Επιστροφή στις νίκες με… άρωμα Γεωργίας για την Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή: alphanews.live

Τη νίκη με 2-0 πέτυχε η Ανόρθωση κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κβιλιτάια στο 23ο λεπτό και ο Οκριασβίλι στις καθυστερήσεις.

Η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ καλή και ίσως δικαιούταν περισσότερα γκολ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κάποια μέτρα και προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως επιτυχία.

Με τη νίκη αυτή η «Κυρία» έφτασε τους 10 βαθμούς ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 9 βαθμούς. Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος η Ανόρθωση πάει στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» για το ντέρμπι της Αμμοχώστου κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενεί στο Μακάρειο τον Απόλλωνα.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο
Πρώτη καλή φάση για την Ανόρθωση στο έκτο λεπτό, μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού ο Μίχα έκανε το σουτ από πλάγια θέση όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Μίχα, Χούσμπαουερ και Νταουσβίλι αντάλλαξαν γρήγορα την μπάλα το σουτ του τελευταίου όμως έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 20ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Μίχ,α ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μιχαήλ έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε δύσκολα.

Στο 23ο λεπτό η Ανόρθωση έκανε το 1-0 με τον Κβιλιτάια. Μετά από σέντρα του Χριστοφή ο Χούσμπαουερ έκανε την προβολή όμως ο Μιχαήλ αρχικά έσωσε όμως στη συνέχεια της φάσης ο Γεωργιανός επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα από κοντά.

Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο 27ο λεπτό. Φάουλ του Χουσμπάουερ στο πρώτο δοκάρι, ο Σίλντενφελντ έκανε τη γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαήλ.

Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, σουτ του Κορέια ο Μιχαήλ απέκρουσε την μπάλα. Στη συνέχεια ο Χριστοφή υποδείχθηκε κακώς σε θέση οφσάιντ, ενώ έδωσε πάσα δίπλα στον Κβιλιτάια, ο οποίος πάντως δεν σκόραρε στο 39ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, σέντρα του Χουσμπάουερ ο Οκριασβίλι έκανε το σουτ από καλή θέση η μπάλα μόλις έξω.

Δεύτερο Ημίχρονο
Ωραία ατομική ενέργεια του Οκριασβίλι στο 49ο λεπτό αλλά στο τέλος τα… χάλασε με άστοχο σουτ, ενώ θα μπορούσε να πασάρει σε συμπαίκτη του.

Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι στο 69ο λεπτό όταν ο Σαλί προσπάθησε με έξυπνο τρόπο να νικήσει τον Λόρια με κτύπημα φάουλ, όμως ο Γεωργιανός ήταν σε ετοιμότητα.

Ευκαιρία μετά από αρκετή ώρα για την Ανόρθωση, δέκα λεπτά πριν το τέλος με τον Μιχαήλ να μαζεύει εύκολα την μπάλα σε σουτ του Οκριασβίλι εκτός περιοχής.

Ένα λεπτό αργότερα, σέντρα – σουτ του Ζαχαρίου όμως ο Λόρια μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 87ο λεπτό. Ο Φαμπρίς Κα ήταν ολομόναχος στην περιοχή από πλάγια όμως το σουτ του δε βρήκε στόχο και έφυγε έξω.

Στις καθυστερήσεις ο Κβιλιτάια κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Τονρίκε Οκριασβίλι για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Ενδεκάδες
Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορέια, Σίλντεφελντ, Βργκοτς, Αμπαρτζουμιαν (Γκαλίτσιος 43′), Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα (Κ. Αρτυματάς 71′), Οκριασβίλι, Χριστοφή (Ελουντού 58′), Κβιλιτάια

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Ψάλτης, Κυριάκου (Ζαχαρίου 46′), Σαμπίνια, Μανρίκε, Ανδρέου, Νανίσιο, Γαρουφαλιάς (Σαλί 58′), Γκουστάβο, Μάντζης, Φαν Κέσελ