Oθέλλος Αθηαίνου

Ερμής-Αλκή 3-2: Ανατροπή με σούπερ Τσούμου!

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή που φτάνει στους εννιά βαθμούς, όσους είχε και η σημερινή αντίπαλος του Αλκή. Ο Ερμης νίκησε 3-2 την “Αθάνατη” στο ΓΣΖ σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην εμβόλιμη αγωνιστική. Εμεγκάρα (34′) και Τσούμου (40′, 58′) οι σκόρερ του Ερμή, οι Βασίλιεφ (19′) και Σεμέδο (74′) οι σκόρερ της Αλκής.
Δεύτερη σερί ήττα για την Αλκή, που σήμερα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να κερδίσει κάτι από τον αγώνα. Στην επόμενη αγωνιστική η Αλκή υποδέχεται την ΑΕΚ και ο Ερμής φιλοξενεί την ΑΕΛ.

Εικόνα αγώνα:

Με το προβάδισμα στο σκορ αλλά και στη ψυχολογία, ο Ερμής πήγε στα αποδυτήρια με το 2-1 επί της Αλκής, ανατρέποντας το παιχνίδι. Αν και αρχικά βρέθηκε μπροστά στο σκορ η Αλκή στο 19′ με τον Βασίλιεφ, εντούτοις ο Εμεγκάρα του Ερμή και ο πρώτος του σκόρερ στο 34′ με μακρινό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 40′ ο Ερμής με έξυπνη κίνηση του Τσιούμου και κοντινό πλασέ σημείωσε το 2-1 μετά από αδράνεια στην άμυνα της “Αθάνατης”. Ουσιαστικά σ’ ένα πεντάλεπτο ο Ερμής έφερε τα πάνω-κάτω, κυκλοφορούσε τη μπάλα και σημείωσε δύο σημαντικά γκολ.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε ο Ερμής το παιχνίδι του στην επανάληψη. Οι “φτεροπόδαροι” έκανα το 3-1 και πάλι με τον Τσιούμου μετά από αντεπίθεση για τον επιθετικό του Ερμή που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και σε τετ-α-τετ με τον Πάρντο πέτυχε το 3-1. Η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου είχε τα ηνία του αγώνα, κρατούσε το προβάδισμα της μέχρι το 74′ όταν ο Σεμέδο μείωσε το σκορ σε 3-2, φέρνοντας νέα τροπή και δεδομένα στο παιχνίδι. Με το γκολ αυτό η Αλκή ξαναμπήκε στο παιχνίδι, κυνήγησε μάλιστα την ισοφάριση όταν στο 78′ ο Αβραάμ έχασε σπουδαία ευκαιρία. Το 3-2 φέρνει τον Ερμή στους 9 βαθμούς όσους έχει τώρα και η Αλκή.

Η εξέλιξη του αγώνα:

90+5′ Ευκαιρία για τον Ερμή με τον Γουίκς, καθυστέρησε όμως και πήγε χαμένη αφού τον πρόλαβε ο Πάρντο

89′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνιουκ για καθυστερήσεις

78′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή με συρτό σουτ του Αβραάμ, η μπάλα παίρνει ύψος όμως και δεν του κάνει το χατίρι

74′ ΓΚΟΛ και 3-2 μειώνει η Αλκή με τον Σεμέδο

73′ Ευκαιρία για την Αλκή με γύρισμα του Βασίλιεφ, ο Αβράαμ δεν μπορεί την προβολή

58′ ΓΚΟΛ και 3-1 για τον Ερμή με τον Τσιούμου, μόνος τους ξεμαρκάριστος ξεφεύγει από τον Λοιζίδη και σημειώνει το 3-1

Έναρξη β’ ημιχρόνου

Ημίχρονο Ερμής-Αλκή 2-1

43′ Σουτ με το αριστερό με τον Ντουβεντρού, η μπάλα άουτ

40′ ΓΚΟΛ και 2-1 για τον Ερμή με τον Τσιούμου, μετά από νέο λάθος στην άμυνα της Αλκή αυτή τη φορά από τον Φραγκέσκου

34′ ΓΚΟΛ και 1-1: Δυνατό σουτ από τον Εμεγκάρα, ο Ερμής με τον πρώτο του σκόρερ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα

33′ Κεφαλιά από τον Εμεγκάρα, η μπάλα μόλις έξβ

29′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή με το σουτ του Ντουβεντρού να κοντράρει στο σώμα του Ψάλτη

27′ ‘Αστοχο σουτ από τον Αραμπατζή

25′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παντσέκο, τίποτα ανησυχητικό για τον Πάρντο, με την μπάλα να παίρνει φορά προς τα έξω

Κατασκοπεία-Ιδιάκεθ

19′ ΓΚΟΛ και 0-1 για την Αλκή με τον Βασίλιεφ, ολιγωρία στην άμυνα του Ερμή από τον Μαρτίνο Χριστοφή

17′ Χωρίς τη σπουδαία φάση το παιχνίδι

14′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντικρουζά, η μπάλα στην αγκαλιά του Αραμπατζή

9′ Ο Τσούμου δεν βρίσκει μπάλα, χτυπάει αέρα μετά την πάσα από τον Εμεγκάρα

Το φάουλ εκτελείται από τον Ταραλίδη, η μπάλα δίπλα από την εστία του Πάρντο

4′ Κίτρινη κάρτα στον Νγκόμο για φάουλ στον Τσούμου

Και οι δύο ομάδες προέρχονται από ήττα και θέλουν αμφότερες να επιστρέψουν στις νίκες

20:00 Έναρξη αγώνα

Οι ενδεκάδες:

Αλκή: Πάρντο, Θεοχάρους, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Ενγκομό (58′ Χαραλάμπους), Σεμέδο, Ντικρουζά, Βασίλιεφ, Λοϊζίδης, Μπιλάρ, Ντιακιτέ

Ερμής: Αραμπατζής, Φρίνμποργκ, Ταραλίδης, Εμενγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου (77′ Ουίκς), Χριστοφή, Πατσένκο, Νταμσέσκι (59′ Γκονζάλβες), Ψάλτης, Γεωργιάδης (67′ Μαρτίνιουκ)

Πηγή: sigmalive.com