«Άλωσε» τον Στρόβολο και.. έβαλε πλώρη για τον τίτλο η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας του Κεραυνού μέσα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» με 76-70.

Image may contain: 3 people

Με αυτή την νίκη η ομάδα της Λάρνακας έκανε το 2-0 στην σειρά και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στην συνέχεια στροφές και να παίρνει προβάδισμα με 31-22 στο τέλος της Α’ περιόδου και με 44-35 μέχρι το ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη στην πορεία, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος της Γ’ περιόδου να μειώσει σε 57-52, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 76-70. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 21 πόντους (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες στον τρίτο αγώνα της σειράς την ερχόμενη Παρασκευή (4/5) στο «Κίτιον».

Image may contain: 1 person, standing and text

Στην απόλυτη ισορροπία ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να είναι στο 5-5 έπειτα από δυόμιση λεπτά αγώνα. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην συνέχεια, με το σκορ να πηγαίνει στο 15-15, μέχρι το 5’. Έπειτα η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους από τους Σέρσι και Πέτροβιτς έφερε το σκορ στο 19-15, με τον Κεραυνό να απαντάει με έξι πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Ρος, ένα ο Παρκς), φέρνοντας το σκορ στο 21-15. Στην συνέχεια η ΑΕΚ με τρίποντο του Γκίμπσον πήρε προβάδισμα με 22-21, ενώ λίγο πιο μετά ο Κεραυνός ήταν πιο συγκεντρωμένος, καταφέρνοντας να πετύχει δέκα σερί πόντους (πέντε ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Μπάρκερ, δύο ο Παρκς) οδηγώντας στο σκορ στο 31-22.

Image may contain: 6 people, people playing sport and basketball court

Από ένα τρίποντο πέτυχαν μέχρι το 11’ οι δύο ομάδες (Ρος για Κεραυνό, Πέτροβιτς για ΑΕΚ) με το σκορ να πηγαίνει στο 34-25. Ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 40-27, με την ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη να σημειώνει λίγο πιο μετά τέσσερις πόντους με τους Σέρσι και Ντουρέν, μειώνοντας σε 40-31. Μέχρι το 15:30 οι γηπεδούχοι απάντησαν με τέσσερις ακόμα πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, ένα ο Κινγκ), επαναφέροντας την διαφορά στους δεκατρείς (44-31). Έως το φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Τρισόκκα-Ντουρέν, μειώνοντας σε 44-35.

Image may contain: 1 person, text

Ο Σάιμον Μιχαήλ με λέι απ έφερε νωρίς στην Γ’ περίοδο το σκορ στο 46-35, με την ΑΕΚ να είναι ανεβασμένη στην συνέχεια και να σημειώνει μέχρι το 22:30 έξι πόντους (από δύο οι Γκίμπσον, Σέρσι, Ντουρέν) μειώνοντας σε 46-41. Έπειτα οι δύο ομάδες πέτυχαν από τρεις πόντους (Μπάρκερ για Κεραυνό, Γκίμπσον για ΑΕΚ), ενώ στο 24’ ο Ντουρέν με λέι απ μείωσε σε 49-46. Μέχρι το 27’ ο Μπάρκερ πέτυχε δύο τρίποντα, φέρνοντας την διαφορά στους εννέα (55-46). Η ΑΕΚ αντέδρασε και ένα λεπτό αργότερα σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Γκίμπσον-Σέρσι (55-50). Οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (Πέπερ για Κεραυνό, Πέτροβιτς για ΑΕΚ) με το σκορ να πηγαίνει στο 57-52.

Μέχρι το 31:45 οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Πέτροβιτς για ΑΕΚ, Πέπερ για Κεραυνό), με τους φιλοξενούμενους στην συνέχεια να σημειώνουν τέσσερις ακόμα πόντους με τους Πέτροβιτς και Τάσιτς, μειώνοντας στον ένα την διαφορά (59-58). Έως το 33:30 τα δύο σωματεία σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Πέπερ για Κεραυνό, Γκίμπσον για ΑΕΚ) με την διαφορά να παραμένει στον ένα πόντο (61-60). Ενάμιση λεπτό πιο μετά η ΑΕΚ σημείωσε επτά πόντους (τέσσερις ο Ντουρέν, τρίποντο ο Τάσιτς) παίρνοντας προβάδισμα με 67-61. Μέχρι το 37’ ο Κεραυνός έβγαλε αντίδραση και πέτυχε πέντε πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Παρκς) μειώνοντας στον πόντο την διαφορά (67-66), ενώ λίγο αργότερα ο Γκίμπσον με τρίποντο έφερε το σκορ στο 70-66. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα ο Ιάκωβος Παντελή με λέι απ έκανε το 72-66, ενώ με το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 76-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 44-35, 57-52, 70-76