Χριστουγεννιάτικη «τριάρα» της Ομόνοιας στην Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Ομόνοια ήταν η νικήτρια στο μεγάλο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής, επικρατώντας με… σχετική ευκολία 3-0 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ.

Με το «καλησπέρα» του αγώνα οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ασάντε, στο 5ο λεπτό, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους. Η «Κυρία» απάντησε με τον Καλτσά στο 23′ ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθά ακυρώθηκε το γκολ. Αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Παπουλή στο 27ο λεπτό και με πανομοιότυπο τρόπο, εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι», σκοράροντας ξανά στα πρώτα λεπτά. Ο Ασάντε και πάλι στο 49′ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του και εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Με κάποιες απέλπιδες προσπάθειες η ομάδα της Αμμοχώστου δοκίμασε να σκοράρει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, δεν τα κατάφερε ποτέ όμως αφού όσο κακή ήταν στην άμυνα άλλο τόσο ήταν και στην επίθεση, με το 3-0 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες που την ανεβάζουν στην 3η θέση και τους 29 βαθμούς. Αντίθετα η Ανόρθωση με άλλη μια προβληματική εμφάνιση και ήττα παρέμεινε στην 2η θέση και τους 30 πόντους, ωστόσο κινδυνεύει να πέσει περισσότερο με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής.

Στην επόμενη (17η) αγωνιστική και πρώτη στο 2021, η Ομόνοια φιλοξενείται την Κυριακή (3/1, 18:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα», ενώ η Ανόρθωση πάει στο Τσίρειο την ίδια μέρα και δύο ώρες αργότερα (3/1, 20:00) για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.