Κουμάντο στην Αρένα (και με 10) κάνει η ΑΕΚ! (pics)

Σε παιγνίδι που έγινε στην «Αρένα» η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0. Οι Λαρνακείς αγωνιζόταν από το 60ολεπτό με 10 ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε ο Ακοράν με δεύτερη κίτρινη κάρτα ωστόσο κατάφερε να πάρει το παιγνίδι με γκολ του Γκονζάλεθ στο 60ο λεπτό. Απίστευτη η πορεία της ΑΕΚ στα πλέι-οφ, αφού με την σημερινή νίκη έφτασε στις 5, έχοντας επιπλέον μια ισοπαλία και μόλις μια ήττα. Για ακόμα ένα παιγνίδι το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να κερδίσει τους «κιτρινοπράσινους» και έχασε την ευκαιρία για να μεγαλώσει την διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα στους έξι βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιγνίδι με στόχο να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα.  Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για το ΑΠΟΕΛ στο 6ο λεπτό. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Σάστρε ωστόσο ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα. Ακολούθησε ένα αρκετά ισορροπημένο παιγνίδι με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία. Το ΑΠΟΕΛ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 40ο λεπτό ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε με δυσκολία.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και μόλις στο 51ολεπτό απείλησε την ομάδα της Λάρνακας. Ο Γιάκολις έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Νατέλ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο έστειλε την μπάλα έξω. Στο 60ολεπτό ο Ακοράν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από δυνατό φάουλ στον Σόουζα αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές για περίπου ένα μισάωρο. Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 66ο λεπτό μετά από γυριστό σουτ του Γκονζάλεθ παίρνοντας το προβάδισμα σε ένα σημαντικό σημείο του παιγνιδιού. Στο 79ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από δυνατό σουτ του Βιντιγκάλ ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση. Στο 90+5′ το ΑΠΟΕΛ απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να πάρει κάτι από το παιγνίδι, αφού ο Ντε Βινσέντι από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τόνιο.

Το PROTATHLIMA ήταν στο γήπεδο και σας μεταφέρει όλα έγιναν.

Το φιλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

90+5′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τόνιο.

5 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

86′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το δυνατό σουτ ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

79′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιντιγκάλ έκανε το δυνατό σουτ ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση.

77′ Δυνατό σουτ από τον Ντε Βινσέντι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

74′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λαρένα στην θέση του Τρισκόφσκι.

72′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιντιγκάλ πήρε την θέση του Μοράις.

67′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τέτε πήρε την θέση του Τζέφρεν.

66′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Γκονζάλεθ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή.

63′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Έγινε η μπαλιά από τον Καζού, ο Σόουζα δεν κατάφερε να πιάσει σωστά την κεφαλιά ενώ στην επαναφορά από τον Μοράις η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο.

60′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ακοράν μετά από δυνατό φάουλ στον Σόουζα.

51′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Νατέλ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο έστειλε την μπάλα έξω.

Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+2′ Φαλτσαριστό σουτ από τον Ντε Βινσέντι, η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Καζού.

40′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε την απευθείας εκτέλεση φαουλ ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε με υπερένταση.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλεθ που βρίσκεται στο όριο και θα χάσει τον επόμενο αγώνα της ομάδας του.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Γιάννου.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Γιάκολις μετά από δυνατό φαουλ στον Ακοράν.

25′ Κεφαλιά από τον Καρλάο, η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Τόνιο.

23′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φλοριάν πήρε την θέση του Ακίνο που αποχώρησε τραυματίας.

18′ Το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Τάμαρι από τον Γκαρσία ωστόσο ο διαιτητής έδειξε κόρνερ για την ομάδα της Λευκωσίας. Από την τηλεοπτική προβολή φαίνεται να υπάρχει επαφή και ως εκ τούτου ο Τιμόθεος Χριστοφή θα μπορούσε να υποδείξει παράβαση.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Καρλάο που βρίσκεται στο όριο και θα χάσει το επόμενο παιγνίδι κόντρα στον Απόλλωνα.

9′ Καλό σουτ από τον Σάστρε ωστόσο ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

6′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε σε κόρνερ.

2′ Η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Γιάννου από τον Βούρος ωστόοσ ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιγνίδι. Από την τηλεοπτική προβολή φάνηκε να υπάρχει ένα μικρό σπρώξιμο ωστόσο ο Γιάννου έπεσε αρκετά εύκολα.

1′ Έναρξη αγώνα.

Συνθέσεις

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλες, Τρουγιόλς, Γκαρσία, Σάστρε, Κάσες, Ακοράν, Τζέφρεν(67′ Τέτε), Ακίνο(23′ Φλοριάν), Γιάννου, Τρισκόφσκι(74′ Λαρένα).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Αντωνιάδης, Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Ιωάννου, Φλοριάν, Αναστασίου, Ρουσιάς.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Μοράις(72′ Βιντιγκάλ), Καζού(77′ Μπέζιακ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Νατέλ, Σόουζα.

Στον πάγκο: Ρομό, Αρτυματάς, Εφραίμ, Ζαχίντ, Μερκής, Φακινέτι, Αλωνεύτης, Βιντιγκάλ, Μπέζιακ.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ

ΑΕΚ: Ανωνιάδης, Καταλά, Χέφελ, Γκονζάλεθ

ΑΠΟΕΛ: Καρλάο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάννου, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς/Καρλάο, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις, Καζού, Σόουζα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ακοράν (2η κίτρινη)

ΣΤΑΔΙΟ: «ΑΕΚ Αρένα»

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

*Η ΑΕΚ προέρχεται από την νίκη με 3-2 κόντρα στην ΑΕΛ. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει την Νέα Σαλαμίνα στην «Αρένα».

*Το ΑΠΟΕΛ προέρχεται από την νίκη με 4-0 κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

*Για την ΑΕΚ έμειναν εκτός οι Χέφελ, Μοϊσόφ και Ίγκορ ενώ για το ΑΠΟΕΛ έμειναν εκτός οι Γκέντσογλου και Μπάλογκ.

Διαιτητής: ΤΙΜΟΘΕΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ

Α’ βοηθός διαιτητής: ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

B’ βοηθός διαιτητής: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΚΙΝΟΣ

Τέταρτος: ΛΕΟΝΤΙΟΣ ΤΡΑΤΤΟΣ

Παρατηρητής: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ