Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων 1-1: Ερυθρόλευκο μπλόκο στο «Αμμόχωστος» (vid)

Ερυθρόλευκο μπλόκο ύψωσε η Νέα Σαλαμίνα στον Απόλλωνα, τον οποίο φιλοξένησε στο «Αμμόχωστος», για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία με 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε η προσφυγική ομάδα με τον Φελίπε (22’), ενώ οι κυανόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσα χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πινακά (41’).

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η γηπεδούχος ομάδα, μετά την απευθείας αποβολή του Ντιακιτέ στο 85ο λεπτό για σκληρό φάουλ στον Πίττα. Αν και αρχικά ο Φωτίου έδειξε κίτρινη κάρτα, μετά από παρέμβαση του VAR, άλλαξε την απόφαση αποβάλλοντας τον κεντρικό αμυντικό από το Μάλι.

Τέλος στο νικηφόρο σερί που «έτρεχε» ο Απόλλων, στις τρεις πρώτες αγωνιστικές με ισάριθμες νίκες. Με 10 βαθμούς οι κυανόλευκοι συγκατοικούν στο ρετιρέ της με την Πάφος FC. Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, η ομάδα του Νταβίδ Καταλά θα υποδεχτεί την παφιακή ομάδα για την 5η αγωνιστική.

Πρώτη ισοπαλία για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα, η οποία με 7 βαθμούς έπιασε Ανόρθωση και Δόξα στην 4η θέση της βαθμολογίας. Με την επανέναρξη θα φιλοξενηθεί από το Παραλίμνι.

Το ματς

Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση ο Απόλλων, πήρε τον έλεγχο και κυκλοφόρησε την μπάλα, ψάχνοντας για τους διαδρόμους προς την περιοχή του Κίσσα. Είχε κάποιες τελικές προσπάθειες χωρίς ωστόσο να «απειλεί» ουσιαστικά τη Νέα Σαλαμίνα, που αντιθέτως ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 22ο λεπτό συγκεκριμένα, μετά από εκτός περιοχής σουτ του Φελίπε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πήρε περίεργη τροχιά, επιστρέφοντας στο γήπεδο. Σύμφωνα με τον επόπτη η μπάλα πέρασε την γραμμή του τέρματος πριν καταλήξει ξανά στο γήπεδο. Ελέγχθηκε από το VAR η φάση, το οποίο επικύρωσε το γκολ.

Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση άμεσα η ομάδα της Λεμεσού, χωρίς όμως και πάλι να δημιουργεί ουσιαστική απειλή. Όλα αυτά μέχρι και το 39’, όταν ο Κατσικάς ανέτρεψε στην περιοχή τον Γιόστεν και ο Φωτίου υπέδειξε την παράβαση. Και αυτή η φάση ελέγχθηκε από το VAR που συμφώνησε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πινακάς, που στο 41’ ήταν εύστοχος φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1), που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με τη Νέα Σαλαμίνα να μπαίνει πιο δυνατά και πιο απαιτητικά. Σταδιακά ο Απόλλων ισορρόπησε, ωστόσο και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστα. Στο 85’ ο Φωτίου απέβαλε τον Ντιακιτέ με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από παρέμβαση του VAR, αν και αρχικά είχε δείξει κίτρινη. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έψαξαν το δεύτερο γκολ και έφτασαν μια ανάσα από αυτό στο 90+2’ όταν ο Μαυρίας σε κενή εστία αστόχησε και έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Ντιακιτέ, Οφόρι (76′ Νικολάου), Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Φράγκος (70′ Κλίμοβιτς), Φελίπε (76′ Κουμουρής), Τιάγκο (90′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι (70′ Τολεμές).

Απόλλων (Νταβίδ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Κολ (88′ Καμπράλ), Σαχάρ (76′ Χ. Κυριάκου), Σπόλιαριτς (60′ Ρέθιο), Γιόστεν (60′ Αλεσάμι), Πινακάς, Πίττας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς, για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Σαχάρ από πλάγια θέση στην περιοχή μπλόκαρε ο Κίσσας.

8′ Πολύ δυνατό σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Κίσσας.

13′ Τρίτο κερδισμένο κόρνερ για τον Απόλλωνα, κανένα για τη Νέα Σαλαμίνα.

14′ Εκτελέστηκε, πήρε την κεφαλιά ο Β. Γιοβάνοβιτς, την μπλόκαρε εύκολα ο Κίσσας.

17′ Κάθετα στον Πινακά ο Σαχάρ, βγήκε και έδιωξε σε κόρνερ ο Κίσσας.

22′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα, με εκτός περιοχής σουτ του Φελίπε. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πήρε περίεργη τροχιά, επιστρέφοντας στο γήπεδο. Σύμφωνα με τον επόπτη η μπάλα πέρασε την γραμμή του τέρματος πριν καταλήξει ξανά στο γήπεδο.

– Ελέγχθηκε από το VAR η φάση, το οποίο επικύρωσε το γκολ.

31′ Σουτ του Γιόστεν από το ύψος της περιοχής, ψηλά έξω.

32′ Κεφαλιά του Ντορεγκαράι μετά από σέντρα του Σεργίου, πάνω από τα δοκάρια του Α. Γιοβάνοβιτς.

36′ Σε καλή θέση ο Σαχάρ, τον πρόλαβε ο Κατσικάς.

39′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Το κέρδισε ο Γιόστεν, σε μαρκάρισμα του Κατσικά στην περιοχή. Ελέγχθηκε από το VAR η φάση, που επικύρωσε την παράβαση.

41′ ΓΚΟΛ 1-1 Ο Πινακάς εκτέλεσε εύστοχα και έφερε το ματς στα ίσα. Στο κέντρο της εστίας η εκτέλεση του Ελλαδίτη.

45′ Ζήτησε πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα, για χέρι σε σουτ του Φράγκου. Καμία παράβαση συμφώνησαν Φωτίου και VAR. Στο πρόσωπο αμυντικού του Απόλλωνα φαίνεται να χτυπάει η μπάλα.

– Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45+1′ Σειρά του Απόλλωνα να φωνάξει για πέναλτι σε κεφαλιά του Γιόστεν και μαρκάριμα του Οφόρι. Ξανά καμία παράβαση, σύμφωνα με VAR και διαιτητή.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Στο 58% η κατοχή της μπάλας για τον Απόλλωνα, έναντι 42% για τη Νέα Σαλαμίνα. Τέσσερις τελικές προσπάθειες (τρεις στον στόχο) είχαν οι κυανόλευκοι, έναντι δύο (μιας στον στόχο) των ερυθρολεύκων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Πιο δυνατά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα στο δεύτερο μέρος.

52′ Τρία μαζεμένα κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα, χωρίς να προκύψει κάτι σημαντικό

60′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ρέθιο αντί Σπόλιαριτς, Αλεσάμι αντί Γιόστεν.

66′ Σουτ του Ρέθιο, ψηλά άστοχο.

70′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κλίμοβιτς και Τολεμές αντί των Φράγκου και Ντορεγκαράι.

73′ Καλή χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Πρόλαβαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα και απομάκρυναν σε νέο κόρνερ.

76′ Χ. Κυριάκου στη θέση του Σαχάρ.

76′ Νέα διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κουμουρής αντί Φελίπε και Νικολάου αντί Οφόρι.

80′ Σουτ του Χ. Κυριάκου, μπλόκαρε ο Κίσσας.

81′ Άστοχο σουτ του Τιάγκο.

83′ Κίτρινη στον Ντιακιτέ για φάουλ στον Πίττα. Πρώτη στο ματς.

84′ Πάει στο VAR ο Φωτίου, να ελέγξει το κατά πόσο υπάρχει ενδεχόμενο κόκκινης κάρτας.

85′ Αλλάζει την απόφαση του ο Φωτίου. Αποβάλλει τον Ντιακιτέ με απευθείας κόκκινη. Με δέκα παίκτες η Νέα Σαλαμίνα.

88′ Καμπράλ στη θέση του Κολ.

90′ Μποτεάκ αντί του Τιάγκο.

90+2′ Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Αλεσάμι και Χαμάς έπαιξαν το 1-2, ο Νορβηγός γύρισε στην περιοχή, εκεί που ήταν ο Μαυρίας στο πίσω δοκάρι. Σε κενή εστία ο Ελλαδίτης με προβολή… κατάφερε να αστοχήσει.