Στην ΑΕΚ το ντέρμπι

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Β’ φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας η Πετρολίνα ΑΕΚ, που επικράτησε μέσα στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” του ΑΠΟΕΛ με 87-81. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα μέχρι και με 18 πόντους διαφορά, και τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Χωρίς τον Πρίμοζ Μπρέζετς αγωνίστηκε  η ομάδα της Λάρνακας, αφού ο τελευταίος τραυματίστηκε στον Ευρωπαϊκό αγώνα που είχε η ομάδα την προηγούμενη βδομάδα. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε πολύ νωρίς στο παιχνίδι τον αρχηγό του, Βασίλη Κούνα, λόγω τραυματισμού. Με την νίκη αυτή η ΑΕΚ έφθασε στις 13 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε ξανά στην 1η θέση φτάνοντας στους 28 βαθμούς. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ παραμένει στην 3η θέση με 25 βαθμούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μπράντον Μπόουμαν που σημείωσε 28 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, όπου με την συμπλήρωση ενάμιση λεπτού του σκορ ήταν στο 4-4. Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε 13 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις δύο, με αποτέλεσμα μα φέρει την διαφορά στους έντεκα πόντους (17-6), έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 17-10 με τέσσερις πόντους από τους Μπιγκς και Σιζόπουλο, όμως οι Λαρνακείς πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους μέχρι το 7:15 όπου το σκορ ήταν στο 29-15. Με την λήξη της πρώτης περιόδου οι “κιτρινοπράσινοι” ήταν μπροστά στο σκορ με δεκαέξι πόντους διαφορά (39-23).
Reporter big
Με ένα λέι απ από τον Τρισόκκα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ φέρνοντας το σκορ στο 41-23. Ο ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια ήταν καλύτερος, και με ένα σερί 13 πόντων κατάφερε να μειώσει σε 41-36, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε ένα ακόμα πόντο με τον Μπόουμαν, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με δύο ελεύθερες βολές του Μπιγκς. Πριν την λήξη του ημιχρόνου το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τον Μακφάντεν, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο με τον Ντιμπουά, και το σκορ έφθασε στο 48-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με δύο ελεύθερες βολές του Ντιμπουά μειώνοντας την διαφορά στους έξι πόντους (48-42), με τον αρχηγό της ΑΕΚ, Ιάκωβο Παντελή, να απαντάει με τρίποντο κάνοντας το 51-42. Οι “γαλαζοκίτρινοι” έκαναν προσπάθεια για να μειώσουν την διαφορά στο σκορ, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να την φέρει ξανά στους δεκατρείς, με το σκορ να είναι στο 59-46, πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μείωσε την διαφορά στους τρεις (61-58), ενώ απέμενε ενάμιση λεπτό για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε το παιχνίδι με τρίποντο του Ντιμπουά (61-61), με την ΑΕΚ να απαντάει άμεσα με τον Γιώργο Παλάλα να σημειώνει τέσσερις πόντους και να φέρνει το σκορ στο 65-61.
Η ΑΕΚ μπήκε στην τέταρτη περίοδο και με ένα δίποντο του Τρισόκκα έφερε την αναμέτρηση στο 67-61. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε κατά τρεις πόντους με τον Ράμσεϊ (67-64), όμως οι γηπεδούχοι σημειώνοντας άλλους τέσσερις πόντους με τους Μπράουν και Μπόουμαν έφεραν την διαφορά στους επτά (71-64). Οι “κιτρινοπράσινοι” κατάφεραν στην συνέχεια να φέρουν εκ νέου την διαφορά στους δέκα (76-66) ενώ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε ξανά στους πέντε (78-74) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Τρία λεπτά και κάτι πριν το φινάλε του αγώνα η ΑΕΚ ευτύχισε να σημειώσει άλλους τέσσερις πόντους με τους Μακφάντεν και Πέτροβιτς και να προηγηθεί με 82-74. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-81.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-23, 48-40, 65-61, 87-81
Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Παλάλας 6 (1), Μπράουν 8 (2), Πέτροβιτς 11, Μακφάντεν 22 (3), Γκαρσία 2, Τρισόκκας 4, Μπόουμαν 28 (1), Παντελή 6 (1).

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας): Χιθ 15 (3), Μπιγκς 15, Σιζόπουλος 11 (3), Κούνας, Παντούρης, Ράμσεϊ 13, Τέρνερ 4, Ντιμπουά 23 (2).