«Κόλλησαν» στο μηδέν, καλό αλλά ύπουλο αποτέλεσμα για ΑΕΚ

Την ενημέρωση χορηγεί η ΜegabetPlus / Υλικό από Larnakasports.com

Κόλλησαν στο 0-0 ΑΕΛ και ΑΕΚ για το πρώτο παιχνίδι για τους οκτώ του Κυπέλλου, έτσι η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα στο ΑΕΚ Αρένα.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά συντηρητικά, είχαν τις δικές τους φάσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Το φιλμ του αγώνα

Δοκάρι στο 43’ , μεγαλύτερη φάση στο παιχνίδι. Ακοράν γύρισμα στο Σπόλιαριτς, απέκρουσε ο Βοζίνια, στην επαναφορά ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 44’ ο Μαέ βρέθηκε φάλτσα με τον Τόνιο, πήγε για το τσιπ, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Στο πρώτο μέρος αρχικά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα να πάρουν την κατοχή και να προσπαθήσουν να αποφύγουν τα συχνά λάθη που θα τους έφερνε κίνδυνο.

Στο 5’ η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει γρήγορα και να απειλήσει ωστόσο η προσπάθεια ανακόπηκε από την καλή αμυντική λειτουργία της ΑΕΛ.

Η γηπεδούχος ομάδα απάντησε στο 13’, ωστόσο η κεφαλιά του Αβραάμ ήταν εκτός ισορροπίας και πέρασε έξω. Στο 16’ η ΑΕΚ βρήκε καλή ευκαιρία, με το σουτ του Τέτε να περνά λίγο έξω από την εστία του Βοζίνια.

Μετά ο ρυθμός έπεσε και δεν υπήρξαν πολλές φάσεις μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Στο 43’ η μεγαλύτερη φάση στο πρώτο μέρος έγινε από την ΑΕΚ. Ο Ακοράν γύρισε στον Σπόλιαριτς, αυτός έκανε το σουτ  το οποίο απέκρουσε ο Βοζίνια και στην επαναφορά ο Τρισκόφσκι έπεσε με τάκλιν προς την μπάλα αλλά την έστειλε δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά η ΑΕΛ απάντησε και αυτή με κλασσική ευκαιρία. Στο 44’ ο Μαέ βρέθηκε φάλτσα με τον Τόνιο, πήγε για το τσιπ, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Έτσι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν αρκετά καλός η πρώτη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 57’, μετά από γέμισμα του Κυριάκου, ο Αβραάμ έκανε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

Δεν υπήρξαν αρκετές φάσεις ούτε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και οι δύο ομάδες έδειξαν πάθος για τη νίκη.

Η ΑΕΚ στάθηκε αρκετά άτυχη καθώς οι Τέτε και Σάστρε έγιναν αναγκαστική αλλαγή. Στις θέσεις τους πέρασαν Φερνάντεζ και Πλάνας αντίστοιχα.

Στα τελευταία λεπτά έγιναν αρκετές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να απειλήσουν οργανωμένα τους αντίπαλους τερματοφύλακες.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μην δεχτεί γκολ στο πρώτο παιχνίδι και να πάει στο ΑΕΚ Αρένα με ένα καλό αλλά ύπουλο αποτέλεσμα για τον επαναληπτικό.

Εντεκάδες

ΑΕΛ: Βοζίνια, Χ.Κυριάκου, Α. Τεσέιρα, Γκαστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Νταβόρ (Αντάμοβιτς 72′), Μαέ, Αγκάνοβιτς, Χουράδο (Μαϊντεβατς 68′), Ράσο.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Γερολέμου, Αβραάμ Δ., Παντελή, Νιλς, Μαϊντεβατς

ΑΕΚ: Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς (Γιάννου 55′), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τέτε (Φερνάντεθ 66′), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Σάστρε (Πλάνας 71′), Γκολομπάρτ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίβενι, Φερνάντεθ, Πλάνας, Ράσπας, Ναράνχο, Κωνσταντίνου, Στεφάνου, Γιάννου.

Διαιτητής: Bieri Alain Marc (Ελβετία)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Kobeli Jan (Ελβετία)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Erni Jonas (Ελβετία)
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος