Οι “μπέμπηδες” του Μπέργκ κέρδισαν την ΑΕΚ

Ένα υπερπολύτιμο τρίποντο πήρε η Ομόνοια απέναντι στην ΑΕΚ στο ΓΣΠ για τη 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Οι πράσινοι επικράτησαν των κιτρινοπράσινων με 2-1 με τον Κίκο να δίνει τη νίκη 1 λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.
Με τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στους 8 βαθμούς ξεπερνώντας την ΑΕΚ που έμεινε στους 7 και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στον αγώνα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.
Η Ομόνοια αν και με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της ελέω του ευρωπαϊκού αγώνα με τον Ολυμπιακό κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με γκολ του Τζιωνή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2).Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι ήταν καλύτεροι και προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα γκολ τους,αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα με τον Τρουγιόλς στο 67΄.Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε,είχε και δοκάρι στο 74′ αλλά η ομάδα της Λευκωσίας ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με γκολ του Κίκο στο 89′.
Ενδεκάδες:
Ομόνοια: Κυριακίδης,Κίκο,Μαυρίας,Βενιζέλου,Παναγιώτου,Κούσουλος,Χαραλάμπους,Τζιωνής,Λοϊζου,Ασάντε,Ντουρίς
ΑΕΚ:Τόνιο, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Μικέλ, Μοϊσόφ