Breaking News

«Κόλλησαν» στο μηδέν Ολυμπιακός και ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι στο ΓΣΠ, Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο… στείρο, 0-0, για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.  Ελάχιστες ήταν οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να δίνουν πολύ αργό τέμπο στην αναμέτρηση. Έτσι, αναπόφευκτα έμειναν στο μηδέν.

Με την ισοπαλία αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 18 βαθμούς και βρίσκεται στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας παιχνίδι στο… χέρι. Από την άλλη, η ΑΕΚ συμπλήρωσε τις αγωνιστικές της εκκρεμότητες, έφτασε τους 36 βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στο -5 από την κορυφή.

Την ερχόμενη, 21η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα πάει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση (14/02 – 18:00). Με τη σειρά της, η ΑΕΚ θα επιστρέψει ξανά στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ (14/02 – 20:15).

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Το παιχνίδι
Πρώτη τελική για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι στο 26ο λεπτό. Ο αρχηγός της ομάδας της Λάρνακας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως έλεγξε ο Μόλ.

Ακόμα μία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους μετά από σέντρα του Γκαρσία, ο Ρόμο έκανε το σουτ στην κίνηση το οποίο όμως πέρασε δίπλα από το κάθετο δεξί δοκάρι του Μόλ στο 27ο λεπτό.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρόμο στο 49ο λεπτό. Ο επιθετικός της ΑΕΚ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά βρέθηκε στην πορεία της μπάλας ο Ντιανιέ.

Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό με τον Γκουστάβο που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια στο 63ο λεπτό.

Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Σάλι στο 90ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ το οποίο όμως ανέκοψε ο Τόμοβιτς.

Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ για να πάρει το παιχνίδι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Εγγλέζου έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Τρισκόφσκι να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, όμως ο Μολ «εκτινάχθηκε» και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ενδεκάδες
Ολυμπιακός (Λούκας Αλκαράθ): Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Γκουστάβο (Μανρίκε 88′), Κα (Χαραλάμπους 87′), Γουίλσον (Σάλι 63′), Ντιανιέ, Γουακάσο, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους (Πεχλιβάνης 63′)

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκατσία, Χριστοφόρου, Λέδες, Μάμας (Ναούμ 77′), Εσπινόσα (Εγγλέζου 77′), Φαράζ (Ακοράν 63′), Τρισκόφσκι, Ρόμο (Ολατούντζι 84′)