Ήττα στο «Αλφαμέγα» με οβίδα Χάμπου

Ο Απόλλων επικράτησε για τρίτη φορά στην τρέχουσα σεζόν της ΑΕΚ, που μετρά τέσσερις ήττες σε ισάριθμες επισκέψεις της στο Στάδιο «Αλφαμέγα». Η γκολάρα του Χάμπου Κυριάκου στο 49’ ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη με 1-0 στους κυανόλευκους.

Έτσι κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για ανατροπή των βαθμολογικών δεδομένων αναφορικά με τη μάχη της Ευρώπης. Πλησίασαν στους τέσσερις βαθμούς την προνομιούχα τρίτη θέση, στην οποίαν βρίσκεται η αποψινή αντίπαλός τους, και απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για να κυνηγήσει το θαύμα. Δίχως φυσικά να παραγνωρίζει κανείς ότι στο κόλπο βρίσκεται και η Πάφος FC, που έχει δύο βαθμούς περισσότερους από την ομάδα της Λεμεσού.

Όσο για τους κιτρινοπράσινους, όχι μόνο κινδυνεύουν να χάσουν έδαφος στη μάχη του τίτλου, είναι υποχρεωμένοι να βλέπουν και προς τα πίσω καθώς η Πάφος FC βρίσκεται σε απόσταση τριών βαθμών.

Κ. Δημητρίου: «Ήταν μια αδύνατη διαιτησία»

Το ματς
Καλός ρυθμός, μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και φάσεις ένθεν και ένθεν. Έλειψε όμως το γκολ. Η περίληψη του πρώτου ημιχρόνου στο Στάδιο «Αλφαμέγα».

Οι πιο δυνατές στιγμές του πρώτου 45λέπτου ήταν οι ευκαιρίες των Πίττα (17’) και Βα (39’) για τον Απόλλωνα και των Γκαρσία (34’) και Τόμοβιτς (42’). Όλοι αστόχησαν από κοντά, οι τρεις με σουτ και ο Γκαρσία με το κεφάλι.

Τέσσερα λεπτά από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έγινε ό,τι δεν ήταν εφικτό στα 45’+1 του πρώτου. Δράσης ο Χάμπος Κυριάκου, ο οποίος με δυνατό εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ επηρεάστηκε όταν έμεινε πίσω στο σκορ και άργησε να αντιδράσει. Ουσιαστικά, είχε την πρώτη ευκαιρία της στο δεύτερο ημίχρονο με κεφαλιά του Λόπες στο 71’, ενώ άλλη μια κεφαλιά του Τρισκόφσκι στο 89’ αποκρούστηκε από τον Γιοβάνοβιτς.

Απόλλων (Μάρκο Μπαρούν):Γιοβάνοβιτς, Παναγιώτου, Πεϊμπέρνς Ρομπέρζ, Εκπολό, Χ. Κυριάκου (79′ Μαυρίας), Βα, Κολ, Ντόνιο (66′ Σαχάρ), Ουάρντα, Πίττας (90′ Σπόλιαριτς).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες (85′ Γιάκολις), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέντες (85′ Μάμας), Πονς, Φαράζ (65′ Ναούμ), Γκιούρτσο (76′ Γκρόμοφ), Τρισκόφσκι, Λόπες (75′ Νίκολιτς).

Σκόρερ: Χ. Κυριάκου 49′ / –

Κίτρινες: Σαχάρ / Λέντες, Μάμας

Στάδιο: «Αλφαμέγα».

Διαιτητής: Βίτορ Φερέιρα (Πορτογαλία).

Α’ Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος.

Β’ Βοηθός: Ανδρέου Π. Ανδρέας.