Oθέλλος Αθηαίνου

ΑΛΚΗ: Δεν πάτησε στο βαθμό του ΓΣΠ

Δύο μήνες ακριβώς μετά την τελευταία της νίκη σε αγώνα πρωταθλήματος, η Ένωση επανήλθε στις επιτυχίες, παίρνοντας σπουδαίο «διπλό» (1-2) σε βάρος της Αλκής.

Η ομάδα του Φελκς αιφνιδίασε την «αθάνατη» με δύο γκολ σε ένα λεπτό στο ξεκίνημα του αγώνα. Συγκεκριμένα στο 6΄ ο Μηνάς Αντωνίου με κεφαλιά έκανε ο 0-1 και ένα λεπτό μετά ο Γκοζλάν διαμόρφωσε το 0-2. Αμφότεροι σκόραραν στο ντεμπούτο τους και με το καλημέρα βοήθησαν ουσιαστικά την ομάδα τους. Η Αλκή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με πέναλτι του Σπόλιαριτς στο 94΄

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι νικητές ομάδα λόγω αποβολής (δύο κίτρινες) του Ριέρα στο 58΄.
Οι «βυσσινί» έβαλαν τέλος σ’ ένα σερί εφτά αγώνων χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, έπιασαν την σημερινή τους αντίπαλοστον βαθμολογικό πίνακα με 16 βαθμούς και ξεπέρασαν την Πάφο (14β.). Παράλληλα μείωσαν τη διαφορά από την 7η της βαθμολογίας Δόξα μειώθηκε στους δύο βαθμούς.

Η Αλκή δεν παρουσιάστηκε με το καλό της πρόσωπο και επηρεάστηκε αισθητά από τα γρήγορα γκολ του αντιπάλου. Στο δεύτερο μέρος έφτιαξε ορισμένες καλές ευκαιρίες αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το 7ο φετινό γκολ του Σπόλιαριτς.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σταύρου (46’Τριμπό), Γκαντάτσια, Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα (46’Τραϊσέφσκι), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.
ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνίου, Αγγελή, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας, Γκοζλάν.

“Δική μου η ευθύνη”

Την ευθύνη της ήττας από την Ένωση ανέλαβε ο προπονητής της Αλκής. Ο Κώστας Σακκάς μιλώντας στην συνέντευξη Τύπου είπε τα ακόλουθα:

”Συγχαρητήρια στο Παραλίμνι. Εμείς σήμερα δεν μπήκαμε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Η ευθύνη είναι όλη δική μου. Ήμασταν δεύτεροι στις μπαλιές και βγαίναμε δεύτεροι στη μπάλα. Δυστυχώς κάναμε δύο μεγάλα λάθη και φάγαμε δύο γκολ. Έτσι επικράτησε εκνευρισμός. Προσπαθήσαμε να πάρουμε το παιχνίδι στα αποδυτήρια για να δούμε τι μπορούμε ν’ αλλάξουμε στη συνέχεια. Αλλάξαμε κάποια πράγματα, σαφώς βελτιωθήκαμε, βάλαμε λίγη πίεση όμως πάλι δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Δεν ήμασταν όμως τα προηγούμενα παιχνίδια και η ευθύνη είναι αποκλειστικά δικιά μου. Δεν μπορώ να έχω κανένα παράπονο από τους ποδοσφαιριστές, πρέπει να το δούμε στο σύνολο. Τον τελευταίο καιρό έδωσαν πάρα πολλές δυνάμεις και θα πρέπει να ανασυνταχθούμε και να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι”.