Άρης-Ανόρθωση 1-1: Με Μπογκνάρ… πήραν τον βαθμό οι γηπεδούχοι!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και με αριθμητικό μειονέκτημα ο Άρης κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία από την Ανόρθωση (1-1), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των μπαράζ του Α΄ Γκρουπ.

Η “Κυρία” 11ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ύστερα από χέρι του Κβάσουκ, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μέσω της χρήσης VAR επειδή είχε ανακόψει τετ-α-τετ του αντιπάλου. Παρ΄ όλα αυτά ο Δημήτρης Χριστοφή είχε αστοχήσει από τα 11 βήματα. Ο τερματοφύλακας του Άρη απόκρουσε, ασταθώς και στην επαναφορά ο Νοβότνι με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Αμπαρτζουμιάν στο 53΄. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με σέντρα από αριστερά, βρήκε στην περιοχή τον Αμπαρτζουμιάν ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Βανά Άλβες για το 0-1.

Στη συνέχεια η “Κυρία” είχε την ευκαιρία να “κλειδώσει” το παιχνίδι με τον Νοβότνι, όμως δεν τα κατάφερε (58΄).

Έτσι, η “Ελαφρά Ταξιαρχία” τιμώρησε τους φιλοξενούμενους στο 88ο λεπτό, όταν ο Μπογκνάρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Λόρια (φέρει ευθύνη στο τέρμα που δέχθηκε) κάνοντας το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΡΗΣ: Βανά, Μπράουν (75’Μπόγκναρ), Σικόρσκι (68’Σλόγκαρ), Σπόλιαριτς (57’Ντζαβέ), Καζού (75’Φράγκος), Γιαγκό (57’Σιμιόν), Κβάσουκ, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια, Γιαμπλόνσκι.
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Μανού, Ανδρέου, Φράγκος, Σλόγκαρ, Μπόγκναρ, Ματθαίου, Ντζαβέ, Κορομά, Σιμιόν.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (46’Χριστοδουλόπουλος), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ (69’Χρυσοστόμου), Ρισβάνης, Κορρέα, Ουάρντα, Χριστοφή (46’Ντέλετιτς), Νοβότνι (69’Ρουσιάς).
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Χριστοδουλόπουλος, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καζού, Φράγκος, Ντζαβέ – Ντέλετιτς, Αρτυματάς, Ρισβάνης.
ΚΟΚΚΙΝΗ: Κβάσουκ.
Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης