Νέα Σαλαμίνα – Πάφος FC 0-2: Το «τρένο» σφύριξε και στη Λάρνακα (vid)

Το ασταμάτητο τρένο της Πάφος FC σφύριξε πανηγυρικά και στη Λάρνακα. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε 2-0 της Νέας Σαλαμίνας με γκολ των Ναμ (25’) και Βαλακάρι (90+6’) και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γαλάζιοι νίκησαν και τα προβλήματα που είχαν πριν την έναρξη του αγώνα (απουσία Ζάιρο), αλλά και αυτά που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του ματς (αναγκαστικές αλλαγές των Ντράγκομιρ και Αμπντουλαχίμι). Πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους και έβδομη συνολικά στο πρωτάθλημα, ενώ υποχρέωσαν τους ερυθρόλευκους στην πρώτη εντός ήττα τους.

Στην πρώτη θέση με 23 βαθμούς η Πάφος FC, στην 7η η Νέα Σαλαμίνα με 13. Ο αγώνας στιγματίστηκε από επεισόδια αμέσως μετά της επίτευξη του δεύτερου τέρματος των φιλοξενούμενων. Προκλήθηκε σύρραξη μπροστά στον πάγκο της παφιακής ομάδα με ποδοσφαιριστές και μέλη των επιτελείων των δύο ομάδων να πιάνονται στα χέρια.

Το ματς

Επιθετικός μονόλογος της Πάφος FC ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ κυριάρχησε πλήρως, υποχρέωσε τη ακίνδυνη επιθετικά Νέα Σαλαμίνα σε παθητικό ρόλο και χωρίς καμία τελική προσπάθεια σε 45’. Μάλιστα στο 25’ η παφιακή ομάδα μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 25’ με τον Ναμ. Ο Σενεγαλέζος μέσος βρέθηκε σε θέση βολής και με ωραίο πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος.

Ο Ικόκο έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μαργκάσα δεν απομάκρυνε τον κίνδυνο και οι γαλάζιοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Προηγήθηκε ένα άστοχο σουτ του Τάνκοβιτς (16’), ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 30’. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπεργκ προχώρησε σε διπλή αναγκαστική αλλαγή με τους Ντράγκομιρ και Αμπντουλαχίμι να αποχωρούν τραυματίες και να αφήνουν τη θέση τους στους Χότσκο και Αλ Γκαντιουί.

Στα αποδυτήρια η Νέα Σαλαμίνα γύρισε τον διακόπτη. Με την είσοδο των Κλίμοβιτς και Φράγκου αντί των Μαργκάσα και Κουμουρή βελτιώθηκε αισθητά και άρχισε με απειλητικές διαθέσεις το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο. Σε διάστημα εφτά λεπτών κατέγραψε τέσσερις τελικές προσπάθειες με τον Σεργίου να αστοχεί στο 49’, τον Φελίπε να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι με σουτ εκτός περιοχής στο 50’, τον Άντος να διώχνει σε κόρνερ τη σέντρα σουτ του Τιάγκο και τον Κλίμοβιτς να αστοχεί με κεφαλιά ένα λεπτό αργότερα.

Στην Αστυνομία ο Πουρσαϊτίδης, κατήγγειλε τον Μεντιέτα

Στο 70’ ο Αυστριακός τερματοφύλακας είπε «όχι» σε σουτ του Ντορεγκαράι από το ύψος της μικρής περιοχής και κράτησε απαραβίαστη την εστία του. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Πάφος FC διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ της προβάδισμα και μάλιστα στις καθυστερήσεις «κλείδωσε» το τρίποντο. Στο 90+2’ ο Σεμέδο είχε δοκάρι σε μακρινή εκτέλεση φάουλ και στο 90+6’ ο Βαλακάρι διαμόρφωσε με εκτέλεση φάουλ το τελικό 2-0.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Οφόρι, Κατσίκας, Μαργκάσα (46′ Φράγκος), Μάντζεκ, Κουμουρής (46′ Κλίμοβιτς), Τιάγκο (71′ Μποτεάκ), Φελίπε (82′ Τσίκο), Tολεμές (63′ Nτορεγκαράι).

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ικόκο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ (40′ Χότσκο), Ναμ (68′ Bαλακάρι), Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Αμντουραχίμι (40′ Αλ Γκαντιουί).

Σκόρερ: – / Ναμ 25′, Βαλακάρι 90+6′

Κίτρινες: Τιάγκο, Μαργκάσα, Μάντζεκ, Σεργίου, Φράγκος, Άδωνη / Αλ Γκαντιουί, Άντος, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Κβίντα.

Στάδιο: «N. PAPAS GROUP/ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ».

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης.

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.

Β’ Βοηθός: Βασιλείου Αδάμος.

4ος: Κουμή Δημήτρης.

VAR: Αντωνίου Μενέλαος.

AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Αναστασίου Ιωάννης.

Πουρσαϊτίδης: «Ούτε ο πατέρας μου, δεν δέχομαι να σηκώνει κανείς χέρι πάνω μου»

Κτύπημα από αντίπαλο χωρίς να τον κατονομάσει κατήγγειλε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της αναμέτρησης με την Πάφος FC.

Αναλυτικά οι δηλώσεις
«Συγχαρητήρια στην Πάφο για την νίκη της. Όσο αφορά το παιχνίδι, δείξαμε σεβασμό στον αντίπαλο και κάναμε ένα μέτριο ημίχρονο και ο αντίπαλος χωρίς να κάνει κάτι ουσιαστικό σκόραρε. Το δεύτερο ημίχρονο είμαστε μόνο εμείς στο γήπεδο. Αλλάξαμε κάποια πράγματα και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, όμως δεν τα καταφέραμε και η Πάφος έβαλε και δεύτερο γκολ και νίκησε».

Ήσασταν έντονος μετά την λήξη τι έγινε; «Εμένα δεν με χτύπησε ποτέ ο πατέρας μου, δεν δέχομαι να σηκώνει κανείς χέρι πάνω μου».

Μπεργκ: «Δεν γίνεται να δεχόμαστε επίθεση στο πάγκο μας»

Λιγομίλητος ήταν ο Χένινγκ Μπεργκ στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα, που έγινε αρκετά μετά το τέλος του αγώνα, εξαιτίας των επεισοδίων στο τέλος της αναμέτρησης. Ο Νορβηγός δεν μίλησε καθόλου για το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, παρά τη νέα επιτυχία της ομάδας του με 2-0.

Η τοποθέτηση του Μπεργκ: «Δεν μπορώ να μιλήσω για το παιχνίδι μετά από αυτά που έγιναν μετά το παιχνίδι. Δεν γίνεται να δεχόμαστε επίθεση στο πάγκο μας».