Αθλητικά Νέα

Με το σκητ ανδρών/εφήβων έπεσε η «αυλαία» του CYPRUS GRAND PRIX 2019, άλλα τέσσερα μετάλλια για την Κύπρο στο φινάλε

Τέσσερα νέα μετάλλια για την Κύπρο (ένα χρυσό ένα αργυρό και δύο χάλκινα), επιφύλαξε η τελευταία μέρα των διεθνών αγώνων του CYPRUS GRAND PRIX 2019, οι οποίοι ολοκληρώθηκαν με το σκητ ανδρών, εφήβων και βετεράνων.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΣΚΟΚ, οι νεαροί Πέτρος Εγγλεζούδης (115/125), Σωτήρης Ανδρέου (115/125) και Κλεάνθης Βαρναβίδης (109/125), που στελέχωσαν την εθνική μας ομάδα των εφήβων, εξασφάλισαν το χρυσό μετάλλιο με συνολικό αποτέλεσμα 339/375, όσους είχε και η πρώτη ομάδα της Ρωσίας που τερμάτισε στη δεύτερη θέση (με τον κανονισμό της τελευταίας πούλας), ενώ η δεύτερη ομάδα της ίδιας χώρας εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 330/375.

Τα άλλα τρία μετάλλια εξασφάλισαν οι άνδρες σκοπευτές μας. Ο πρωταθλητής μας Ανδρέας Χάσικος που πέρασε στον τελικό με 121/125 κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 55/60, έναντι 56/60 του Φιλανδού «χρυσού» νικητή Ετού Καλιοάινεν, ενώ ο διεθνής σκοπευτής μας Νικόλας Βασιλείου που πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 122/125 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 45/50 στον τελικό.

Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η εθνική μας ομάδα των ανδρών, με τους Νικόλα Βασιλείου (122/125), Ανδρέα Χάσικο (121/125) και Γιώργο Αχιλλέως (119/125) με συνολικό αποτέλεσμα 356/375. Στην πρώτη θέση τερμάτισε η ομάδα της Ρωσίας με 357/375 και στη δεύτερη η ομάδα της Γερμανίας με το ίδιο αποτέλεσμα.

Στον τελικό του σκητ ανδρών, αγωνίστηκαν επίσης οι Ρώσοι Γιάροσλαβ Στάρτσεβ (τέταρτος) και Νικολάι Τέμπλι (έκτος), καθώς και ο Γερμανός Σβεν Κόρτε που τερμάτισε στην πέμπτη θέση.

Ο διεθνής μας Δημήτρης Κωνσταντίνου (120/125), αγωνίστηκε σε αγώνα «ξαφνικού» θανάτου για μια θέση στον τελικό, όμως περιορίστηκε στην έβδομη θέση.

Στην ατομική κατάταξη του σκητ εφήβων, πρώτευσε ο Πολωνός Κάσπερ Μπακσαλαρί με 118/125, ενώ τη δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν οι Ρώσοι Πέτρ Εγκόροβ (117/125) και Αλεξάντερ Ιβάνοφ (116/125). Οι νεαροί διεθνείς μας Σωτήρης Ανδρέου και Πέτρος Εγγλεζούδης με 115/125 ο καθένας τερμάτισαν στην τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα.