένωση.#anorthosisfc #blueandwhite