Οι «γίγαντες» δεν έλυσαν τις διαφορές τους (vid)

ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ντέρμπι της χρονιάς

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς μεταξύ ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ που ήταν και το πρώτο στην «ΑΕΚ Αρένα».
Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Βινίσιους στο 60’, ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Άλβες έξι λεπτά αργότερα.
Τρίτο σερί παιχνίδι που σκοράρει ο Άλβες, ενώ για τον Βινίσιους ήταν το δεύτερο τέρμα.
Πρώτη απώλεια βαθμών για την ΑΕΚ που παραμένει στην 1η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 23.
Ο αγώνας στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Τζοάν Τομάς, ο οποίος αποχώρησε στο 41’ και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο με πρόβλημα στον αστράγαλο.
ΑΕΚ: Μίνιο, Μουρίγιο, Μοϊσόφ (73΄ Τέτε), Καταλά, Ορτίθ, Γκαρίδο, Λαμπάν, Λαρένα, Τομάς (45΄ Ακοράν), Τρισκόφσκι, Άλβες (87΄ Μπόλιεβιτς)
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Μπρεσάν (61΄ Μπερτόλιο), Εφραίμ, Βάντερ (73΄ Αλωνεύτης), Σωτηρίου (83΄ Ντε Καμάργκο)

Ιδιάκεθ: «Στην αλλαγή του Τομάς υπήρχε απογοήτευση στα αποδυτήρια»

Μήνυμα συμπαράστασης στον Τζοάν Τομάς έστειλε ο τεχνικός της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ιδιάκεθ, ο οποίος σε ερώτηση που του τέθηκε αν μετάνιωσε που επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με τρεις αμυντικούς, σε σχηματισμό 3-5-2 απάντησε αρνητικά.
Αναλυτικά οι δηλώσεις
“Είμαι πολύ στεναχωρημένος με τον τραυματισμό του Τομάς. Δυστυχώς φαίνεται ότι θα μείνει αρκετό καιρό έξω. Όλοι στην οικογένεια της ΑΕΚ θα είμαστε δίπλα του, για α επιστρέψει όσο το δυνατό πιο σύντομα.
Για το ματς, ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες, πάνω κάτω γνώριζε ο ένας την τακτική του άλλου. Αντέξαμε την πίεση του ΑΠΟΕΛ, βρήκαμε τους επιθετικούς και δημιουργήσαμε 1-2 φάσεις στο πρώτο μέρος. Με την αλλαγή του Τομάς αποσυντονίστηκε η ομάδα, υπήρχε και απογοήτευση στα αποδυτήρια με τον τραυματισμό. Στο β’ μέρος ξεκινήσαμε δυνατά, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και να κάνουμε μια αρκετά καλή προσπάθεια μέχρι το τέλος. Κρατάμε την καλή προσπάθεια και την καλή εμφάνιση. Θα κάνουμε την αποκατάστασή μας και θα δούμε την συνέχεια”.
Για το σύστημα που επέλεξε και αν θα το άλλαζε αν έπαιζε ξανά τον αγώνα αύριο: “Σίγουρα δεν θα το άλλαζα. Η επιλογή του συστήματος 3-5-2 δεν αφορούσε μόνο τον τραυματισμό του Τέτε, αλλά  ήταν μια προσπάθεια να ξεφύγουμε από την πίεση του αντίπαλου με δύο ποδοσφαιριστές στην επίθεση. Κάποιες στιγμές τα καταφέραμε, κάποιες όχι. Οι προπονητές πάντα παίρνουν τις αποφάσεις πριν τον αγώνα και είναι πολύ εύκολο να κριθούν μετά από αυτόν”.
Reporter big

ΑΕΚ   1 : 1   ΑΠΟΕΛ

ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

80′ Ο Πιέρος Σωτηρίου σε καλή θέση εντός περιοχής σούταρε άτσαλα

78′ Κίτρινη κάρτα στον Λαρένα για φάουλ στον Αλωνεύτη

73′ Αλωνεύτης στη θέση του Βάντερ

70′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μπερτόλιο να σουτάρει από πλάγια δεξιά εντός περιοχής, έστειλε όμως την μπάλα δίπλα από την εστία του Μίνιο

Ισοφαρίζει 1-1 η ΑΕΚ

66′ Άμεση απάντηση της ΑΕΚ. Μετά απο εκτέλεση φάουλ ο Μοϊσοφ έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Άλβες και κατέληξε στα δίκτυα

65′ Κίτρινη κάρτα στον Μοράις για φάουλ στον Ακοράν

60′ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Βινίσιους. ο οποίος μπήκε στην περιοχή μετά από πάσα του Σωτηρίου κέρδισε τις κόντρες και εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μίνιο βάζοντας μπροστά στο σκορ τον ΑΠΟΕΛ

0-1 O AΠΟΕΛ

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

41′ Σοβαρός τραυματισμός του Τομάς. Ζήτησε άμεσα αλλαγή ο γιατρός της ΑΕΚ και το πρόβλημα για τον Ισπανό μέσο δείχνει σοβαρό

Δεν υπέδειξε την παράβαση ο κ. Μασιάς

32′ Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Εφραίμ έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Μουρίγιο

25′ Μακρινό σουτ του Λαρένα ο Βάτερμαν μάζεψε με διπλή προσπάθεια

20′ Τεράστια κλασσική ευκαιρία για την ΑΕΚ διπλή, με τον Άλβες σε τετ-α-τετ να μην μπορεί να νικήσει τον Βάτερμαν και ακολούθως ο Τρτισκόφσκι απο ευνοϊκή θεση να αστοχεί

11′ Σουτ του Βινίσιους εκτός περιοχής ο Μίνιο έδιωξε με γροθιές

2′ Πρώτο σουτ στο ματς από τον Μπρεσάν με τον Μίνιο να πέφτει και να μαζεύει την μπάλα