Oθέλλος Αθηαίνου

Δίκαιη (1-1) μοιρασιά

Συμβιβάστηκαν Πάφος fc και Αλκή Ορόκλινης στο Στέλιος Κυριακίδης. Έμειναν στο 1-1 ένα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο αφού οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα και είχαν τις ευκαιρίες τους για να φτάσουν και στην νίκη, όμως δεν τις αξιοποιήσαν.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα καλό παιχνίδι και με πιο καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων θα μπορούσε να είχαμε και νικητή. Τα δυο γκολ επιτεύχθηκαν στο Ά μέρος. Η Πάφος Fc προηγήθηκε στο σκορ με τον Γιάνζα με πλασέ στην περιοχή μόλις στο 3’ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σουτ του Ντουβέντρου μέσα στην περιοχή.

Σίγουρα αν και βρισκόμαστε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος , το αποτέλεσμα είναι καλό για την Αλκή που πήρε τον βαθμό εκτός έδρας και έχει συγκομιδή τεσσάρων βαθμών σε αυτές τις τρείς αγωνιστικές.

Από την  άλλη η Πάφος fc μετά την ήττα που δέχθηκε από τον Εθνικό Άχνας , δεν αξιοποιήσε την έδρα της και σίγουρα ο ένας βαθμός δεν την ικανοποιεί.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Γιάνζα, Γκάμποβς, Χόριτς, Ντομίνγκεζ, Φυλακτού, Γκουλόν (87′ Πογέτ), Μπρουλς, Σταύρου (60′ Κοβαλένκο), Ντεούλ, Ζαχαρίου (70′ Σικόρσκι).

ΑΛΚΗ: Στρατηλάτης, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Χαρής, Ντικρουζά, Πιεράτσι, Χαμντί (64′ Γουΐλι), Τριμπό (90+3′ Ενγκόμο), Ντιακιτέ, Φαμπρίτσιο (80′ Αβραάμ).

Δείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης Πάφος -Αλκή στο στάδιο Στέλιος Κυριακίδης

Δαμιανού: ”Η ομάδα μου έχει σωστή νοοτροπία”

O τεχνικός της Αλκής, Σάββας Δαμιανού έμεινε ικανοποιημένος απο την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του.

Αναλυτικά:

«Η Πάφος ήταν καλύτερη στο πρώτο 10λεπτο όταν και πέτυχε το γκολ, όμως στη συνέχεια ισορροπήσαμε. Ξεκινήσαμε να μπαίνουμε το παιχνίδι, να κρατάμε μπάλα. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, ελέγξαμε το ρυθμό. Με τις ευκαιρίες που είχαμε στο τέλος του αγώνα, δικαιούμασταν κάτι περισσότερο. Κρατάω το ότι η ομάδα μου έχει σωστή νοοτροπία, κυνηγάει πάντα τη νίκη και πάνω σ’ αυτά τα στοιχεία θα χτίσουμε για τη συνέχεια. Τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια, έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Είχαν αρκετά καλή απόδοση».