Η ΑΕΚ «έριξε» τον Απόλλωνα από την κορυφή!

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 2-1 του Απόλλωνα στην «Αρένα».

Στα αρχικά στάδια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερο την κατοχή ωστόσο όσο κυλούσε ο χρόνος η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματά της εξισορροπώντας το παιχνίδι, ενώ δεν έλειψαν τα φάουλ από τις δύο πλευρές, με τις ευκαιρίες να είναι λιγοστές στο πρώτο μέρος.

Πολύ καλύτερο ήταν το θεάμα στο δεύτερο ημίχρονο. Τέσσερα λεπτά από την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού. Ο Μάμας έκανε τη σέντρα, ο Τρσικόφσκι κατέβασε με το κεφάλι δίνοντας ασίστ στο Ρομό ο οποίος με σουτ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η αντίδραση ήταν άμεση από τον Απόλλωνα, αφού μόλις δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα όταν ο Σπόλιαριτς με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Λεάλ. Η ομάδα της Λάρνακας ανέκτησε το προβάδισμα στο 59ο λεπτό όταν ο Σπόλιαριτς μετά από κακή εκτίμηση σε εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πρόκειται για ύψιστης σημασίας νίκη για την ΑΕΚ, η οποία ανέβηκε στην κορυφή με 31 βαθμούς, με τον Απόλλωνα να υποχωρεί στην τρίτη θέση με 29 βαθμούς.

Δείτε ολόκληρο το ρεπορτάζ του αγώνα στο SPORTIME.

Οι αρχικές συνθέσεις:

ΑΕΚ: Λεάλ, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Μάμας, Λέντες, Φαράζ, Γκιούρτσο , Τριτσκόβσκι, Ρόμο.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Ουέλινγκτον, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Μαυρίας, Σπόλιαριτς, Ίντζια, Χαμάς, Ζράντι, Ίλιεφ, Γιάνγκα.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης

VAR: Χριστοφόρου Μάριος

AVAR: Πέτρου Πέτρος