Back 2 Back και ξανά Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ! (photos-vids)

H ΑΕΚ Λάρνακας έκανε το back to back στο μπάσκετ, σηκώνοντας το τρίτο τρόπαιο της ιστορίας της.

Πρωταθλήτρια καλαθόσφαιρας για δεύτερη σερί χρονιά και τρίτη στην ιστορία της αναδείχθηκε απόψε η Πετρολίνα ΑΕΚ, μετά την νίκη της με 81-74 στον τρίτο τελικό με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

13174011_712247718877585_5627022919309910065_n
Μπροστά σε ένα κατάμεστο Κίτιον με τον κόσμο να συμπαραστέκεται δυναμικά, η ΑΕΚ δεν άφησε την ευκαιρία για το back2back να πάει χαμένη.  Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ έφτασε στον στόχο του, με sweep τόσο στον ημιτελικό με τον Απόλλωνα, όσο και στον τελικό με το ΑΠΟΕΛ, σε μία σεζόν που κατάφερε να γράψει ιστορία και με την ανεπανάληπτη ευρωπαϊκή πορεία!

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές, διοίκηση, τεχνική ηγεσία, καλαθοσφαιριστές και στον 6ο μας παίκτη τον κόσμο που συνέβαλε τα μέγιστα για ακόμη μία ανεπανάληπτη βραδιά στο Κίτιον.

Εντελώς ισορροπημένη η αναμέτρηση στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο 25-25. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με βελτιωμένη εικόνα κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά και να κλείσουν την περίοδο στο +6.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με ένα πόντο για να οδηγηθεί η αναμέτρηση σε δραματικό φινάλε στην τέταρτη περίοδο. Η ΑΕΚ εμφανίστηκε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε στο τέλος την μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 46-40, 61-62, 81-74

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Παλάλας, Duren 19, Brezec 18, Petrovic 9, McFadden 17, Garcia, Τρισόκκας 2, Bowman 6, Παντελή 10

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας): Heath 16, Biggs 4, Λοϊζίδης 2, Σιζόπουλος 15, Παντούρης, Ramsey 19, Eziukwu 14, Dubois 4.