Νίκησε και… πάτησε κορυφή η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Νίκησε και… πάτησε κορυφή η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το γκολ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σκόραρε ο Κωστάκης Αρτυματάς στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης. Γκολ το οποίο δίνει τη δυνατότητα στην «Κυρία» να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος.

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε προβλήματα στην ΑΕΚ. Μετά το ημίωρο η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, κέρδισε κάποια μέτρα όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Λόρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κάκιστο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολύ λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες. Ο ρυθμός ήταν πολύ κακός και η Ανόρθωση το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο καθώς είχε το προβάδισμα της νίκης.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έφτασε τους 23 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, οι Λαρνακείς έμειναν στους 16 βαθμούς.

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος η Ανόρθωση την 11η αγωνιστική πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ (22/11 – 18:00) ενώ η ΑΕΚ με τη σειρά της φιλοξενεί την άλλη ομάδα της Λεμεσού, τον Απόλλωνα στην «Αρένα» (22/11 – 20:00).

Το φιλμ της αναμέτρησης
Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οκριασβίλι, ο Κωστάκης Αρτυματάς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της ΑΕΚ και έφυγε έξω στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης.

Στον αέρα η μπάλα στο ένατο λεπτό, έφτασε στον Κωστάκη Αρτυμτά ο οποίος στόπαρε πανέμορφα και έπιασε τη… βολιδα, νικώντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Άστοχη κεφαλιά του Τρουγιόλς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέιτλι στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Δύο λεπτά αργότερα ο Σπιρόφσκι με σουτ έξω από την περιοχή επιχείρησε να νικήσει τον Λόρια όμως δε βρήκε στόχο.

Πισινή κεφαλιά από τον Μανιά στο 14ο λεπτό, με τον Χριστοφή να νικάει τον Ιωάννου, μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να… κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Ο Χριστοφή έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ και σούταρε δυνατά, αλλά ο Τέουνκενες μπλόκαρε την μπάλα στο 19ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Μίχα έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως εκ νέου ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

Δεύτερο Ημίχρονο
Συρτή σέντρα του Ναράνχο από δεξιά, δεν πρόλαβε να μπει στη φάση ο Τρισκόφσκι και ο Λόρια απέκρουσε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Αντεπίθεση στο 70ο λεπτό για την Ανόρθωση, με τη μπάλα να φτάνει στον Οκριασβίλι, ο οποίος σέντραρε εντός περιοχής και η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Κόρνερ από τον Σπόλιαριτς στο 82ο λεπτό, με τον Τρουγιόλς να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω χωρίς να απειλήσει τον Λόρια. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την ΑΕΚ όμως τίποτα δεν υπήρξε σύμφωνα με τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Ενδεκάδες
Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντεφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κωστάκης, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Μίχα (Ελουντού 60′), Χριστοφή (Μαργκάσα 52′), Μανιάς (Καλτσάς 75′)

ΑΕΚ (Χοάν Καρίγιο): Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Άμπρααμ (Σπόλιαριτς 7′), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντεζ, Γκονζάλεζ, Ιωάννου (Γκαρσία 74′), Ναράνχο, Μακρής (Φλοριάν 74′)

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Θέλω να μιλήσω για τους παίκτες μου. Είμαι περήφανος για την ομάδα και την προσπάθεια, όχι για το παιχνίδι σήμερα αλλά γιατί σε δύο εβδομάδες κάναμε πέντε παιχνίδια και είμαστε στην κορυφή και στα προημιτελικά του κυπέλλου. Πιστεύω δε μπορούμε να είχαμε πετύχουμε κάτι καλύτερο. Θ μπορούσαμε να τελειώσουμε νωρίτερα το παιχνίδι.Έχουμε πολύ καλό κλίμα στην ομάδα, οικογενειακό».

Χοάν Καρίγιο (ΑΕΚ): «Δεν είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και νομίζω ούτε οι παίκτες μου. Μπήκαμε στο παιχνίδι και στην αρχή είχαμε τον τραυματισμό του Άμπρααμ. Τα πρώτα δέκα λεπτά δεν είχαμε συγκέντρωση και είχε ακόμη μια μεγάλη στιγμή η Ανόρθωση. Από εκεί και πέρα στη συνέχεια στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Ο Άμπρααμ δείχνει να είναι άσχημος ο τραυματισμός, θα δούμε. Εγώ ο ίδιος θέλω περισσότερα. Είχαμε στόχο τη νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι όμως η εικόνα του παιχνιδιού μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήμασταν καλοί. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε και ήμασταν καλύτεροι».

Τόμας Χέιτλι (ΑΕΚ): «Είμαστε πολύ δυσαρεστημένοι γιατί ήρθαμε για τη νίκη. Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι για εμάς, θέλαμε τη νίκη, ελέγξαμε το παιχνίδι σε μεγάλος μέρος του αλλά δεν τα καταφέραμε στο τέλος. Δεν νομίζω να είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Πιθανώς να είχαμε πέναλτι, δεν το είδαμε ξανά. Λέω ξανά ήρθαμε για τη νίκη αλλά φεύγουμε με την ήττα και αυτό είναι απογοητευτικό. Έχουμε τώρα τη διακοπή, άλλες δύο εβδομάδες για το επόμενο παιχνίδι».

Κωστάκης Αρτυμτάς (Ανόρθωση): «Ένα ντέρμπι. Ιστορικά αυτές οι δύο ομάδες αγωνίζονται για τη νίκη. Καταφέραμε να σκοράρουμε πρώτοι, δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Δεύτερο μέρος κρατήσαμε την ΑΕΚ μακριά από την εστία και πήραμε τη νίκη. Είμαι πολύ ευχαριστημένος».

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): «Σπουδαία νίκη για εμάς. Βγάλαμε μια σειρά από δύσκολους αγώνες σε λίγες ημέρες. Καταφέραμε να τελειώσουμε πολύ καλά αυτούς τους αγώνες. Φαινόταν από την αρχή ότι θέλαμε το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος φάνηκε η κούραση όμως δεν επηρέασε το αποτέλεσμα αυτό. Δείξαμε ότι θέλαμε το παιχνίδι και πήραμε δίκαια τους τρεις βαθμούς. Έχουμε τα πάντα για να μείνουμε στην κορυφή. Ευτυχώς έχουμε την εβδομάδα να ξεκουραστούμε. Κάθε παιχνίδι πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για να κατακτήσουμε αυτό που όλοι θέλουμε. Ασφαλώς χωρίς τον κόσμο νιώθουμε μισοί. Περιμένουμε τον κόσμο να γιορτάσουμε σε κάθε παιχνίδι».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Ένα αποτέλεσμα που δεν μας αφήνει ικανοποιημένους. Πληρώσαμε το κακό μας ξεκίνημα, επηρεασμένοι από τον τραυματισμό, δεχθήκαμε το πρώτο γκολ και μπορούσαμε να δεχθούμε κι άλλο. Στη συνέχεια, από εκείνο το σημείο αναλάβαμε τον έλεγχο, πιέσαμε μέχρι το τέλος. Δεν τα καταφέραμε. Παιχνίδι λεπτό ισορροπιών και δεν πήραμε αυτό που μπορούσαμε. Μέσα σε δέκα λεπτά, ήταν ξεκάθαρες φάσεις, είχαμε πέναλτι και δεν τα είδε μόνο ένας, αυτός που έπρεπε να τα υποδείξει, ο διαιτητής. Από εκεί και πέρα εμείς συνεχίζουμε. Έχουμε πράγματα να διορθώσουμε, όταν χάνουμε πράγματα δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος. Τώρα στη διακοπή πρέπει να δουλέψουμε στις αδυναμίες μας. Ελπίζω τώρα στη διακοπή να μην έχουμε δυσάρεστα με τον Άμπρααμ. Εκ πρώτης ο τραυματισμός δείχνει να είναι σοβαρός. Δεν είπαμε πως κάναμε τέλεια εμφάνιση, δεν είναι αμφισβητούμενες φάσεις, δικαιούμασταν η μπάλα να στηθεί στο σημείο του πέναλτι. Από εκεί και πέρα, καταπληκτικό το γκολ του Κωστάκη, πληρώσαμε το κακό ξεκίνημα αλλά μετά μια ομάδα προσπαθούσε να αμυνθεί και μια να αμυνθεί. Όλοι θέλουμε καλύτερη εικόνα και αποτελέσματα. Δεν έχουμε άλλη επιλογή μας περιμένει το παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Ήταν μια δίκαια νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Δεν ήταν εύκολο και για αυτό ο προπονητής το δήλωσε πως μας βρίσκει στην κορυφή και στα προημιτελικά. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να έχουμε γερό προβάδισμα, δεν το πράξαμε ωστόσο διαφυλάξαμε σαν κόρη οφθαλμού το προβάδισμα που πήραμε με το γκολ του Κωστάκη. Από εκεί και πέρα, για τα παράπονα της ΑΕΚ δεν υπήρχε κανένα πέναλτι, δε θεωρώ ότι υπήρχε οτιδήποτε. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ και ότι καλύτερο τον παίκτη τους που φαίνεται να είναι σοβαρή η κατάσταση. Είτε τρία γκολ ένα, είτε ένα δεν είναι εύκολο. Το βλέπουμε κάθε αγωνιστική το ζητούμενο είναι η νίκη. Είναι μια ιδιαίτερη σεζόν λόγω της αποχής που υπήρξε και τα συνεχόμενα παιχνίδια τώρα. Με τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν το σημαντικό είναι οι νίκες και η ψυχολογία. Σαφώς αν υπάρχουν θέματα που θέλουν βελτίωση είναι μια ευκαιρία η διακοπή».