Αθλητικά Νέα

«Κυρία» που έπασχε από… υψοφοβία στο Μακάρειο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

ην τρίτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ηττήθηκε στο Μακάρειο με 2-1 από τη Δόξα στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς προηγήθηκε στο σκορ με τον Μπεράτ Σαντίκ στο 26ο λεπτό με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Μανιά στο 50ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ για τη Δόξα ήρθε με τον Μέσκα στο 57ο λεπτό.

Η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστη, δε μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες με τη Δόξα να κρατάει με άνεση τους παίκτες του Κετσπάγια εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης, η Ανόρθωσης ανέβασε «στροφές» και έδειχνε να είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά όμως η Δόξα κόντρα στη ροή του αγώνα βρήκε το γκολ. Κάπου εκεί η Ανόρθωση έδειξε να αποσυντονίζεται ξανά.

Με αυτή την ήττα η Ανόρθωση κινδυνεύει πλέον να πέσει από την κορυφή αφού έμεινε στους 26 βαθμούς ενώ η ομάδα της Δόξας ανέβηκε στους 17 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Δόξα φιλοξενεί τον Απόλλων στα Μακάρειο την Παρασκευή (11/12 – 17:00) στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση που θα έχουμε χρήση VAR. Από την άλλη, η Ανόρθωση πάει στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τον Ερμή το απόγευμα του Σαββάτου (12/12 – 17:00).

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο ένατο λεπτό. Ο Κβιλιτάια έδωσε στο Μίχα, ο οποίος έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Μετά από την εκτέλεση κόρνερ και πισινή κεφαλιά του Σίλντενφελντ ο Βργκοτς δεν μπόρεσε να μπει στην τροχιά της μπάλας.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, εκτέλεση κόρνερ του Χουσμπάουερ κεφαλιά του Βργκοτς η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παρασκευά στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Γύρισμα του Σαντίκ στην περιοχή, ο Φιρμίνο ήταν ένα βήμα πίσω και δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός για την εστία του Λόρια στο 20ο λεπτό.

Πέναλτι για τη Δόξα σε χέρι του Βργκοτς μετά από κεφαλιά του Σαντίκ στο 26ο λεπτό. Είχε ανοικτό το χέρι ο Κροάτης, ορθή η απόφαση του διαιτητή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Σαντίκ και έκανε το 1-0 για τη Δόξα.

Δεύτερο Ημίχρονο
Σέντρα του Σελίν στο 48ο λεπτό, ο Μανιάς έκανε υπό πίεση την προβολή, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παρασκευά.

Σέντρα του Χριστοφή από δεξιά ο Μανιάς αυτή τη φορά βρήκε στόχο και πέτυχε το ζητούμενο για την ομάδα της Αμμοχώστου που ισοφάρισε 1-1 στο 50ο λεπτό.

Άγγιξε το δεύτερο γκολ η Ανόρθωση στο 53ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουσμπαόυερ, ο Σιλντενφελντ έκανε πισινή κεφαλιά και ο Μανιάς στο δεύτερο δοκάρι για εκατοστά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Σέντρα του Χριστοφή ο Μανιάς έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε την μπάλα έξω στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης η Δόξα έκανε το 2-1. Λάθος από τον Λόρια που έκανε λάθος υπολογισμό της μπάλας και δέχθηκε το τέρμα από την κλειστή γωνία του μετά από σουτ του Μέσκα.

Στο 73ο λεπτό ο Φιρμίνο έκανε το μακρινό σουτ αναγκάζοντας τον Λόρια να διώξει τη μπάλα με μεγάλη δυσκολία και αστάθεια λόγω των φάλτσων.

Απίστευτη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 76ο λεπτό. Ο Παρασκευά έκανε έξοδο και έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του με τον Μανιά να σουτάρει πάνω στον Μιντίκκη. «Τι άλλο θέλεις Μανιά» φώναξε στον Ελλαδίτη ο Κετσπάγια.

Ενδεκάδες
Δόξα (Κώστας Σακκάς): Παρασκευά, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Χριστοφή, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (Γκίλσον 46′), Ολιβέιρα (Φιρμίνο 17′), Οικονομίδης (Άδωνη 90′), Μέσκα (Κωμοδίκης 90′), Σαντίκ

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (Μαργκάσα 67′), Σίλντενφελντ, Βργκοτς (Καλτσάς 67′), Σελίν, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα (Κορέια 34′), Χριστοφή, Κβιλιτάια (Μανιάς 25′)

Μικρογραφία

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Είναι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Περνούσε η ομάδα μια περίοδο που συνέβησαν κάποια γεγονότα όπου έμειναν κάποιοι ποδοσφαιριστές εκτός. Δεν είναι μόνο οι τραυματισμοί αλλά είναι κάποια και κάποια άλλα θέματα που οφείλονται σε ατυχία. Σήμερα είχαμε κάποιες επιστροφές. Έχω ποδοσφαιριστές εξαιρετικούς, που δουλεύουν σκληρά στις προπονήσεις και σήμερα ακολούθησαν πολύ καλά το πλάνο μας. Ο βασικός στόχος στο τέλος του πρώτου γύρου ήταν να φτάσουμε τους 19 βαθμούς τώρα είμαστε στους 17. Είμαστε πολύ κοντά. Όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί, στο δεύτερο μας αποσυντόνισε η ισοφάριση όμως μετά κλείσαμε τους χώρους και βρήκαμε και δεύτερο γκολ. Καταφέραμε να πάρουμε μια νίκη απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα. Παράληψη μου να μην δώσω συγχαρητήρια στη Ομόνοια για την χθεσινή της νίκη. Δουλέψαμε με όσους δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής και καταφέραμε να μπουν στο παιχνίδι και να αποδώσουν πάρα πολύ καλά. Δουλέψαμε αρκετά το τακτικό κομμάτι, έγινε μια πολύ καλή ανάλυση και ξέραμε πολύ καλά το τρόπο παιχνιδιού της Ανόρθωσης. Θέλω να πω μπράβο και στους συνεργάτες μου που κατά τη διάρκεια της εβδομάδας έκανα μια πολύ καλή δουλειά».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Το παιχνίδι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε ευκαιρίες, σίγουρα δεν αξίζαμε να χάσουμε. Ο αντίπαλος με τις μισές ευκαιρίες έβαλε δύο γκολ. Αυτή ήταν η εικόνα του παιχνιδιού. Η αλλαγή του Μίχα δεν ήταν κίνηση τακτικής».

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): «Ήταν πολύ κακό αποτέλεσμα. Παίξαμε 90 λεπτά για τη νίκη. Δεχτήκαμε δύο εύκολα γκολ, έχασα κι εγώ δύο μεγάλες ευκαιρίες που ίσως και να κόστισαν. Πρέπει να προχωρήσουμε, το παιχνίδι τελείωσε. Έχουμε ένα ακόμα πολύ δύσκολο την ερχόμενη εβδομάδα. Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη. Δεν φταίει κάτι συγκεκριμένο. Μετά το 1-0 παίξαμε καλά, χάσαμε ευκαιρίες. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Ο κόσμος έχει τα παράπονά του, δεν παίζουμε το καλύτερο ποδόσφαιρο αν και παίρνουμε αποτελέσματα. Σήμερα δεν ήμασταν τόσο κακοί, αλλά ήρθε έτσι η ροή του παιχνιδιού. Μετά το δεύτερο γκολ δυσκόλεψαν τα πράγματα».

Κώστας Χριστοδούλου «Καραβίδας» (Δόξα): «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Η Δόξα είναι παρά πολύ καλή ομάδα, αρκεί να μας αφήνουν να παίζουμε τίμια και δίκαια. Είμαστε μια ομάδα με ηρεμία στα αποδυτήρια, κρατάμε χαμηλούς τόνους. Είχαμε έξι παίκτες βασικούς έξω, είναι δύσκολη χρονιά για μας. Φοβόμασταν μην μας πάρει από κάτω μετά τις τελευταίες ήττες, αλλά τα παιδιά έδειξαν τρομερή αντίδραση. Θα πληρωθούν τον μισθό του Δεκεμβρίου από τώρα οι παίκτες μας και ένα πολύ μεγάλο πριμ γι’ αυτό το τεράστιο αποτέλεσμα».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στη Δόξα. Δεν ξεκινήσαμε όπως έπρεπε τον αγώνα, υστερήσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη δείξαμε αντίδραση, αλλά αντί να σκοράρουμε δεχτήκαμε το γκολ. Η Δόξα βρήκε τα γκολ κι εμείς όχι. Είναι πράγματα που αφορούν τον προπονητή και το επιτελείο, θα τα σχολιάσει ο ίδιος στη συνέντευξη Τύπου. Ήταν μια ήττα, είναι μέσα στο πρόγραμμα και δεν έχουμε να δώσουμε δικαιολογίες. Οι στόχοι είναι εκεί και θα συνεχίσουμε να τους κυνηγάμε».