Βαρέζε-ΑΕΚ 74-72: Άγγιξε το όνειρο όμως λύγισε στο φινάλε

Μετά από μία εκπληκτική εμφάνιση η ΑΕΚ έφθασε πολύ κοντά στο να νικήσει για δεύτερη φορά την ιταλική Βαρέζε, όμως ηττήθηκε με 74-72.

Η ομάδα της Λάρνακας ήταν μπροστά στο σκορ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, όμως οι ιταλοί έκαναν την ανατροπή και πήραν την νίκη. Έτσι η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να νικήσει την πέντε φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης και να κερδίσει το εισιτήριο πρόκρισης στην φάση των “16” του FIBA Europe Cup.

Η πρόκριση πλέον θα κριθεί στην τελευταία αναμέτρηση της ΑΕΚ, που θα γίνει την ερχόμενη βδομάδα στην Λευκορωσία κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ. Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Τμόσκι επικράτησε της Γκάσινγκ με 89-88. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Μπάουμαν (18 πόντοι, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και Μακφάντεν (17 πόντοι, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντέιβις (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η εικόνα του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ με δίποντο του Μπράουν, με τους Ιταλούς όμως στην συνέχεια να απαντούν και να φέρνουν το παιχνίδι στο 5-2 υπέρ τους. Η κυπριακή ομάδα έδειξε όμως ότι θα ήταν σκληρός αντίπαλος, και με δύο δίποντα από τους Μακφάντεν και Τρισόκκα πήρε ξανά προβάδισμα (6-5). Οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν σε μικρά επίπεδα με την Βαρέζε να προηγείται με 9-6 με το πέρασμα πέντε λεπτών αγώνα, ενώ στο 7:30 το σκορ έφθασε στο 13-8 για τους γηπεδούχους. Λιγότερο από ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η διαφορά στο σκορ έφθασε για πρώτη φορά στους επτά πόντους (17-10), όμως η ΑΕΚ κατάφερε να σημειώσει άλλους τέσσερις πόντους πριν την λήξη της περιόδου, με δύο ελεύθερες βολές του Παλάλα και ένα δίποντο του Μπάουμαν, με το σκορ να φθάνει στο 17-14.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η ΑΕΚ στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Λάρνακας νωρίς έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (19-19), ενώ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου πήρε προβάδισμα με 22-21. Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και στην συνέχεια καταφέρνοντας στο 14:16 να προηγείται με 28-25. Οι γηπεδούχοι όμως πέτυχαν ένα σερί έξι πόντων, καταφέρνοντας να πάρουν ξανά προβάδισμα με 31-28, με τον Μπάουμαν στην συνέχεια να πετυχαίνει ένα ακόμα δίποντο (31-30).

Η Βαρέζε σημείωσε άλλους έξι πόντους στην συνέχεια, ενώ η ΑΕΚ άλλους τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 37-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να μειώσει την διαφορά στο σκορ και να κυνηγήσει την νίκη κόντρα στην Βαρέζε, με τους Ιταλούς να προσπαθούν να ανοίξουν την διαφορά για να φύγουν νικητές από το γήπεδο. Οι Λαρνακείς κατάφεραν να μειώσουν σε 41-39 στο 22:30 της αναμέτρησης, όμως η Βαρέζε αύξησε την διαφορά στο σκορ το οποίο έφθασε στο 44-39. Δύο λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η Βαρέζε ήταν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά (47-41) όμως οι “κιτρινοπράσινοι” σημείωσαν τέσσερις πόντους με ελεύθερες βολές με τους Μακφάντεν και Πέτροβιτς, μειώνοντας σε 47-45.

Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ακόμα δύο πόντους στην συνέχεια (49-47) ένα λεπτό πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι όμως στο τελευταίο λεπτό, σημειώνοντας τέσσερις πόντους (53-47). Στα τελευταία δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ιάκωβος Παντελή, με τρίποντο έφερε το σκορ στο 53-50.
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε η ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο. Οι ιταλοί μπήκαν δυνατά και με δίποντο του Ντέιβις έφεραν το σκορ στο 55-50. Η κυπριακή ομάδα όμως με εννέα σερί πόντους (δύο ο Παντελή, δύο ο Παλάλας, τρεις ο Μπάουμαν και δύο ο Πέτροβιτς) πήρε προβάδισμα στο σκορ με 59-55, επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Φερέρο μείωσαν σε 59-58, έξι περίπου λεπτά πριν το φινάλε. Η ΑΕΚ σημείωσε άλλους πέντε πόντους (δίποντο ο Μακφάντεν και τρίποντο ο Μπάουμαν) φέρνοντας στο σκορ στο 64-58 υπέρ της. Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να προηγείται με 66-64, ενώ στην συνέχεια ο Παλάλας με δύο ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (68-64). Στο 38:21 η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 69-66, όμως η Βαρέζε σημείωσε πέντε πόντους φέρνοντας το σκορ στο 71-69, προτού ο Μπράουν με ελεύθερη βολή να φέρει το παιχνίδι στο 71-70.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ήταν συγκλονιστικά, με την Βαρέζε να προηγείται με 72-70, την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 72-72 με δύο ελεύθερες βολές του Μπάουμαν, εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Βαρανάουσκας με δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε την νίκη στην Βαρέζε με 74-72.