ΑΕΚ

Πάφος FC – ΑΕΚ 4-0: Κατώτερη των περιστάσεων

Η Πάφος FC διέλυσε την ΑΕΚ με 4-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» και επέστρεψε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Από την πλευρά τους, οι Λαρνακείς όχι μόνο δεν αξιοποίησαν την ψεσινή ήττα του ΑΠΟΕΛ για να τον πλησιάσει, πλέον βρίσκεται στο πλην πέντε από τον κορυφή καθώς πρώτος είναι πλέον ο Άρης (νίκησε 3-0 την Ομόνοια).

Παραλλήλως, η ομάδα της Λάρνακας πλέον αισθάνεται και την παφιακή απειλή για την τρίτη θέση. Η νικήτρια πλησίασε την ηττημένη στους τρεις βαθμούς και πλέον μπορεί να ελπίζει ότι μπορεί να ανέβει στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αμνπτουραχίμι, ο οποίος πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ, ανοίγοντας τον δρόμο για τον θρίαμβο.

Όλτρα: «Ντροπή, είμαστε ομάδα… καρτούν – Έτσι δεν θα βγούμε ούτε Ευρώπη»

Το ματς
Η Πάφος FC χτύπησε την ΑΕΚ στο αδύνατο σημείο της. Αξιοποίησε στο έπακρο την κακή μετάβαση των Λαρνακέων από την άμυνα στην επίθεση, πετυχαίνοντας δύο τέρματα με αντεπιθέσεις.

Δράσης και στα δύο ο Αμπντουραχίμι, ο οποίος εκτέλεσε σωστά στο 10’ και το 22’. Πρώτα αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Βαλακάρι, φεύγοντας σφαίρα για την περιοχή και νικώντας στο τετ α τετ τον Πίριτς. Έπειτα, έκανε όλη τη δουλειά ο Ζάιρο και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Κροάτη, ο οποίος σκόραρε σε κενό τέρμα.

Γενικά οι γαλάζιοι ήταν καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί, ενώ οι κιτρινοπράσινοι έδειχναν σοκαρισμένοι μετά τα τέρματα που δέχτηκαν. Προσπάθησαν να αντιδράσουν προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και είχαν μάλιστα δοκάρι μετά από σουτ του Γκαρσία και κόντρα στο κεφάλι του Χότσκο στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαχειριστούν καταλλήλως το προβάδισμά τους, ξέροντας ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν επιλογή από το να ρισκάρουν. Πράγματι όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΚ άρχισε να γίνεται όλοι και πιο πιεστική, με στόχο τη μείωση του σκορ.

Ωστόσο, η Πάφος FC άντεξε στην πίεση και στο τέλος, όταν η αντίπαλός της τα έπαιξε όλα για όλα για να σκοράρει, αξιοποίησε πάλι τον κενό χώρο πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ.

Το ένα στο 88’. Ο Μπρούνο έδωσε στον Ζάιρο, που τον κράτησε ο Γκαρσία, αλλά η μπάλα αφού πέρασε κατέληξε στον επερχόμενο Τάνκοβιτς και με δυνατό σουτ σκόραρε.

Το τελευταίο στο 90’+2. Ο Κανέ, μετά από μπαλιά του Παλάσιο και αφού άφησε την μπάλα ο Μπρούνο, πέρασε και τον Πίριτς και πλάσαρε προ κενής εστίας δίνοντας διαστάσης θριάμβου στη νίκη της Πάφος FC.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Δημητρίου (83′ Μπρούνο), Μπάιριτς, Κβίντα, Παλάσιος, Ικόκο, Χότσκο, Κανέ, Αμπντουραχίμι (59′ Τάνκοβιτς), Βαλακάρι (59′ Ντράγκομιρ), Ζάιρο (89′ Πελάσιο).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (63′ Ναούμ), Τόμοβιτς (86′ Μάμας), Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Φαράζ, Λέντες, Πονς (86′ Σανχούρχο), Γκιούρτσο (63′ Νίκολιτς), Τρισκόφσκι, Γκρόμοφ (76′ Γιάκολις).

Σκόρερ: Αμπντουραχίμι 10′, 22′, Τάνκοβιτς 88′, Κανέ 90’+2 / –

Κίτρινες: Κβίντα / Τόμοβιτς

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»

Διαιτητής: Τζιοβάννι Αϊρόλντι (Ιταλία)

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος