Στη Λάρνακα ο πρώτος τίτλος της χρονιάς!

Τον πρώτο τίτλο της νέας καλαθοσφαιρικής σεζόν κατέκτησε η Πετρολίνα ΑΕΚ, το ΟΠΑΠ Super Cup, που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο μεταξύ τους παιχνίδι

Τον πρώτο τίτλο της νέας αγωνιστικής περιόδου κατέκτησε η Πετρολίνα ΑΕΚ, το ΟΠΑΠ Super Cup, που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 92-75 σε αναμέτρηση που έγινε στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία”.
Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο σε μεγάλα στάδια του. Στην τέταρτη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ ανέβασε στροφές και στο τέλος πήρε την μεγάλη νίκη.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με τρίποντο του Σιζόπουλου, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με επτά σερί πόντους (τέσσερις ο Ράιτ, τρίποντο ο Μπράουν) παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 7-3.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην συνέχεια με τις δύο ομάδες να είναι στο 11-10 (υπέρ του ΑΠΟΕΛ) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι “γαλαζοκίτρινοι” διατήρησαν το προβάδισμα τους και με την λήξη της περιόδου, όπου ήταν μπροστά με 21-19.

Η ομάδα της Λάρνακας με δίποντο του Τόμπσον και τρίποντο του Παντελή πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ, με 24-21 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με ένα σερί δέκα πόντων, φέρνοντας το προβάδισμα υπέρ του με 31-24 μέχρι το 14′.
Έπειτα είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που πήγαινε από πόντο σε πόντο, με το σκορ να φθάνει στο 32-31 υπέρ της ΑΕΚ, τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν το τέλος. Στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε οκτώ πόντους παίρνοντας προβάδισμα με 40-32. Η ΑΕΚ πάλεψε στο τέλος και μείωσε την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από τον ΑΠΟΕΛ στους τρεις πόντους (43-40).

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο στα πρώτα στάδια του, με την επαναφορά των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ ήταν στο 53-53.
Ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους από τους Μπράουν και Μόμπλεϊ πήρε στην συνέχεια προβάδισμα 57-53, για να απαντήσει η ΑΕΚ με ένα σερί έντεκα πόντων και να πάρει προβάδισμα με 64-57, δύο  λεπτά πριν το τέλος. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 67-59.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με τέσσερις πόντους του Μόμπλεϊ στο πρώτο δίλεπτο, μειώνοντας έτσι σε 67-63. Δύο λεπτά αργότερα η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στους οκτώ πόντους υπέρ της ΑΕΚ (75-67).
Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε την πολύ καλή της πορεία στο παιχνίδι, φέρνοντας το σκορ στο 81-67. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα και στο τέλος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 92-75 κατακτώντας έτσι το ΟΠΑΠ Super Cup Ανδρών.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ιάκωβος Παντελή που σημείωσε 16 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 40-43, 67-59, 92-75

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Τομάς 20 (5), Τόμπσον 4, Παλάλας 3 (1), Γκούντγουιν, Μπιγκς 8, Μπρέζετς 9, Σιζόπουλος 8 (2), Κουμής 2, Τρισόκκας 2, Χάρρις 20 (4), Παντελή 16 (4).

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης): Μπράουν 20 (3), Μύθιλλος, Κοιλαράς 7 (1), Κούνας 5 (1), Μπάσεϊ 11 (1), Παντούρης 7 (2), Μπέρναταουσκι 4, Κασκίρης, Μόμπλεϊ 12, Ράιτ 9.